Ўзбекистон-Болгария: анъанавий мулоқот ва стратегик қизиқишнинг янги ўсиш босқичида
Ўзбекистон ва Болгария ўртасидаги муносабатлар чуқур тарихий илдизларга бориб тақалади. Олимларнинг таъкидлашича, туркий халқларга мансуб бўлган болгарларнинг қадимий аждодлари ва замонавий Ўзбекистон таркибига кирувчи ҳудудлар ўртасидаги алоқалар Буюк ипак йўли давридан бошланган. Миграция, савдо ва маданий ришталар билан уйғун бундай яқин боғлиқлик ўзаро манфаатдорлик ва ҳурмат асосига айланди.
Икки давлат ўртасидаги замонавий дипломатик муносабатлар 1992 йил 25 сентябрда ўрнатилди. Ўшандан бери расмий Тошкент ва София ўртасида сиёсий мулоқот изчил ривожланиб бормоқда. Хусусан, сўнгги йилларда бу фаоллик янги динамика касб этиб, икки томонлама муносабатларга сифат жиҳатдан ўзгача тус берди.
Ўзбекистон ва Болгария ўртасидаги сиёсий ҳамкорлик конструктив шериклик ҳамда ўзаро ёрдам руҳига асосланади. Сўнгги йилларда олий ва юқори даражадаги икки томонлама алоқалар фаоллашди. Бу Ўзбекистоннинг Европа Иттифоқи давлатлари билан ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган умумий йўналишининг кўзгусига айланди. Болгария ЕИга аъзо давлат сифатида расмий Тошкент томонидан Болқон ва Марказий Европа минтақасидаги устувор ҳамкорлари қаторида эътироф этилади.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 20 сентябрь куни БМТ Бош Ассамблеясининг 72-сессияси доирасида Болгария Президенти Румен Радев билан ўтказган учрашуви икки томонлама мулоқотни ривожлантириш ва ҳамкорликни мустаҳкамлаш, шу жумладан, жорий ташрифга замин яратишга икки томоннинг интилишларини тасдиқлади.
Болгария БМТ ва ЕХҲТ доирасида Ўзбекистоннинг Марказий Осиёни барқарор ривожлантириш ва минтақавий хавфсизликни таъминлашга қаратилган ташаббусларини қўллаб-қувватлаб келмоқда. Шунингдек, Болгария томони “Янги Ўзбекистон– 2030” стратегияси доирасида амалга оширилаётган ислоҳотларни, жумладан, фуқаролик жамияти институтларини мустаҳкамлаш ва оммавий ахборот воситалари соҳасини ривожлантиришни юқори баҳолайди.
Парламентлараро алоқалар ҳам изчил ривожланмоқда. Болгария парламентида “Болгария – Ўзбекистон” дўстлик гуруҳи фаолият кўрсатаяпти. Олий Мажлис палаталарининг қўшма қарори билан Болгария Халқ мажлиси билан ҳамкорлик бўйича парламентлараро гуруҳ ташкил этилган.
Ушбу ҳамкорлик доирасида ўзаро ташрифлар алмашинуви амалга оширилмоқда, уларнинг динамикаси сўнгги йилларда янада фаоллашди. 2018 йил июль ойида Болгария Халқ мажлисидаги “Болгария-Ўзбекистон” дўстлик гуруҳи раиси Адлен Шевкед бошчилигидаги делегация ташриф билан Ўзбекистонда бўлди.
2018 йилнинг ноябрь ойида Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Ўзбекистон – Болгария парламентлараро гуруҳи делегацияси Болгарияга ташриф буюриб, у ерда Халқ мажлиси раҳбарияти, Ташқи ишлар, Иқтисодиёт ва туризм вазирликлари вакиллари, Пловдив ва Каржали шаҳарлари мэрлари билан учрашувлар ўтказди.
2021 йил декабрь ойида Ўзбекистон Олий Мажлиси Сенати Раиси Танзила Нарбаева София шаҳрида бўлиб ўтган “Демографик ўзгаришлар шароитида жамиятни ривожлантириш йўллари” мавзусидаги юқори даражадаги вазирлар конференциясида иштирок этди ва видеомурожаат йўлади.
