Vengriya Tashqi ishlar va savdo vaziri bilan uchrashuv
2022-yil 4-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri v.b. Vladimir Norov mamlakatimizga tashrif bilan kelgan Vengriya Tashqi ishlar va savdo vaziri Peter Siyyarto bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Tashqi siyosat idoralari rahbarlari Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Vengriya Hukumatlararo komissiyasining bugungi yig‘ilishi samarali o‘tganini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Muloqot chog‘ida ikki tomonlama kun tartibi hamda xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar doirasidagi hamkorlikning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Oliy darajadagi muloqotni davom ettirish muhimligi ta’kidlandi. Tashqi ishlar vazirliklari o’rtasida siyosiy maslahatlashuvlarning navbatdagi davrasini joriy yilda o’tkazish zarurligi ma’lum qilindi.
Madaniy-gumanitar hamkorlik, ayniqsa, ta’lim sohasidagi aloqalarning yuqori surati qayd etildi. Vengriya tomoni o‘zbekistonlik talabalarning mamlakat oliy ta’lim muassasalarida ta’lim olishi uchun qo‘shimcha stipendiyalar ajratilishini ma’lum qildi.
Vengriya tomoni O‘zbekistonning mintaqada barqarorlikni mustahkamlash va Afg‘onistonda tinchlik jarayoniga ko‘maklashish borasidagi sa’y-harakatlarini yuqori baholadi.
BMT, Yevropa Ittifoqi, YXHT va Turkiy davlatlar tashkiloti doirasidagi hamkorlikni rivojlantirishdan ikki tomon ham birdek manfaatdor ekanlgi bildirildi.

Встреча с Министром иностранных дел и торговли Венгрии
4 мая 2022 года и.о. Министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов провел переговоры с Министром иностранных дел и торговли Венгрии Петером Сийярто, прибывшим в нашу страну с визитом.
Стороны с удовлетворением отметили продуктивность только что завершившегося заседания узбекско-венгерской Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
Главы внешнеполитических ведомств обсудили актуальные вопросы двусторонней повестки дня, а также взаимодействия в рамках международных и региональных организаций.
Была подчеркнута важность продолжения диалога на высшем уровне. Стороны согласились о необходимости организации очередного раунда межмидовских политических консультаций в текущем году.
Отмечен рост динамики культурно-гуманитарного взаимодействия, особенно в сфере образования. Венгерская сторона сообщила о выделении дополнительных стипендий для обучения узбекских студентов в высших учебных заведениях страны.
Венгерская сторона высоко оценила усилия Узбекистана по укреплению стабильности в регионе, содействию мирному процессу в Афганистане.
Выражена обоюдная заинтересованность в развитии взаимодействия в рамках ООН, ЕС, ОБСЕ и Организации тюрских государств.