Тез тиббий ва шошилинч ёрдам тизимини такомиллаштириш бўйича дастур ишлаб чиқилди
Бу соҳалар инсон соғлиғи ва ҳаётини сақлаб қолишда “олтин соат” оралиғида биринчи ёрдам кўрсатувчи муҳим бўғиндир. Сўнгги беш йилда бу йўналишларнинг моддий таъминоти ва кадрлар салоҳиятини яхшилаш бўйича кўп ишлар қилинди.
Жумладан, 2 минг 224 та янги тез ёрдам машиналари харид қилинди, замонавий реанимация машиналари сони 24 тадан 435 тага етказилди. Тез ёрдам станциялари ва бригадалари сони ҳам кўпайтирилди. Шунингдек, битта чақириқ учун дори-дармонга ажратилаётган маблағлар миқдори 16 бараварга, дори турлари 20 тадан 45 тагача оширилди.
Шошилинч ёрдам соҳасида ҳам қуйи бўғинга катта эътибор қаратилди. Ҳудудларда 21 та туманлараро қўшма шикастланиш ва ўткир қон-томир касалликлари марказлари ташкил этилди. Натижада туман ва шаҳар аҳолисини вилоят марказларига мурожаатларини камайтирди.
Масалан, илгари “Қамчиқ” довонида автоҳалокатда оғир тан жароҳати олган беморлар 100 километр масофа босиб, Тошкент ва Наманган шаҳридаги шошилинч марказларга олиб борилган. Энди Ангрен шаҳри ва Поп туманида очилган марказлар одамлар жонига ора кирмоқда.
Шу билан бирга, соҳада ҳал этилиши лозим бўлган масалалар ҳам бор. Улар ҳақида 18 март куни давлатимиз раҳбарининг тиббиёт ходимлари билан очиқ мулоқотида айтилган эди.
Мисол учун, ўтган йили тез тиббий ёрдам бригадасининг кечикиб келиши бўйича 50 мингдан зиёд шикоят келиб тушган.
Бунинг сабабларидан бири соҳада ягона бошқарув йўлга қўйилмаганидир. Жумладан, тез тиббий ёрдам ходимини ишга тайинлаш, дори-дармон таъминоти, транспорт, ёқилғи ва ҳайдовчилар масаласи вилоятдаги турли бошқармалар ваколатида. Бошқарувдаги бундай чалкашликлар эвазига тез тиббий ёрдам хизмати кўрсатиш туман ҳудуди билан чекланган. Тез ёрдам станцияси қўшни туман билан чегарадош бўлса-да, бошқа ҳудуд деган важ билан чақирувни қабул қилмайди.
Тез тиббий ёрдам машиналарининг кўпида навигация жиҳозлари йўқлиги, 10 мингта кўчага ҳалигача ном ва 500 мингга яқин уйларга рақам қўйилмагани сабабли манзилни топишга кўп вақт кетмоқда.
Тизимдаги энг катта муаммо – шошилинч ёрдам бемор учун энг яқин тиббиёт муассасасида эмас, балки фақатгина олдиндан бириктирилган саноқли шифохоналарда кўрсатилади.
Шу боис тез тиббий ва шошилинч ёрдам тизимини такомиллаштириш бўйича алоҳида дастур ишлаб чиқилгани маълум қилинди.
Йиғилишда ушбу дастурдаги асосий янгиликлар, уни амалга ошириш борасидаги вазифалар кўрсатиб ўтилди.
Хусусан, жорий йил 1 июлдан ягона вертикал бошқарув асосида “103” Республика тез тиббий ёрдам маркази ва унинг вилоят филиаллари ташкил этилади. Бунинг натижасида энди тез тиббий ёрдам кўрсатиш бир туман ҳудудида эмас, балки Тошкент шаҳри тажрибаси асосида, масофага қараб бутун вилоят бўйича йўлга қўйилади.
Туманларда чақирувларни қабул қилиш диспетчерлик хизмати тугатилиб, вилоятларда ягона колл-марказ тузилади. Колл-марказда операторлар билан бирга алоҳида тиббиёт-маслаҳат бригадаси фаолият олиб боради. Шунингдек, вилоят колл-марказларига тез тиббий ёрдам хизмати мавжуд хусусий клиникалар ҳам уланиши мумкин бўлади.
Бу тажриба дастлаб Сирдарё вилоятида Тиббий суғурта жамғармаси орқали ташкил этилади ва босқичма-босқич барча ҳудудларга кенг жорий этилади.
2022-2025 йилларда тез тиббий ёрдам тизимидаги барча эскирган машиналар замонавий автомобилларга алмаштирилиши, натижада чақирувларга етиб бориш вақти 3 баробарга қисқариши қайд этилди.
Бугунги кунда 2 минг 695 та тез тиббий ёрдам бригадаси бўлиб, 500 дан ортиғида врач етишмайди, шунингдек, 6 мингдан ортиқ шифокор ўриндошлик асосида ишлайди.
Халқаро тажрибага кўра, барча чақирувларда ҳам врачлар бўлиши шарт эмас. Шунинг учун энди чақирувларнинг мураккаблиги, долзарблиги ва турига қараб, саралаш тизими жорий этилади.
Яна бир масала: бизда тез тиббий ёрдам бригадалари врач, фельдшер ва ҳайдовчидан ташкил топган. Хорижий тажрибада тез ёрдам фельдшери бир вақтнинг ўзида ҳайдовчи ҳисобланади.
Шу боис янги ўқув йилидан фельдшерликка ўқиётган ёшлар ҳайдовчиликка ҳам ўргатилиши белгиланди. Бунинг учун тиббиёт коллежларига ҳайдовчилик мактаблари бириктирилади.
