Жамоат хавфсизлигини таъминлаш бўйича кўрсатмалар берилди
Давлатимиз раҳбари матбуот хизмати маълумотига кўра, бу мажмуа ички ишлар органларининг куч ва воситаларини ахборот технологиялари асосида бошқаришга ихтисослашган. Замонавий бино қурилиб, 554 террабайт хотирага эга 18 та сервер, катта ҳажмли кузатув экрани, компьютерлар билан жиҳозланган.
Марказда «102» тизими, видеокузатув камералари, интернет ва бошқа манбалардан келиб тушаётган маълумотлар автоматлашган тарзда йиғилади ва қайта ишланади. Қоидабузарлик автотранспортнинг давлат рақами ёки шахснинг юз қиёфаси орқали тезкор аниқланиб, қидирув ташкил этилади. Бу тизим сунъий интеллект ёрдамида ишлайди ва инсон омили минимал даражада. Булар орқали марказ бутун мамлакатимизда жамоат хавфсизлигини таъминлашга хизмат қилади.
Президентимиз марказдаги шароитларни кўздан кечирди, иш тизими билан танишди. Бу ерда барча ҳуқуқ-тартибот идоралари ва шошилинч хизматлар маълумотларини интеграция қилиш зарурлигини таъкидлади.
- Бу катта иш. Лекин қамров ва тезкорликни ошириш керак. Одамлар қачон ўзини хавфсиз, эркин сезади? Қачон турист кўпаяди? Жиноятчилик йўқ бўлса, хавфсизлигига ишонса, кўчада тартибдан тозаликкача - ҳаммаси таъминланган бўлса. Бунинг учун барча ҳуқуқ-тартибот идоралари маълумотларини бир муштдек интеграция қилиш керак. Бу интеграция кириб борган ҳар бир тармоқ ходимларининг дунёқарашини ўзгартириш зарур, - деди Шавкат Мирзиёев.
Ахборот технологиялари бўйича олий ўқув юртларида бу тизим учун кадрлар тайёрлаш, туман ва шаҳар ички ишлар бўлимларида замонавий технологиялар билан ишлайдиган таҳлилчилар фаолиятини ташкил этиш муҳимлиги таъкидланди. Ички ишлар тизимида “инсон омилини истисно этувчи” электрон навбат, масофадан мурожаат каби онлайн хизматларни кенг жорий этиш вазифаси қўйилди.
Маҳаллаларда ижтимоий муаммоларни таҳлил қилиш, профилактика инспекторларининг кунлик иш фаолиятини режалаштириш ва мониторинг қилиш бўйича электрон тизим йўлга қўйиш топшириғи берилди.
Шу ерда Самарқанд вилоятида “Хавфсиз туризм” дастури доирасида йўлга қўйилган тизим намойиш қилинди.
Давлат раҳбари ички ишлар тизимида қўлланилаётган замонавий техника ва янги хизмат кийими намуналарини ҳам кўздан кечирди.

Люди чувствуют себя в безопасности и свободно, когда нет преступности и все решено - от порядка и до чистоты на улице
Президент Шавкат Мирзиёев сегодня посетил Ситуационно-аналитический центр Министерства внутренних дел.
По информации пресс-службы главы нашего государства, данный комплекс специализируется на управлении силами и средствами правоохранительных органов на основе информационных технологий. Современное здание было оснащено 18 серверами с объемом памяти в 554 терабайта, широким экраном наблюдения, компьютерами.
Центр автоматически собирает и обрабатывает данные из системы «102», камер видеонаблюдения, интернета и других источников. Нарушение быстро определяется по номерному знаку автотранспортного средства или лицу человека, организуется розыск. Система работает с использованием искусственного интеллекта, человеческий фактор в ее работе минимален. Благодаря этому центр служит обеспечению общественной безопасности на всей территории страны.
Президент осмотрел условия в центре и ознакомился с работой системы. Он подчеркнул необходимость интеграции данных всех правоохранительных органов и экстренных служб.
- Это большая работа. Но охват и скорость необходимо увеличивать. Когда люди чувствуют себя в безопасности и свободно? Когда туристов станет больше? Когда нет преступности, если человек уверен в безопасности, когда все решено - от порядка и до чистоты на улице. Для этого необходимо интегрировать данные всех органов правопорядка. Нужно изменить мировоззрение сотрудников каждого ведомства, участвующего в этом взаимодействии, - сказал Президент Шавкат Мирзиёев.
Подчеркнута важность подготовки кадров для работы с системой в высших учебных заведениях по информационным технологиям, организации в районных и городских отделах внутренних дел деятельности аналитиков, работающих с современными технологиями. Поставлена задача широко наладить в системе внутренних дел такие онлайн-услуги, как электронная очередь, дистанционное обращение, которые исключают человеческих фактор.
Поручено создать электронную систему анализа социальных проблем в махаллях, планирования и контроля повседневной деятельности инспекторов профилактики.
Здесь же состоялась демонстрация системы, внедренной в Самаркандской области в рамках программы «Безопасный туризм».
Глава государства также осмотрел образцы современной техники и новой служебной формы сотрудников органов внутренних дел.