Туркман халқининг миллий етакчиси "Олий Даражали Дўстлик" ордени билан мукофотланди
Давлатимиз раҳбари мукофотни топширар экан, Гурбангули Бердимуҳамедовнинг қардош мамлакатларимиз ўртасидаги анъанавий дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлашдаги улкан хизматларини алоҳида қайд этди.
- Қардош Туркманистоннинг барча улкан ютуқлари, кенг кўламли янгиланишлари ва халқаро майдондаги нуфузи юксалиши сизнинг номингиз билан чамбарчас боғлиқ, - деди Ўзбекистон Президенти.
Туркманистонда иқтисодиётнинг барқарор ўсиши таъминланмоқда, аҳоли фаровонлиги изчил юксалмоқда. Президентимиз Туркман халқининг миллий етакчиси томонидан илгари сурилаётган глобал хавфсизлик ва барқарор тараққиётни таъминлаш йўлидаги халқаро ташаббусларни алоҳида қайд этди.
Шу муносабат билан Гурбангули Бердимуҳамедовнинг 2025 йилни "Тинчлик ва ишонч йили" деб эълон қилиш тўғрисидаги таклифи халқаро миқёсда кенг қўллаб-қувватлангани таъкидланди.
Туркманистон етакчисининг шахсий саъй-ҳаракатлари туфайли Ўзбекистон-Туркманистон муносабатлари бугунги кунда юксак даражага чиққани, ҳақиқатдан намунавий тус олгани таъкидланди.
- Шахсан сизнинг кўмагингиз билан 2017 йилда давлатларимиз стратегик шериклигининг мустаҳкам асоси яратилди, - деди Шавкат Мирзиёев.
Мамлакатларимиз парламентлари, ҳукуматлари, ҳудудлари, ишбилармонлари, жамоатчилиги, зиёлилари ва ёшлари ўртасида фаол мулоқотлар, савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича дастур ва лойиҳалар амалга оширилаётгани мамнуният билан қайд этилди. Масалан, кейинги йилларда товар айирбошлаш бир неча баробар кўпайиб, 1 миллиард доллардан ошди.
Маданий-гуманитар ҳамкорлик юксак эътирофга лойиқ. Масалан, ўтган йили Ашхобод ва Тошкентда Махтумқули асарларининг ўзбек тилидаги тўплами тақдимот қилинди, шунингдек, Ашхобод халқаро кинофестивалида ўзбек-туркман бадиий фильмининг премьераси бўлиб ўтди.
Гурбангули Бердимуҳамедовга Ўзбекистон Республикасининг олий мукофоти топширилиши кўп миллатли халқимизнинг атоқли давлат арбоби, бугунги Туркманистоннинг миллий етакчиси ва меъмори сифатида унга нисбатан самимий ҳурмат-эҳтироми ифодаси бўлгани таъкидланди.

The National Leader of the Turkmen People has been awarded the “Highest Degree of Friendship” Order
While presenting the award, the President of Uzbekistan emphasized Gurbanguly Berdimuhamedov’s significant contributions to strengthening the traditional ties of friendship, good neighborliness, and strategic partnership between the two brotherly nations.
“All the remarkable achievements, large-scale reforms, and the growing international stature of fraternal Turkmenistan are inextricably linked with your name”, the President of Uzbekistan stated.
Turkmenistan is demonstrating steady economic growth and a continuous improvement in the well-being of its population. The President of Uzbekistan particularly highlighted the international initiatives of the National Leader of the Turkmen People, aimed at promoting global security and sustainable development.
In this context, it was noted that Gurbanguly Berdimuhamedov’s proposal to declare 2025 the Year of Peace and Trust has received broad international support.
It was emphasized that, thanks to the Turkmen Leader’s efforts, relations between Uzbekistan and Turkmenistan have reached the highest level and have become a true model of exemplary bilateral cooperation.
“Thanks to your support, the solid foundations of our countries’ strategic partnership were laid in 2017”, Shavkat Mirziyoyev noted.
The active engagement at all levels – parliaments, governments, regions, business circles, civil society, intellectuals, and youth – was noted with satisfaction, along with the successful implementation of trade and economic cooperation programs and projects. In recent years alone, mutual trade has increased severalfold, surpassing the $1 billion mark.
Cultural and humanitarian cooperation was highly praised. In this context, particular mention was made of last year’s presentations in Ashgabat and Tashkent of a collection of works by Magtymguly in the Uzbek language, as well as the premiere of a joint Uzbek-Turkmen feature film at the international film festival in Ashgabat.
It was emphasized that awarding the highest state award of the Republic of Uzbekistan serves as a sincere expression of the Uzbek people’s deep respect for Gurbanguly Berdimuhamedov, as an outstanding statesman, National Leader, and the architect of modern Turkmenistan.