Иордания Подшоҳи Самарқанднинг тарихий обидалари билан танишди
Бу ерда Пайғамбаримиз Муҳаммад алайҳиссаломнинг саҳобаларидан бири Қусам ибн Аббос ва бошқа арбобларнинг мақбараларидан ташкил топган. Мажмуанинг тарихий, маданий ва бадиий аҳамияти шундаки, у меъморчилик ва безак санъатининг бир неча аср давомидаги тараққиётини акс эттиради. Шоҳи Зинда 2001 йилда ЮНЕСКОнинг Бутунжаҳон мероси рўйхатига киритилган.
Расман Пайғамбаримиз Муҳаммад алайҳиссаломнинг қизи Фотима ва куёви Али ибн Абу Толибнинг авлодлари ҳисобланган Ҳошимийлар сулоласи вакили бўлган Иордания Подшоҳи Қусам ибн Аббос хотирасига ҳурмат бажо келтирди. Қуръон тиловат қилинди.
Амир Темур мақбараси зиёрати чоғида Иордания делегациясига буюк бобомизнинг давлатчилик сиёсати, ҳарбий маҳорати, турли мамлакатлар билан дипломатик алоқалари ҳақида сўзлаб берилди. Соҳибқирон ҳаёти ва фаолияти, унинг давлати ўз даврининг энг улкан мамлакати бўлгани меҳмонларда катта таассурот қолдирди.
Давлат раҳбарлари Мирзо Улуғбек, Шердор ва Тиллакори мадрасаларидан иборат Регистон мажмуасини ҳам зиёрат қилдилар. Асрлар давомида бу обидалар илм-фан маркази бўлган, юзлаб олим ва тадқиқотчиларни етиштирган. Ўзининг мукаммал жойлашуви ва уйғунлиги туфайли Регистон ҳақли равишда Самарқанднинг "ташриф қоғози" ҳисобланади.
Танишув чоғида олий мартабали меҳмонга ушбу иншоотларнинг бунёд этилиш тарихи ва нақшларининг ўзига хос жиҳатлари, майдонда олиб борилган реставрация ишлари ҳақида маълумот берилди.

The King of Jordan visits the historical monuments of Samarkand
This complex consists of the mausoleums of a companion of the Prophet Muhammad, Qutham ibn Abbas, and other notable figures. The historical, cultural, and artistic value of the complex lies in the fact that it illustrates the development of architecture and decorative art over several centuries. Shakhi Zinda was inscribed on the UNESCO World Heritage List in 2001.
The King of Jordan, who represents the Hashemite dynasty, officially tracing its lineage to the Prophet Muhammad’s daughter Fatima and his son-in-law Ali ibn Abi Talib, paid tribute to the memory of Qutham ibn Abbas. Verses from the Quran were recited.
During the visit to the mausoleum of Amir Temur, the Jordanian delegation was briefed on the state-building policies of our great ancestor, his military genius, and his diplomatic ties with various countries. The life and activities of Sahibkiran, as well as the vast state he created, left a profound impression on the guests.
The heads of state also visited the Registan complex, whose ensemble consists of the Mirzo Ulugbek, Sherdor, and Tilla-Kori madrasahs. For centuries, these monuments have attracted researchers and served as a school for hundreds of scholars. With its symmetry and architectural appearance, Registan is justly regarded as the landmark of Samarkand.
During the visit, the distinguished guest was provided with information on the history of the construction and ornamentation of this site, as well as on the restoration work carried out in the square.