Ўзбекистон Президенти Хитой раҳбарини ХХР ташкил топган кун билан табриклади
ТОШКЕНТ, 1 октябрь. /«Дунё» АА/. Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпинга миллий байрам - ХХР ташкил топган кун муносабати билан табрик йўллади, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Давлатимиз раҳбарининг матбуот хизмати маълумотига кўра, Ўзбекистон Президенти Хитой етакчисига мустаҳкам соғлик, оилавий бахт ва катта муваффақиятлар, дўст Хитой халқига эса тинчлик-осойишталик ва равнақ тилади
«Хитойнинг глобал хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш, янги таҳдид ва хатарларга, шу жумладан иқлим ўзгариши ва COVID-19 пандемиясига қарши самарали курашишдаги фаол саъй-ҳаракатлари ва салмоқли ҳиссаси энг юксак эътирофга муносиб.
Кейинги йилларда Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги ўзаро ҳурмат, ишонч ва қўллаб-қувватлаш тамойилларига асосланган дўстлик ва ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатлари изчил ривожланиб бораётганини катта мамнуният билан қайд этмоқчиман.
Ўртамиздаги дўстона, ўзаро ишончга асосланган мустаҳкам шахсий муносабатларимизни чин дилдан эъзозлайман. Сизнинг кўп қиррали Ўзбекистон-Хитой ҳамкорлигига қаратаётган алоҳида эътиборингизни юксак қадрлайман.
Ишончим комил, Сизнинг бўлажак давлат ташрифингиз ва Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг Ўзбекистондаги саммитида иштирокингиз мамлакатларимиз ўртасидаги кенг кўламли шерикликни янги босқичга кўтаришга хизмат қилади», - дейилади мактубда.

Президент Узбекистана поздравил главу Китая с Днем образования КНР
ТАШКЕНТ, 1 октября. /ИА «Дунё»/. Президент Шавкат Мирзиёев направил поздравление Председателю Китайской Народной Республики Си Цзиньпину в связи с национальным праздником – Днем образования КНР, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации пресс-службы главы нашего государства, в поздравлении глава нашего государства пожелали лидеру Китая доброго здоровья, семейного благополучия и больших успехов, а дружественному китайскому народу – мира и процветания.
“Самой высокой оценки заслуживают активные усилия и весомый вклад Китая в обеспечение глобальной безопасности и стабильности, а также эффективное противодействие новым вызовам и угрозам, включая изменение климата и пандемию COVID-19.
С глубоким удовлетворением хочу отметить динамично развивающиеся в последние годы узбекско-китайские отношения дружбы и всестороннего стратегического партнерства, основанные на принципах взаимного уважения, доверия и поддержки
Я искренне дорожу сложившимися между нами крепкими дружескими и доверительными личными отношениями. Высоко ценю Ваше особое внимание узбекско-китайскому многогранному сотрудничеству.
Убежден, что Ваш предстоящий государственный визит и участие в саммите Шанхайской организации сотрудничества в Узбекистане позволят вывести полномасштабное партнерство наших стран на новый этап развития”, - говорится в послании главы нашего государства.