MSK a’zolari okrug va uchastkalardagi saylovga tayyorgarlik jarayonini o‘rganmoqda
Markaziy saylov komissiyasi tomonidan tasdiqlangan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o‘tkazish bo‘yicha kalendar rejaga asosan shu yil 10-13-sentabr kunlarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o‘tkazuvchi 14 ta okrug saylov komissiyalari tomonidan 10760 ta saylov uchastkasi bo‘yicha Uchastka saylov komissiyalari tarkibi tasdiqlangan edi. Uchastka saylov komissiyalari tarkibi 10760 ta saylov uchastkasi bo‘yicha jami 142 044 nafar komissiya a’zosini tashkil etadi.
Ayni kunlari Markaziy saylov komissiyasining doimiy asosda ishlovchi a’zosi Baxodir Yunusov O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko‘rishda okrug va uchastka saylov komissiyalari oldida turgan asosiy vazifalar bo‘yicha Respublika hududlarini monitoring qilish va amaliy yordam ko‘rsatish maqsadida Andijon, Namangan, Farg‘ona viloyatlarida bo‘lib turibdi.
Komissiya a’zosi mazkur hududlarda joylashgan saylov uchastkalarida saylovga tayyorgarlik ishlari, jumladan uchastkalarning jihozlanishi, sanitariya-gigiyena holatlariga rioya qilinishi holatlarini o‘rganmoqda.
Ma’lumot o‘rnida qayd etish joiz, Andijonda 931 ta, Namanganda 831 ta va Farg‘ona viloyatida 1203 ta saylov uchastkasi tashkil etilgan. Xozirda Andijonda 13801 nafar, Namanganda 11165 nafar va Farg‘onada 16800 nafar uchastka saylov komissiyalari a’zolari o‘z faoliyatlarini olib bormoqda.
Qayd etish joiz, Saylov kodeksining 50-moddasiga muvofiq, ovoz berish xonalari yorug‘ va keng bo‘lishi, alohida kirish va chiqish joyi bo‘lishi, shuningdek ularda jismoniy imkoniyati cheklangan shaxslar uchun nishab yo‘lkalar nazarda tutilgan bo‘lishi lozim.
Shu bilan birga uchastka saylov komissiyalari joylashgan binolar tegishli tarzda jihozlanishi va O‘zbekiston Respublikasining Davlat bayrog‘i, O‘zbekiston Respublikasining Davlat gerbi, saylov uchastkasining tartib raqami ko‘rsatilgan peshlavha, yashirin ovoz berish kabinalari yoki xonalari, saylov qutilari, zarurat bo‘lsa, jismoniy imkoniyati cheklangan shaxslar uchun maxsus jihozlangan yashirin ovoz berish kabinalari, kuzatuvchilar uchun alohida joylar, saylov sanasiga bag‘ishlangan plakatlar, saylov uchastkasining xaritasi, uchastka saylov komissiyasi a’zolarining tarkibi, ish rejasi, navbatchiliklar jadvali haqidagi axborot, saylovga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazishga taalluqli ma’lumotlar joylashtiriladigan maxsus stend, barcha ro‘yxatga olingan nomzodlarning Markaziy saylov komissiyasi, viloyat, tuman, shahar saylov komissiyasi tomonidan nashr qilingan tarjimai holi va dasturi, zarur mebel, ofis texnika vositalari, yong‘inga qarshi vositalarga ega bo‘lishi kerak.
Uchastka saylov komissiyasi saylovchilarning dastlabki ro‘yxatini olganidan keyin uni mazkur uchastka hududida yashovchi aholini uyma-uy aylanib chiqish yo‘li bilan aniqlashtirish choralarini ko‘radi.

Члены ЦИК изучают процесс подготовки к выборам на избирательных округах и участках
Согласно календарному плану выборов Президента Республики Узбекистан, утвержденному Центральной избирательной комиссией, 10-13 сентября этого года состав участковых избирательных комиссий на 10 760 избирательных участках утвержден 14 окружными избирательными комиссиями по выборам Президента Республики Узбекистан. В состав участковых избирательных комиссий входят 142 044 члена комиссий 10 760 избирательных участков.
В эти дни член Центральной избирательной комиссии, работающий на постоянной основе Баходир Юнусов находится в Андижанской, Наманганской и Ферганской областях для мониторинга регионов страны и оказания практической помощи районным и участковым избирательным комиссиям по стоящим перед ними основным задачам в подготовке к выборам Президента Республики Узбекистан.
Член комиссии изучает подготовку к выборам на избирательных участках, расположенных на этих территориях, в том числе оснащение избирательных участков, соблюдение санитарно-гигиенических мер.
Отметим, что 931 избирательный участок создан в Андижане, 831 - в Намангане и 1203 - в Ферганской области. В настоящее время 13 801 член участковых избирательных комиссий ведет деятельность в Андижане, 11 165 - в Намангане и 16 800 - в Фергане.
Стоит отметить, что в соответствии со статьей 50 Избирательного кодекса помещения для голосования должны быть светлыми и просторными, иметь отдельный вход и выход, в них также должны быть предусмотрены пандусы для лиц с ограниченными физическими возможностями.
Наряду с этим помещения участковых избирательных комиссий должны быть оснащены соответствующим образом и иметь Государственный флаг Республики Узбекистан, Государственный герб Республики Узбекистан, вывеску с указанием порядкового номера избирательного участка, кабины или комнаты для тайного голосования, избирательные урны, отдельные места для наблюдателей, плакаты, посвященные дате выборов, карту избирательного участка, информацию о составе, рабочем плане, графике дежурств членов участковой избирательной комиссии, специальный стенд, на котором размещаются сведения относительно подготовки и проведения выборов, биографии и программы всех зарегистрированных кандидатов, опубликованные Центральной избирательной комиссией, областной, районной, городской избирательной комиссией, необходимую мебель, средства оргтехники, противопожарные средства.
Участковая избирательная комиссия после получения сведений об избирателях, проживающих на территории данного избирательного участка, принимают меры по его уточнению путем проведения подворового обхода.
В ходе изучений членам участковой избирательной комиссии были даны соответствующие рекомендации по рассмотренному вопросу.