Ўзбекистон-Туркманистон ҳамкорлигини ривожлантиришнинг барча йўналишлари муҳокама қилинди
Оммавий ахборот воситалари вакиллари билан учрашувда Президент Шавкат Мирзиёев музокаралар самарали ва сермазмун бўлганини, давлат раҳбарлари икки томонлама ҳамкорликни ривожлантиришнинг барча йўналишларини муҳокама қилганларини таъкидлади.
Ўзбекистон ва Туркманистон энг яқин қўшни, биродар мамлакатлар, вақт билан синалган ишончли дўст ва ҳамкорлардир.
- Туркманистон билан ҳамкорликда халқларимизнинг кўп асрлик дўстлиги, тарихий ва маданий ўхшашлиги, дини, маънавий қадрият ва анъаналари муштараклигига асосланган стратегик шериклик даражасига эришилганини юксак қадрлаймиз. Бугунги музокаралар натижалари ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга интилишимиз самимийлиги ва қатъийлигини яна бир бор яққол кўрсатди. Биродар Туркманистон билан яхши қўшничилик муносабатларини янада мустаҳкамлаш Ўзбекистон ташқи сиёсатининг устувор йўналиши эканини алоҳида таъкидламоқчиман, – деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон-Туркманистон муносабатлари, айниқса савдо-иқтисодий соҳада ижобий суръат билан ривожланиб бораётганини мамнуният билан қайд этди. Кейинги йилларда мамлакатларимиз ўртасидаги товар айирбошлаш уч баробар ортди. Пандемия оқибатларига қарамай, 2021 йилнинг ўтган даврида ўзаро савдо ҳажми йигирма беш фоизга ошди.
Бундан ташқари, ташриф доирасида ўтган Ўзбекистон-Туркманистон иқтисодий форумида келишувлар ва қатъий шартномаларнинг салмоқли тўплами имзоланди.
Президентимиз бугун имзоланган Чегараолди савдо зонасини ташкил этиш тўғрисидаги битим, шунингдек, учинчи мамлакатларда келаётган импортнинг ўрнини Ўзбекистон ва Туркманистонда ишлаб чиқарилаётган ва икки мамлакат бозорларида талаб юқори бўлган рақобатбардош маҳсулотлар билан босишга доир келишув ўзаро савдони кўпайтиришга хизмат қилишини таъкидлади.
Саноат кооперациясини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди. Томонлар энергетика, қишлоқ хўжалиги, саноат, кимё, транспорт ва логистика соҳаларида ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш ва аниқ лойиҳаларни амалга оширишга келишиб олдилар.
Ҳудудлараро шерикликни фаоллаштириш масалалари ҳам муҳокама қилинди. Чегарадош вилоятлар ўртасидаги мунтазам бевосита мулоқот ҳамда ҳар йили Ўзбекистон ва Туркманистон ҳудудлари форумини ўтказиш иқтисодий ҳамкорликни ўстиришнинг янги драйвери бўлиб хизмат қилиши борасида якдил фикр билдирилди. Бундай форматдаги илк учрашув келгуси йилда Хивада ўтказилади.
Давлат раҳбарлари транспорт соҳасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш зарурлигини таъкидладилар. Ўзаро юк ташиш ҳажми ортганини қайд этиб, томонлар транспорт йўлакларидан самарали фойдаланиш учун бундан буён ҳам қулай шароитлар яратишга, шунингдек, Шимол-Жануб ва Ғарб-Шарқ йўналишларидаги ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлашга хизмат қиладиган инфратузилмавий лойиҳаларни амалга оширишга келишиб олдилар.
Сув ресурслари ва экология мавзуси, иқлим ўзгариши масалалари мамлакатларимиз иқтисодиётлари учун ҳал қилувчи аҳамиятга эга. Шу муносабат билан Президент Шавкат Мирзиёев Сув хўжалиги масалалари бўйича Ўзбекистон-Туркманистон қўшма комиссияси ўз ишини бошлаганини мамнуният билан қайд этди.
Музокаралар кун тартибидан минтақавий хавфсизликни таъминлаш масалалари муҳим ўрин эгаллади.
Ўзбекистон ва Туркманистон Президентлари бутун Марказий Осиё минтақасининг барқарор ривожланишига таъсир кўрсатаётган Афғонистондаги вазият юзасидан фикр алмашдилар.
Шу маънода давлат раҳбарлари Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашувларини мунтазам асосда ўтказиб бориш ҳамда жорий йил 5-6 август кунлари Авазада ўтган учрашувда эришилган келишувларни амалга ошириш муҳим эканини таъкидладилар.
Етакчилар минтақавий ва халқаро тузилмалар доирасидаги яқин мулоқотни давом эттиришга келишиб олдилар.
Икки мамлакат маданий, илмий ва спорт доиралари ўртасидаги алмашинувларни давом эттириш, ёшлар учрашувлари ва форумларини ўтказиш, ёшлар ташкилотлари ўртасида яқин ҳамкорликни йўлга қўйиш муҳимлиги қайд этилди. Буларнинг барчаси биродар халқларимизни янада яқинлаштиришга хизмат қилади.
Томонлар тиббий дипломатиянинг мақсад ва вазифаларини биргаликда илгари суришга, мамлакатларимиз халқлари ва бутун минтақанинг хавфсизлигини таъминлаш учун ўзаро мувофиқлашга ёндашувни ишлаб чиқишга келишдилар.
