Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili bilan uchrashuv
2021-yil 3-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Ismatulla Irgashev Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Tera Hakala bilan uchrashdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi Afg‘oniston yo‘nalishidagi munosabatlarning hozirgi holati va istiqbollarini muhokama qilishdi.
YI vakili O‘zbekistonning Afg‘onistonda uzoq muddatli va barqaror tinchlikni o‘rnatishdagi muhim rolini ta’kidladi.
Shuningdek, Yevropa tomoniga O‘zbekistonning afg‘on xalqiga insonparvarlik yordami ko‘rsatishga va Afg‘onistonga iqtisodiy ko‘mak berish borasidagi sa’y-harakatlari to‘g‘risida ma’lumot berildi.

Встреча со Специальным представителем Европейского Союза по Центральной Азии
3 октября 2021 года Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев встретился со Специальным представителем Европейского Союза по Центральной Азии Терой Хакалой.
В ходе встречи стороны обсудили текущее состояние и перспективы отношений между Узбекистаном и Евросоюзом в афганском направлении.
Высокопоставленный дипломат подчеркнул весомую роль Узбекистана в установлении долгосрочного и устойчивого мира в Афганистане.
Европейская сторона была также проинформирована об усилиях Узбекистана по оказанию гуманитарной помощи афганскому народу, и по экономическому содействию Афганистану.