Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш жараёни ҳақида ахборот берилди
Давлат раҳбарининг алоҳида назорати асосида 2023 йилдан бошлаб ЖСТга аъзо бўлиш чоралари кўрилмоқда. Ўтган даврда кўп ва икки томонлама музокараларда муайян натижаларга эришилди.
Жумладан, Ишчи гуруҳининг тўртта муҳим йиғилиши ўтказилиб, 500 дан ортиқ масалалар кўтарилди, 30 дан зиёд расмий ҳужжатлар ЖСТ Котибиятига тақдим этилди. Аъзоликни жадаллаштириш мақсадида соҳаларда тизимли ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
Шу билан бирга, икки томонлама музокаралар доирасида 33 та мамлакат билан бозорга кириш бўйича музокаралар олиб борилиб, бугунги кунга қадар 24 таси билан музокаралар якунланди.
ЖСТ аъзолари билан мулоқотда янги ёндашув ва ислоҳотлар натижалари ижобий баҳоланмоқда. Бу ўз навбатида Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиш жараёнида очиқлик, шаффофлик ва адолатли савдога бўлган қатъий интилишини тасдиқлайди.
Шу маънода, миллий қонунчиликни ташкилот талабларига уйғунлаштириш доирасида кенг кўламли ҳуқуқий ва институционал ислоҳотлар амалга оширилди. Хусусан, 13 та қонун, Президентнинг 10 та фармон ва қарори, 19 та Вазирлар Маҳкамаси қарорлари ва 10 та идоралараро норматив-ҳуқуқий ҳужжат қабул қилинди.
Жумладан, божхона тартиботлари, экспорт-импорт қоидалари ҳамда интеллектуал мулк соҳасидаги механизмлар босқичма-босқич ЖСТ стандартларига мослаштирилди, давлат улуши мавжуд бўлган 6 та корхонада эксклюзив ҳуқуқлар бекор қилинди.
Йиғилишда давлатимиз раҳбари томонидан ЖСТга аъзо бўлиш жараёнини жадаллаштириш ҳамда уни сифатли ва тизимли ташкил этиш юзасидан тегишли топшириқлар берилди.
Унга кўра, жорий йилда қолган 9 та мамлакат билан икки томонлама музокараларни якунлаш, Ишчи гуруҳининг 2 та йиғилишини ўтказиш ҳамда Ишчи гуруҳнинг ҳисобот лойиҳасини якунлаш орқали Ўзбекистоннинг ЖСТ доирасидаги мажбуриятларини тўлиқ шакллантириш вазифалари аниқ белгилаб берилди.
Шунингдек, қонунчиликни ташкилот талабларига мослаштириш доирасида 15 га яқин норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни қабул қилиш жараёнини жадаллаштириш зарурлиги таъкидланди. Жумладан, “Озиқ-овқат маҳсулотларининг сифати ва хавфсизлиги тўғрисида”, “Муҳофаза чоралари, антидемпинг ва компенсация божлари тўғрисида" янги таҳрирдаги қонунларни қабул қилишни тезлаштириш ҳамда бу борада Олий Мажлис Қонунчилик палатаси билан яқиндан ва самарали ҳамкорликни таъминлаш Президент томонидан муҳим вазифа сифатида белгилаб берилди.
Техник жиҳатдан тартибга солиш, санитария, фитосанитария ва ветеринария соҳаларини ислоҳ қилиш, ушбу йўналишларда кадрлар тайёрлаш сифатини ошириш кераклиги алоҳида қайд этиб ўтилди.

Доложено о ходе вступления во Всемирную торговую организацию
Этот процесс осуществляется с 2023 года под особым контролем главы государства. За прошедшее время Узбекистан достиг конкретных результатов в многосторонних и двусторонних переговорах.
В частности, состоялись четыре заседания Рабочей группы, на которых было рассмотрено свыше 500 вопросов. В целях интенсификации процесса реализуются системные реформы в сферах.
В рамках двустороннего трека проведены переговоры с 33 странами по вопросам доступа на рынок, из которых с 24 государствами переговоры успешно завершены.
Члены ВТО положительно оценивают новый подход и результаты реформ в Узбекистане, что подтверждает твердую приверженность страны к открытости, прозрачности и справедливой торговле.
В рамках приведения национального законодательства в соответствие с требованиями организации реализуются масштабные правовые и институциональные реформы. В частности, приняты 13 законов, 10 указов и постановлений Президента, 19 постановлений Кабинета Министров и 10 межведомственных нормативно-правовых актов.
Поэтапно гармонизированы процедуры в сфере таможенного регулирования, экспортно-импортных операций и интеллектуальной собственности. Отменены эксклюзивные права шести предприятий с участием государства.
В ходе совещания глава государства дал конкретные поручения по ускорению и системной организации процесса вступления в ВТО.
В частности, до конца текущего года необходимо завершить двусторонние переговоры с оставшимися 9 странами, провести еще два заседания Рабочей группы и завершить подготовку проекта итогового отчета Рабочей группы, закрепив тем самым международные обязательства Узбекистана в рамках ВТО.
Также указано на необходимость ускорения принятия порядка 15 нормативно-правовых актов, в том числе разработки новых редакций законов «О качестве и безопасности пищевой продукции», «О защитных мерах, антидемпинговых и компенсационных пошлинах» при тесном и эффективном взаимодействии с Законодательной палатой Олий Мажлиса.
Особо отмечена важность реформ в техническом регулировании, санитарных, фитосанитарных и ветеринарных сферах, а также повышения качества подготовки кадров в этих областях.