Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш жараёни ҳақида ахборот берилди
Давлат раҳбарининг алоҳида назорати асосида 2023 йилдан бошлаб ЖСТга аъзо бўлиш чоралари кўрилмоқда. Ўтган даврда кўп ва икки томонлама музокараларда муайян натижаларга эришилди.
Жумладан, Ишчи гуруҳининг тўртта муҳим йиғилиши ўтказилиб, 500 дан ортиқ масалалар кўтарилди, 30 дан зиёд расмий ҳужжатлар ЖСТ Котибиятига тақдим этилди. Аъзоликни жадаллаштириш мақсадида соҳаларда тизимли ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
Шу билан бирга, икки томонлама музокаралар доирасида 33 та мамлакат билан бозорга кириш бўйича музокаралар олиб борилиб, бугунги кунга қадар 24 таси билан музокаралар якунланди.
ЖСТ аъзолари билан мулоқотда янги ёндашув ва ислоҳотлар натижалари ижобий баҳоланмоқда. Бу ўз навбатида Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиш жараёнида очиқлик, шаффофлик ва адолатли савдога бўлган қатъий интилишини тасдиқлайди.
Шу маънода, миллий қонунчиликни ташкилот талабларига уйғунлаштириш доирасида кенг кўламли ҳуқуқий ва институционал ислоҳотлар амалга оширилди. Хусусан, 13 та қонун, Президентнинг 10 та фармон ва қарори, 19 та Вазирлар Маҳкамаси қарорлари ва 10 та идоралараро норматив-ҳуқуқий ҳужжат қабул қилинди.
Жумладан, божхона тартиботлари, экспорт-импорт қоидалари ҳамда интеллектуал мулк соҳасидаги механизмлар босқичма-босқич ЖСТ стандартларига мослаштирилди, давлат улуши мавжуд бўлган 6 та корхонада эксклюзив ҳуқуқлар бекор қилинди.
Йиғилишда давлатимиз раҳбари томонидан ЖСТга аъзо бўлиш жараёнини жадаллаштириш ҳамда уни сифатли ва тизимли ташкил этиш юзасидан тегишли топшириқлар берилди.
Унга кўра, жорий йилда қолган 9 та мамлакат билан икки томонлама музокараларни якунлаш, Ишчи гуруҳининг 2 та йиғилишини ўтказиш ҳамда Ишчи гуруҳнинг ҳисобот лойиҳасини якунлаш орқали Ўзбекистоннинг ЖСТ доирасидаги мажбуриятларини тўлиқ шакллантириш вазифалари аниқ белгилаб берилди.
Шунингдек, қонунчиликни ташкилот талабларига мослаштириш доирасида 15 га яқин норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни қабул қилиш жараёнини жадаллаштириш зарурлиги таъкидланди. Жумладан, “Озиқ-овқат маҳсулотларининг сифати ва хавфсизлиги тўғрисида”, “Муҳофаза чоралари, антидемпинг ва компенсация божлари тўғрисида" янги таҳрирдаги қонунларни қабул қилишни тезлаштириш ҳамда бу борада Олий Мажлис Қонунчилик палатаси билан яқиндан ва самарали ҳамкорликни таъминлаш Президент томонидан муҳим вазифа сифатида белгилаб берилди.
Техник жиҳатдан тартибга солиш, санитария, фитосанитария ва ветеринария соҳаларини ислоҳ қилиш, ушбу йўналишларда кадрлар тайёрлаш сифатини ошириш кераклиги алоҳида қайд этиб ўтилди.

Progress on Uzbekistan’s accession to the World Trade Organization reported
This process has been under the President’s direct oversight since 2023. During this period, Uzbekistan achieved tangible results in multilateral and bilateral negotiations.
Specifically, four meetings of the Working Group have been held, during which more than 500 issues were discussed. Systemic reforms are being implemented across various sectors to intensify the process.
As part of the bilateral track, negotiations have been held with 33 countries on market access, of which talks with 24 countries have already been successfully concluded.
WTO members have positively assessed Uzbekistan’s new approach and the outcomes of its reforms, confirming the country’s firm commitment to openness, transparency, and fair trade.
Uzbekistan is undertaking extensive legal and institutional reforms to align national legislation with WTO requirements. Specifically, 13 laws, 10 presidential decrees and resolutions, 19 Cabinet of Ministers resolutions, and 10 interagency regulatory acts have been adopted.
Procedures related to customs regulation, export-import operations, and intellectual property have been gradually harmonized. Exclusive rights previously held by six state-affiliated enterprises have been revoked.
At the meeting, the President instructed to accelerate and systematically organize the country’s accession process to the WTO.
Specifically, by the end of the current year, it is necessary to complete bilateral negotiations with the remaining nine countries, hold two additional meetings of the Working Group, and finalize the draft of the Working Group’s final report, thereby formalizing Uzbekistan’s international commitments under the WTO framework.
It was also emphasized that adopting around 15 regulatory acts must be expedited. This includes drafting new versions of the laws “On the quality and safety of food products” and “On safeguard measures, anti-dumping and countervailing duties”, in close and effective cooperation with the Legislative Chamber of the Oliy Majlis.
Particular importance was placed on advancing reforms in technical regulation and the sanitary, phytosanitary, and veterinary sectors, along with improving the quality of personnel training in these areas.