Ичимлик суви таъминоти бўйича режалар кўриб чиқилди
Аҳолининг турмуш сифати ва саломатлигида ғоят муҳим бўлган бу йўналиш изчил кенгайтириб борилмоқда. Ижтимоий ва ҳудудий дастурлар доирасида кўплаб иншоотлар барпо этилмоқда. Ҳозирга келиб, аҳоли мавзеларининг 81 фоизи ичимлик суви, 20 фоизи оқова тизими билан таъминланган.
Бу йил 1 минг 619 километр ичимлик суви, 521 километр оқова сув тармоқларини тортиш, 162 та иншоотни қуриш ва реконструкция қилиш режалаштирилган. Буларнинг натижасида 715 минг аҳолига илк бор марказлашган ичимлик суви етиб боради, яна 400 минг нафари оқова хизмати билан қамраб олинади.
Мутасаддилар шу борадаги ишларнинг бажарилиши бўйича ахборот берди.
Халқаро молия институтлари иштирокида 21 та лойиҳа амалга оширилмоқда. Бу йил 800 миллион долларлик ишларни бажариб, 138 та сув иншоотини ишга тушириш режалаштирилган.
Осиё тараққиёт банки ва Германия таррақиёт банки билан лойиҳа олди молиялаштириш бўйича яхши тажриба йўлга қўйилди. Бунда пудратчи ва лойиҳачи олдиндан танлангани учун амалий ишлар бошланиши тезлашди. Келгусида барча лойиҳаларда шу тартибни қўллаш мақсадга мувофиқлиги айтилди.
Сув таъминоти тизимини рақамлаштириш учун Осиё тараққиёт банкидан 125 миллион доллар жалб қилинган. Бу лойиҳа доирасида беш йилда йирик сув иншоотлари ва магистрал қувурларга 4 минг 800 та “ақлли” ҳисоблагич ва қарийб 3 мингта телеметрия тизими ўрнатилади.
Соҳада халқаро ҳамкорлик ва хусусий шериклик ривожланиб бораётганидан келиб чиқиб, ушбу талабларга жавоб берадиган мутахассислар тайёрлаш зарурлиги таъкидланди.

Plans in the drinking water supply sector reviewed
This area is of exceptional importance for the quality of life and the population’s health, and is being steadily developed. Numerous facilities are being built under social and regional programs. 81 percent of populated areas are supplied with drinking water, while the sewerage system covers 20 percent.
For the current year, plans include laying 1,619 kilometers of water supply networks, 521 kilometers of sewerage networks, and constructing and reconstructing 162 facilities. As a result, 715,000 people will, for the first time, gain access to clean drinking water, and sewerage services will cover an additional 675,000.
Responsible officials reported on the progress of these initiatives.
A total of 21 projects are being implemented jointly with international financial institutions. This year, work amounting to $800 million is planned, with 138 hydraulic facilities set to be commissioned.
An effective pre-project financing mechanism has been developed in cooperation with the Asian Development Bank and the German Development Bank. Thanks to the advanced selection of contractors and designers, the practical implementation of projects is accelerated. It was noted that such an approach would be advisable for all future projects.
To digitalize the water supply system, $125 million has been attracted from the Asian Development Bank. Under this project, 4,800 smart meters and about 3,000 telemetry systems will be installed at major water facilities and on main pipelines over five years.
The need to train specialists who meet the new requirements was emphasized by the active development of international cooperation and public-private partnerships in this sector.