Икки мамлакат ташқи сиёсат идоралари мунтазам алоқаларни давом эттирмоқда. Жумладан, ТИВлараро маслаҳатлашувлар давомида улар нафақат икки томонлама муаммоларни, балки долзарб халқаро кун тартибини, жумладан, иқлим, рақамли трансформация, дезинформацияга қарши курашиш ва инсон ҳуқуқлари билан боғлиқ масалаларни ҳам муҳокама қилмоқда.
2023 йил 23 октябрь куни Люксембургда бўлиб ўтган “Европа Иттифоқи – Марказий Осиё” вазирларининг 19-учрашуви доирасида Ўзбекистон ТИВ раҳбари Бахтиёр Саидов Болгария Бош вазирининг ўринбосари, ташқи ишлар вазири Мария Габриэль билан учрашди.
Ўзбекистон ва Болгария ўртасидаги иқтисодий кооперация ҳозирча икки давлат салоҳиятига тўлиқ мос келадиган даражада эмас. Шу билан бирга, фармацевтика ва биомедицина, ахборот технологиялари ва телекоммуникациялар, қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат маҳсулотларини қайта ишлаш, қайта тикланадиган энергия манбалари (шу жумладан қуёш ва водород технологиялари), тўқимачилик ва кимё саноати каби соҳаларда ҳамкорликни фаоллаштириш учун барча шарт-шароитлар мавжуд.
Томонлар 2019 йил сентябрь ойида София шаҳрида 5-мажлиси бўлиб ўтган Савдо-иқтисодий ва илмий-техникавий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Болгария Ҳукуматлараро комиссияси фаолиятини фаоллаштириш ниятида.
Икки мамлакатнинг инвестициявий салоҳияти шериклик нуқтаи назаридан тобора жозибадор бўлиб бормоқда. Бунга Ўзбекистон иқтисодиётини либераллаштириш, эркин иқтисодий зоналарни ривожлантириш, кичик ва ўрта бизнесни фаол қўллаб-қувватлаш сабаб бўлаяпти.
Бугунги кунда Ўзбекистонда Болгария инвесторлари иштирокидаги 30 та корхона ташкил этилган. Уларнинг 19 таси 100 фоиз болгар капитали асосида фаолият юритади. Мазкур корхоналар нефтни қайта ишлаш, тайёр тўқимачилик маҳсулотлари ишлаб чиқариш, озиқ-овқат саноати, савдо операциялари ва хизматлари каби асосий йўналишларда ташкил этилган.
Ҳар икки давлат транспорт-логистика соҳасидаги алоқаларни, айниқса, Ўзбекистонни Қора денгиз портлари билан Кавказ орқали боғлайдиган Транскаспий халқаро транспорт йўналиши контекстида ривожлантиришдан манфаатдор. Ривожланган инфратузилма ва логистика марказларига эга Болгария Марказий Осиё ҳамда ЕИ ўртасида транзит йўлаги ролини ўйнашга қодир.
Ўзбекистон-Болгария ҳамкорлиги гуманитар ва таълим соҳаларида ҳам фаол ривож топаяпти.
Хусусан “Ўзбекистон – Болгария” дўстлик жамияти ва Болгария маданият маркази маданиятлараро мулоқотни мустаҳкамлашга катта ҳисса қўшяпти.
Бухоро ва Варна, Самарқанд ва Пловдив шаҳарлари ўртасидаги яқин дўстлик алоқалари маданий ҳамжиҳатлик ва ишонч тимсолига айланган. Улар делегациялар алмашинуви, маданий лойиҳалар ва қўшма ташаббуслар орқали Ўзбекистон ва Болгария халқлари ўртасидаги мулоқотни мустаҳкамлашга муносиб ҳисса қўшяпти.
Сўнгги йилларда Тошкент ва Самарқандда болгар фильмлари намойиши, рассомлар кўргазмалари ташкил этилди. Элчихоналар ва диаспора ташкилотлари тил ўрганиш курсларини ташкил этиш, мусиқий кечалар ва халқларимиз маданий меросига бағишланган давра суҳбатларини ўтказиш орқали икки давлат маданиятини кенг тарғиб қилаётир.
