Ўзбекистон Президенти Туркия билан кўп қиррали ҳамкорликни янада ривожлантириш муҳимлигини қайд этди
Учрашув аввалида юксак мартабали меҳмон давлатимиз раҳбарига Туркия Президенти Режеп Таййип Эрдоғаннинг саломи ва самимий тилакларини етказди.
Ўзбекистон билан Туркия ўртасидаги кенг қамровли стратегик шериклик муносабатларини, энг аввало, савдо-иқтисодий ва инвестициявий соҳаларда янада кенгайтириш ва мустаҳкамлаш масалалари кўриб чиқилди.
Турли даражаларда фаол мулоқот ва алмашинувлар давом этаётгани катта мамнуният билан қайд этилди. Ўзаро савдо ва инвестициялар ҳажми, қўшма корхоналар сони, авиақатновлар кўпаймоқда.
Бугун Тошкент шаҳрида ўтган Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилиши, бизнес мулоқоти ва кўргазманинг самарали натижалари юксак баҳоланди.
Товар айирбошлашни, шу жумладан Имтиёзли савдо тўғрисидаги битим доирасида товарлар номенклатурасини кенгайтириш орқали янада кўпайтириш бўйича ўзаро мувофиқлашган чоралар кўриш муҳим экани таъкидланди.
Инновациялар, энергетика, саноат, фармацевтика, тўқимачилик, туризм, таълим ва бошқа соҳаларда қўшма лойиҳаларни илгари суриш, кооперация лойиҳаларининг янги портфели ва маданий-гуманитар алмашинув дастурини шакллантириш зарурлиги таъкидланди.
Олий даражадаги Стратегик ҳамкорлик кенгашининг навбатдаги йиғилиши кун тартибини тайёрлашга алоҳида эътибор қаратилди.

The President of Uzbekistan emphasizes the importance of developing multifaceted cooperation with Türkiye
The distinguished guest conveyed the sincere greetings and warm wishes of the President of Türkiye, Recep Tayyip Erdoğan, to the President of Uzbekistan.
The parties discussed matters related to expanding and deepening the comprehensive strategic partnership between Uzbekistan and Türkiye, focusing on trade, economic, and investment cooperation.
It was noted with deep satisfaction that intensive contacts and exchanges at various levels are ongoing. Mutual trade and investment volumes are growing, the number of joint ventures is increasing, and flight frequency between the two countries is rising.
The fruitful outcomes of the latest meeting of the Intergovernmental Commission, the business dialogue, and the exhibition held today in Tashkent were highly commended.
The importance of taking coordinated measures to increase bilateral trade was emphasized, including expanding the range of goods within the framework of the Preferential Trade Agreement.
The need to promote joint projects in innovation, energy, industry, pharmaceuticals, the textile sector, tourism, education, and other areas was noted, along with forming a new portfolio of cooperative projects and a cultural and humanitarian exchange program.
Particular attention was given to preparing the agenda for the upcoming High-Level Strategic Cooperation Council meeting.