Ичимлик суви таъминоти бўйича режалар кўриб чиқилди
Аҳолининг турмуш сифати ва саломатлигида ғоят муҳим бўлган бу йўналиш изчил кенгайтириб борилмоқда. Ижтимоий ва ҳудудий дастурлар доирасида кўплаб иншоотлар барпо этилмоқда. Ҳозирга келиб, аҳоли мавзеларининг 81 фоизи ичимлик суви, 20 фоизи оқова тизими билан таъминланган.
Бу йил 1 минг 619 километр ичимлик суви, 521 километр оқова сув тармоқларини тортиш, 162 та иншоотни қуриш ва реконструкция қилиш режалаштирилган. Буларнинг натижасида 715 минг аҳолига илк бор марказлашган ичимлик суви етиб боради, яна 400 минг нафари оқова хизмати билан қамраб олинади.
Мутасаддилар шу борадаги ишларнинг бажарилиши бўйича ахборот берди.
Халқаро молия институтлари иштирокида 21 та лойиҳа амалга оширилмоқда. Бу йил 800 миллион долларлик ишларни бажариб, 138 та сув иншоотини ишга тушириш режалаштирилган.
Осиё тараққиёт банки ва Германия таррақиёт банки билан лойиҳа олди молиялаштириш бўйича яхши тажриба йўлга қўйилди. Бунда пудратчи ва лойиҳачи олдиндан танлангани учун амалий ишлар бошланиши тезлашди. Келгусида барча лойиҳаларда шу тартибни қўллаш мақсадга мувофиқлиги айтилди.
Сув таъминоти тизимини рақамлаштириш учун Осиё тараққиёт банкидан 125 миллион доллар жалб қилинган. Бу лойиҳа доирасида беш йилда йирик сув иншоотлари ва магистрал қувурларга 4 минг 800 та “ақлли” ҳисоблагич ва қарийб 3 мингта телеметрия тизими ўрнатилади.
Соҳада халқаро ҳамкорлик ва хусусий шериклик ривожланиб бораётганидан келиб чиқиб, ушбу талабларга жавоб берадиган мутахассислар тайёрлаш зарурлиги таъкидланди.

Рассмотрены планы в сфере питьевого водоснабжения
Это направление, имеющее исключительно важное значение для качества жизни и здоровья населения, последовательно развивается. В рамках социальных и региональных программ возводятся многочисленные объекты. На сегодняшний день 81 процент населенных пунктов обеспечены питьевой водой, а охват системой водоотведения составляет 20 процентов.
На текущий год запланировано проложить 1 619 километров водопроводных сетей и 521 километр канализационных сетей, а также построить и реконструировать 162 объекта. В результате впервые доступ к чистой питьевой воде получат 715 тысяч человек, еще 675 тысяч будут охвачены услугами канализации.
Ответственные лица доложили о ходе реализации этих мероприятий.
Совместно с международными финансовыми институтами реализуется 21 проект. В этом году планируется выполнить работы на сумму 800 миллионов долларов и ввести в эксплуатацию 138 гидротехнических объектов.
С Азиатским банком развития и Германским банком развития отработан эффективный механизм предпроектного финансирования. Благодаря тому, что подрядчики и проектировщики отобраны заранее, ускоряется начало практической реализации проектов. Было отмечено, что в будущем целесообразно применять такой подход во всех проектах.
Для цифровизации системы водоснабжения привлечено 125 миллионов долларов от Азиатского банка развития. В рамках этого проекта за пять лет на крупных водных объектах и магистральных трубопроводах будет установлено 4,8 тысячи «умных» счетчиков и около 3 тысяч телеметрических систем.
Учитывая активное развитие международного сотрудничества и государственно-частного партнерства в данной сфере, подчеркнута необходимость подготовки специалистов, соответствующих новым требованиям.