Таълим соҳасида Тошкент кимё-технология институти ва София кимё-технология университети, Тошкент давлат юридик институти ва София университети, Самарқанд давлат тиббиёт институти ва София тиббиёт университети ўртасида ҳамкорлик шартномалари имзоланган. Шунингдек, Наманган давлат университети ва Варна техника университети, Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети ҳамда Болгария Ташқи ишлар вазирлиги ҳузуридаги Дипломатик институт ўртасида ҳамкорлик меморандумлари тузилди. Бу ўзаро ҳамкорлик гуманитар алоқаларни чуқурлаштириш, кадрлар тайёрлаш сифатини ошириш ва икки давлат ёшлари ўртасида ўзаро ҳамжиҳатликни мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда.
Бундан ташқари, Ўзбекистон ва Болгария “Эразмус+” дастурларида иштирок этади. Ушбу дастурлар доирасида ўзбекистонлик талабалар Болгария университетларида, шунингдек, Болгария Фанлар академиясида малака ошириш ва амалиёт ўташи йўлга қўйилган.
Икки томонлама муносабатларни янада ривожлантириш учун катта салоҳият мавжудлигини туризм соҳасида ҳам кўриш мумкин. Ҳар икки давлат бой тарихий-маданий меросга, бетакрор меъморий ёдгорликларга ва ранг-баранг табиий ландшафтга эга бўлиб, бу ўзаро сайёҳлик алмашинувини ривожлантириш учун қулай шарт-шароит яратади.
Мазкур омиллар Ўзбекистон ва Болгария ўзаро ишонч ҳамда бир-бирининг манфаатларини ҳурмат қилишга асосланган икки томонлама ҳамкорлик салоҳиятини тўлиқ очиб бериш ва рўёбга чиқариш ниятида экани тасдиқлайди.
Шу нуқтаи назардан, Болгария Президенти Румен Радевнинг Ўзбекистонга бўлажак ташрифи, шунингдек, IV Тошкент халқаро инвестиция форумида иштирок этиши ўзаро манфаатли шерикликни янада ривожлантиришга кучли суръат бағишлаш баробарида, барча соҳаларда икки томонлама муносабатларни мустаҳкамлашга замин яратади.

Uzbekistan-Bulgaria: а dialogue of traditions and strategic interests
Relations between Uzbekistan and Bulgaria have deep historical roots. Scholars note that contacts between peoples of Turkic origin, to whom the ancestors of the Bulgarians belong, and regions that are part of modern Uzbekistan, date back to the era of the Great Silk Road. These ties, based on migration, trade, and cultural flows, became the foundation for mutual interest and respect.
Modern diplomatic relations between the two countries were established on September 12, 1992. Since then, Tashkent and Sofia have consistently developed a political dialogue, and in recent years a new dynamic of activity has emerged, giving relations a qualitatively different character.
Political interaction between Uzbekistan and Bulgaria is based on a spirit of constructive partnership and mutual support. Bilateral contacts at the highest and high levels have intensified in recent years, reflecting Uzbekistan’s general course towards strengthening ties with the states of the European Union. Bulgaria, as an EU member state, is considered by Tashkent to be among the promising partners in Europe.
The meeting between President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of Bulgaria Rumen Radev, which took place on September 20, 2017, on the sidelines of the 72nd session of the UN General Assembly, confirmed their mutual commitment to the development of bilateral dialogue and the strengthening of cooperation, laying the foundations for further deepening interstate relations, including the current visit.
Within the framework of the UN and the OSCE, Bulgaria consistently supports Uzbekistan’s initiatives aimed at the sustainable development of Central Asia and ensuring regional stability. The Bulgarian side highly appreciates the reforms implemented within the framework of the “New Uzbekistan” Strategy, including strengthening civil society institutions and developing the media sphere.
Inter-parliamentary ties are also developing consistently. The Bulgarian Parliament has a friendship group “Bulgaria-Uzbekistan,” and the chambers of the Oliy Majlis have jointly created an inter-parliamentary group for cooperation with the National Assembly of Bulgaria.
Within the framework of this cooperation, mutual exchange of visits is carried out, the dynamics of which have become more active in recent years. In July 2018, a delegation headed by the Chairman of the Bulgaria-Uzbekistan Friendship Group in the National Assembly of Bulgaria, Adlen Shevked, visited Uzbekistan.
In November 2018, a delegation from the Uzbekistan-Bulgaria inter-parliamentary group of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis visited Bulgaria, where they met with the leadership of the National Assembly, representatives of the Ministries of Foreign Affairs, Economy and Tourism, and the mayors of Plovdiv and Kardzhali.