Президент Гурбангули Бердимуҳамедов музокаралар натижаларидан мамнун эканини билдирди, икки томонлама ҳамкорлик масалаларининг кенг доираси юзасидан ишончли ва конструктив фикр алмашилганини таъкидлади.
- Ўзбекистон Туркманистоннинг муҳим савдо ҳамкорларидан биридир. Ўзбекистонга бу галги расмий ташрифнинг асосий мақсади – ҳурматли Президент, менинг дўстим Шавкат Мирзиёевни, унинг раҳбарлигида мамлакатнинг давлат тизимида, ижтимоий-сиёсий ва социал-иқтисодий ҳаётининг барча соҳаларида амалга оширилаётган ислоҳотларни мен қатъий қўллаб-қувватлашимни намойиш этиш, – деди Туркманистон Президенти.
Гурбангули Бердимуҳамедов Шавкат Мирзиёевга Туркманистон делегациясига кўрсатилаётган самимий меҳмондўстлик ва дўстона қабул учун миннатдорлик билдирди.

Обсужден весь спектр развития узбекско-туркменского сотрудничества
На встрече с представителями средств массовой информации Президент Шавкат Мирзиёев охарактеризовал состоявшиеся переговоры, в ходе которых главы государств затронули весь спектр развития двустороннего сотрудничества, как плодотворные и обстоятельные.
Узбекистан и Туркменистан являются ближайшими соседями, братскими странами, надежными, проверенными временем друзьями и партнерами.
- Особо подчеркну, что мы высоко ценим достигнутый уровень стратегического партнерства с Туркменистаном, основанного на многовековой дружбе, общности истории и культуры, религии, духовных ценностей и традиций наших народов. Результаты сегодняшних переговоров еще раз наглядно продемонстрировали наше искреннее стремление и неизменную приверженность дальнейшему углублению взаимодействия. Хочу особо отметить, что дальнейшее укрепление добрососедских отношений с братским Туркменистаном является приоритетным направлением внешней политики Узбекистана, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава Узбекистана с удовлетворением отметил положительную динамику развития узбекско-туркменских отношений, особенно в торгово-экономической сфере. За последние годы товарооборот между нашими странами вырос в три раза. Несмотря на последствия пандемии, за истекший период 2021 года объем взаимной торговли вырос на двадцать пять процентов.
Кроме того, по итогам проведенного в рамках визита узбекско-туркменского Экономического форума подписан солидный пакет соглашений и твердых контрактов.
Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что увеличению взаимной торговли будет способствовать подписанное сегодня Соглашение о создании зоны приграничной торговли, а также договоренность замещать импорт из третьих стран конкурентоспособной продукцией, производимой в Узбекистане и Туркменистане и востребованной на рынках обеих стран.
Отдельное внимание было уделено развитию промышленной кооперации. Стороны договорились расширять взаимовыгодное сотрудничество и конкретные проекты в области энергетики, сельского хозяйства, промышленности, химии, транспорта и логистики.
Также обсуждены вопросы активизации межрегионального взаимодействия. Стороны сошлись во мнении, что регулярный прямой диалог между приграничными областями, а также проведение на ежегодной основе форума регионов Узбекистана
и Туркменистана станут новым драйвером роста экономического сотрудничества. Первая встреча в таком формате пройдет в следующем году в Хиве.
Главы государств подтвердили необходимость укрепления сотрудничества в сфере транспорта. Констатировав рост объемов взаимных грузоперевозок, стороны договорились и далее создавать благоприятные условия для эффективного использования транспортных коридоров, в том числе путем реализации инфраструктурных проектов, которые послужат укреплению взаимосвязанности по линии Север-Юг и Запад-Восток.
Решающее значение для экономик наших стран имеют водная и экологическая тематика, вопросы изменения климата. В этой связи Президент Шавкат Мирзиёев с удовлетворением отметил начало работы совместной узбекско-туркменской комиссии по водохозяйственным вопросам.
Важной темой двусторонних переговоров стали вопросы обеспечения региональной безопасности.
Президенты Узбекистана и Туркменистана обменялись мнениями по ситуации в Афганистане, от которой во многом зависит устойчивое развитие обширного региона Центральной Азии.
В этом контексте главы государств подчеркнули важность проведения на регулярной основе Консультативных встреч глав государств Центральной Азии, а также реализации договоренностей, достигнутых на последней встрече в Авазе 5-6 августа этого года.
Лидеры государств также условились продолжить тесный диалог в рамках региональных и международных структур.
Отмечена важность продолжения обменов между культурными, научными и спортивными кругами двух стран, а также проведения встреч и форумов молодежи наших стран, тесного сотрудничества между молодежными организациями. Это позволит ещё больше сблизить два братских народа.
Стороны договорились совместно продвигать цели и задачи врачебной дипломатии, выработав скоординированный подход для обеспечения безопасности народов наших стран и всего региона.
Президент Гурбангулы Бердымухамедов выразил удовлетворение результатами переговоров, в ходе которых состоялся доверительный и конструктивный обмен мнениями по широкому спектру двустороннего взаимодействия.
- Узбекистан – один из ключевых торговых партнеров Туркменистана. Основная цель нынешнего официального визита в Узбекистан – продемонстрировать твёрдую поддержку уважаемому Президенту, моему другу Шавкату Мирзиёеву, а также проводимым под его руководством реформам во всех сферах государственной, общественно-политической и социально-экономической жизни страны, – сказал Президент Туркменистана.
Гурбангулы Бердымухамедов выразил Шавкату Мирзиёеву благодарность за оказываемую туркменской делегации тёплое гостеприимство и дружественный прием.