Ming o‘rinli mazkur umumta’lim maktabi bu yil ilk o‘quvchilarini qabul qildi. Uch qavatli ikkita o‘quv binosida 55 ta sinfxona, 3 ta laboratoriya, fan kabinetlari bor. Ular zamonaviy o‘quv jihozlari va uskunalar bilan ta’minlangan.
Maktab chet tillariga ixtisoslashtirilgan bo‘lib, ingliz, xitoy, arab tillari chuqurlashtirilgan tarzda o‘qitiladi.
Shuningdek, aniq fanlarni ingliz tilida interfaol tarzda o‘qitish, mental arifmetika, axborot texnologiyalari, robototexnika to‘garaklari tashkil etilgan. Oshxona, ochiq va yopiq sport maydonlari, gimnastika va xoreografiya xonalarida zarur sharoitlar yaratilgan.
Prezident maktab o‘quvchilari bilan suhbatda ularning intilishlarini qo‘llab-quvvatladi.
– Sizlar eng to‘g‘ri yo‘lni – bilim yo‘lini tanlagansizlar. Hech qachon o‘qishdan, izlanishdan to‘xtamanglar. Vaqt tez o‘tadi, ertaga hayotda munosib o‘rin topishingiz, zamonga mos mutaxassislar bo‘lib yetishishingiz uchun bugun o‘qishingiz kerak. Men ishonaman, sizlar mutlaqo yangi avlod yoshlari bo‘lib ulg‘ayasizlar, ota-onangiz, el-yurtingiz orzusini ro‘yobga chiqarasizlar. Chunki sizlarda bilim bo‘ladi. Bilim esa, ko‘p bor aytganimdek, o‘tda yonmaydi, suvda cho‘kmaydi. Yakkayu yagona najotimiz – ilm, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu yerda maktabgacha ta’lim muassasasi va universitet barpo etish loyihasi taqdimot qilindi. Unga ko‘ra, maktab yonida 150 o‘rinli bog‘cha, 500 o‘rinli axborot texnologiyalari universiteti qurilishi rejalashtirilgan. Shu tariqa bog‘cha, maktab va universitet ta’lim klasteriga aylanadi. Ularda bolalar bog‘cha yoshidan chuqurlashtirilgan bilim olib, axborot texnologiyalari bo‘yicha yetuk mutaxassislar bo‘lib yetishadi.

Шавкат Мирзиёев: Наш единственно верный путь – путь к знаниям
Общеобразовательная школа, рассчитанная на тысячу мест, в этом году приняла первых учеников. В двух трехэтажных учебных корпусах имеются 55 классов, 3 лаборатории и предметные кабинеты. Они оснащены современным учебным интвентарем и оборудованием.
Школа специализируется на иностранных языках, здесь углубленно преподаются английский, китайский и арабский.
Также действуют интерактивный класс обучения точным наукам на английском языке, кружки пр ментальной арифметике, информационным технологиям, робототехнике. Необходимые условия созданы на кухне, закрытых и открытых спортивных площадках, в комнатах гимнастики и хореографии.
В беседе с учащимися школы Президент отметил важность приобретать знания.
- Вы идете по правильному пути. Никогда не прекращайте учиться, исследовать. Время летит незаметно, поэтому нужно учиться сегодня, чтобы завтра найти достойное место в жизни, стать современными профессионалами. Я верю, что вы вырастете совершенно новым поколением, которое осуществит мечты своих родителей и своей страны. Ведь у вас будет знание. А знание, как я уже много раз говорил, не горит в огне и не тонет в воде. Наш единственно верный путь – путь к знаниям, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Здесь же представлен проект строительства дошкольного учреждения и университета. Рядом со школой планируется построить детский сад на 150 мест и университет информационных технологий на 500 мест. Таким образом, детский сад, школа и университет образуют кластер. В них дети с дошкольного возраста будут получать углубленные знания по современным IT-технологиям и иностранным языкам, и в будущем станут квалифицированными специалистами в области информационных технологий.