In December 2021, the Chairperson of the Senate of the Oliy Majlis, Tanzila Narbaeva, participated in and delivered a video address at the high-level ministerial conference on demographic resilience, titled “Shaping Europes’ Demographic Future: Pathways for Societies to Thrive in a World of Rapid Demographic Change”, held in Sofia.
The foreign policy agencies of the two countries maintain regular contacts, including inter-ministerial consultations, during which not only bilateral issues are discussed, but also the current international agenda, including climate, digital transformation, the fight against disinformation, and human rights.
On October 23, 2023, within the framework of participation in the 19th EU-Central Asia Ministerial Meeting in Luxembourg, a meeting was held between Minister of Foreign Affairs Bakhtiyor Saidov and Deputy Prime Minister, Head of the Ministry of Foreign Affairs of Bulgaria Maria Gabriel.
Economic interaction between Uzbekistan and Bulgaria has not yet reached the level corresponding to the potential of both countries. However, there are prerequisites for intensifying cooperation in areas such as pharmaceuticals and biomedicine, information technology and telecommunications, agriculture and food processing, renewable energy (including solar and hydrogen technologies), textiles and the chemical industry.
The parties intend to intensify the activities of the Uzbek-Bulgarian Intergovernmental Commission on Trade, Economic and Scientific-Technical Cooperation, the 5th meeting of which took place in Sofia in September 2019.
The investment potential of both countries is becoming increasingly attractive from the point of view of partnership, which is facilitated by the liberalization of the economy of Uzbekistan, the development of free economic zones, and active support for small and medium-sized businesses.
Today, 30 enterprises with the participation of investors from Bulgaria operate in Uzbekistan, including 4 with 100% Bulgarian capital. The main areas of their activity are oil refining, production of finished textile products, the food industry, trade operations, and services.
Both countries show interest in developing transport and logistics cooperation, especially in the context of the Trans-Caspian International Transport Route, which can connect Uzbekistan with the Black Sea ports through the territory of the Caucasus. Bulgaria, with its developed infrastructure and logistics hubs, can play the role of a transit corridor between Central Asia and the European Union.
Uzbek-Bulgarian cooperation is actively developing in the humanitarian and educational spheres.
The “Uzbekistan-Bulgaria” Friendship Society and the Bulgarian Cultural Center make a great contribution to strengthening intercultural dialogue.
Partnerships between the cities of Bukhara and Varna, Samarkand and Plovdiv are becoming a symbol of friendship, cultural understanding, and trust. Through the exchange of delegations, cultural projects, and joint initiatives, they contribute to strengthening the dialogue between the peoples of Uzbekistan and Bulgaria.
In recent years, Bulgarian film screenings and art exhibitions have been held in Tashkent and Samarkand. Embassies and diaspora organizations contribute to the promotion of the culture of both countries through language courses, musical evenings, and round tables on the topic of cultural heritage.
In the field of education, cooperation agreements have been signed between the Tashkent Institute of Chemical Technology and the University of Chemical Technology and Metallurgy in Sofia, the Tashkent State University of Law and the Sofia University “St. Kliment Ohridski”, the Samarkand State Medical University and the Medical University of Sofia. Memoranda of cooperation have also been signed between the Namangan State University and the Technical University of Varna, the University of World Economy and Diplomacy and the Diplomatic Institute at the Ministry of Foreign Affairs of Bulgaria. This interaction contributes to deepening humanitarian ties, improving the quality of training and strengthening mutual understanding between the youth of the two countries.
In addition, Uzbekistan and Bulgaria participate in the Erasmus+ programs, under which Uzbek students study and undergo internships at Bulgarian universities, as well as at the Bulgarian Academy of Sciences.
Significant potential for further development of bilateral cooperation can also be traced in the field of tourism. Both countries have a rich historical and cultural heritage, unique architectural monuments, and diverse natural landscapes, which creates favorable conditions for the development of mutual tourist exchange.
Thus, it is obvious that Uzbekistan and Bulgaria intend to fully unlock and realize the potential of bilateral interaction based on trust and mutual respect for each other’s interests.
In this regard, there is no doubt that the upcoming visit of the President of Bulgaria Rumen Radev to Uzbekistan, as well as his participation in the IV Tashkent International Investment Forum, will give a powerful impetus to the further development of mutually beneficial partnership and lay the foundation for building up relations in all directions.