Иордания Подшоҳи Самарқанднинг тарихий обидалари билан танишди
Бу ерда Пайғамбаримиз Муҳаммад алайҳиссаломнинг саҳобаларидан бири Қусам ибн Аббос ва бошқа арбобларнинг мақбараларидан ташкил топган. Мажмуанинг тарихий, маданий ва бадиий аҳамияти шундаки, у меъморчилик ва безак санъатининг бир неча аср давомидаги тараққиётини акс эттиради. Шоҳи Зинда 2001 йилда ЮНЕСКОнинг Бутунжаҳон мероси рўйхатига киритилган.
Расман Пайғамбаримиз Муҳаммад алайҳиссаломнинг қизи Фотима ва куёви Али ибн Абу Толибнинг авлодлари ҳисобланган Ҳошимийлар сулоласи вакили бўлган Иордания Подшоҳи Қусам ибн Аббос хотирасига ҳурмат бажо келтирди. Қуръон тиловат қилинди.
Амир Темур мақбараси зиёрати чоғида Иордания делегациясига буюк бобомизнинг давлатчилик сиёсати, ҳарбий маҳорати, турли мамлакатлар билан дипломатик алоқалари ҳақида сўзлаб берилди. Соҳибқирон ҳаёти ва фаолияти, унинг давлати ўз даврининг энг улкан мамлакати бўлгани меҳмонларда катта таассурот қолдирди.
Давлат раҳбарлари Мирзо Улуғбек, Шердор ва Тиллакори мадрасаларидан иборат Регистон мажмуасини ҳам зиёрат қилдилар. Асрлар давомида бу обидалар илм-фан маркази бўлган, юзлаб олим ва тадқиқотчиларни етиштирган. Ўзининг мукаммал жойлашуви ва уйғунлиги туфайли Регистон ҳақли равишда Самарқанднинг "ташриф қоғози" ҳисобланади.
Танишув чоғида олий мартабали меҳмонга ушбу иншоотларнинг бунёд этилиш тарихи ва нақшларининг ўзига хос жиҳатлари, майдонда олиб борилган реставрация ишлари ҳақида маълумот берилди.

Король Иордании ознакомился с историческими памятниками Самарканда
Этот комплекс состоит из мавзолеев сподвижника Пророка Мухаммада Кусама ибн Аббаса и других деятелей. Историческая, культурная и художественная ценность комплекса в том, что он даёт представление о развитии архитектуры и декоративного искусства на протяжении нескольких столетий. Шахи-Зинда был включён в Список Всемирного наследия ЮНЕСКО в 2001 году.
Король Иордании, который является представителем династии Хашимитов, официально ведущей свой род от дочери Пророка Мухаммада Фатимы и его зятя Али ибн Абу Талиба, почтил память Кусама ибн Аббаса. Были прочитаны суры из Корана.
В ходе посещения мавзолея Амира Темура иорданской делегации было рассказано о политике государственного строительства нашего великого предка, его полководческом таланте, дипломатических связях с различными странами. История жизни и деятельности Сахибкирана, а также созданного им крупнейшего государства своего времени произвела на гостей огромное впечатление.
Главы государств также посетили комплекс Регистан, ансамбль которого состоит из медресе Мирзо Улугбека, Шердора и Тиллакори. Эти памятники на протяжении веков привлекали исследователей и служили школой для сотен ученых. Своей симметрией и архитектурным обликом Регистан заслуженно является «визитной карточкой» Самарканда.
В ходе посещения высокому гостю была представлена информация об истории строительства и особенностях орнаментов данного сооружения, проведенных на площади реставрационных работах.