Ўзбекистон Президенти мамлакатимизга ташриф буюрган Россиянинг ВТБ банки президенти – бошқаруви раисини қабул қилди
ТОШКЕНТ, 30 сентябрь. /“Дунё” АА/. Президент Шавкат Мирзиёев бугун Тошкент иқтисодий форуми доирасида мамлакатимизда бўлиб турган “ВТБ” банки президенти – бошқаруви раиси Андрей Костинни қабул қилди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Давлатимиз раҳбарининг матбуот хизматидан маълум қилинишича, учрашувда мамлакатимиз корхоналарининг Россиядаги энг йирик банк институтларидан бири билан ўзаро манфаатли инвестициявий ва молиявий ҳамкорлигини ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди.
Форум доирасида Навоий кон-металлургия комбинатининг лойиҳалари учун 1 миллиард АҚШ доллари қийматидаги кредит линиясини ажратиш тўғрисида биринчи битим имзолангани мамнуният билан қайд этилди.
Бундан ташқари, индустриаллаштириш ва инфратузилмани модернизация қилиш лойиҳаларини амалга ошириш ва молиялаштиришни кенгайтиришдаги мавжуд имкониятлар кўрсатиб ўтилди.

Президент Узбекистана принял прибывшего в Ташкент президента – председателя правления российского банка ВТБ
ТАШКЕНТ, 30 сентября. /ИА «Дунё»/. Президент Шавкат Мирзиёев сегодня принял президента–председателя правления российского банка ВТБ Андрея Костина, пребывающего в нашей стране в рамках программы Ташкентского экономического форума, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации пресс-службы главы нашего государства, на встрече были рассмотрены вопросы развития взаимовыгодного инвестиционного и финансового сотрудничества отечественных предприятий с одним из крупнейших банковских институтов России.
С удовлетворением отмечено подписание в рамках форума первого Соглашения о выделении кредитной линии для проектов Навоийского горно-металлургического комбината на сумму 1 миллиард долларов США.
Кроме того, подчеркнуты возможности расширения партнёрства в реализации и финансировании проектов индустриализации и модернизации инфраструктуры.
Достигнута договоренность о подготовке совместной «Дорожной карты» по продвижению практического сотрудничества.