Кўрсатилган хизматни беморлар томонидан баҳолаш орқали тез тиббий ёрдам ходимларини рағбатлантириш тизими йўлга қўйилади. Бунда, ҳар чорак якунида фаолияти беморлар томонидан яхши баҳоланган бригадалар ходимлари ойлик иш ҳақининг 50 фоизи миқдорида мукофотланади.
Юртимизда ҳар минг кишига нисбатан чақирувлар сони 352 тани ташкил этади. Бу ривожланган давлатлардагига қараганда 6-7 баравар кўп. Чунки қишлоқ ва маҳаллаларда оддий тиббий хизмат йўлга қўйилмагани учун аҳоли тез ёрдамга мурожаат қилмоқда.
Шунинг учун маҳаллаларда тиббиёт пунктлари ташкил этиш бўйича кўрсатма берилди.
Тез тиббий ёрдам тизими ходимларини тайёрлаш ва малакасини ошириш масаласига ҳам эътибор қаратилди. Бунинг учун, Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Республика шошилинч тиббий ёрдам ўқув-машғулот маркази Республика тез тиббий ёрдам маркази тизимига ўтказилиб, Ходимлар малакасини ошириш мактаби сифатида қайта ташкил этилади. Туркия, Корея, Франция каби тез ёрдам тизими илғор бўлган мамлакатлардан мутахассислар жалб қилинади.
Туманлар даражасида шошилинч тиббий хизмат қамровини кенгайтириш зарурлиги таъкидланди.
Бунинг учун, энг аввало барча туман ва шаҳар шифохоналаридаги терапия, педиатрия ва хирургия йўналишида бир-бирини такрорлайдиган режали ва шошилинч бўлимлар бирлаштирилади. Уларда туну кун ишлайдиган шошилинч ёрдам қабулхоналари ташкил этилади.
– Бу вазифаларни жой-жойига қўйсак, тиббиёт соҳасини халққа янада яқин қилган, инсон қадрини улуғлаш учун яна бир қадам ташлаган бўламиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда вилоят, туман ва шаҳар ҳокимларига тез тиббий ва шошилинч ёрдам хизматларини ривожлантириш бўйича ўзларининг ҳудудий дастурларини қабул қилиб, ижросини ташкил этиш вазифаси қўйилди.

Будет разработана программа по совершенствованию системы скорой и экстренной медицинской помощи
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 5 мая состоялось видеоселекторное совещание, посвященное совершенствованию деятельности служб скорой и экстренной медицинской помощи.
Эти звенья здравоохранения играют важную роль в сохранении здоровья и жизни человека в течение «золотого часа» - промежутка времени, позволяющего оказать наиболее эффективную первую помощь. За последние пять лет многое было сделано для улучшения материального обеспечения и кадрового потенциала этих служб.
В частности, было закуплено 2 224 новых автомобиля скорой помощи, а количество современных реанимобилей увеличилось 24 до 435. Организовано еще больше станций и бригад скорой помощи.
При этом сумма средств, выделяемых на лекарства в расчете на один вызов, увеличилась в 16 раз, а ассортимент препаратов расширился с 20 до 45.
Отдельное внимание уделено и укреплению системы экстренной помощи на местах. В регионах создан 21 межрайонный центр сочетанных травм и острых сосудистых заболеваний. В результате жители районов и городов стали меньше обращаться в областные центры.
К примеру, в прошлом больные, получившие серьезные травмы в дорожно-транспортных происшествиях на перевале Камчик, доставлялись пункты неотложной помощи в Ташкенте и Намангане, расположенные за 100 километров от места происшествия. Сегодня центры, организованные в городе Ангрене и Папском районе, способствуют решению этой проблемы.
Вместе с тем имеются вопросы, требующие своего решения. Они были подняты и в ходе открытого диалога главы государства с работниками сферы 18 марта.
Так, в прошлом году поступило более 50 тысяч жалоб на прибытие бригад скорой помощи с опозданием.
Одной из причин этому является отсутствие единого управления службами. В частности, вопросы приема на работу в систему скорой помощи, обеспечения лекарствами, транспортом, топливом, координации работы водителей находятся в ведении разных ведомств. Из-за такой путаницы в управлении оказание скорой медицинской помощи ограничено территорией района. Станция скорой помощи, хоть и граничит с соседним районом, не принимает вызовы оттуда.
Во многих машинах скорой помощи нет навигационных систем, 10 тысячам улиц до сих пор не присвоено название, а около 500 тысяч домов не пронумерованы.
Экстренная помощь больному оказывается не в ближайшем к нему медицинском учреждении, а только в считанных заранее закрепленных больницах. Этот порядок назван на совещании главной проблемой сферы.
В связи с этим разработана отдельная программа по совершенствованию системы скорой и экстренной медицинской помощи.
На совещании определены задачи по практической реализации программы.
В частности, с 1 июля текущего года будут созданы Республиканский центр скорой медицинской помощи «103» и его областные филиалы с единой вертикалью управления. В результате скорая медицинская помощь, исходя из опыта Ташкента, отныне будет оказываться не в пределах одного района, а по всей области.
Районные диспетчерские службы по приему вызовов будут упразднены, в регионах появятся единые колл-центры. Наряду с операторами в колл-центре будет работать отдельная врачебно-консультационная бригада.
К областным колл-центрам также могут подключиться частные клиники, имеющие службу скорой помощи.
Эта практика сначала будет внедрена в Сырдарьинской области через Фонд медицинского страхования, затем, поэтапно, во всех регионах.
Отмечалось, что в 2022-2025 годах все устаревшие машины скорой помощи будут заменены современными автомобилями, в результате чего время прибытия бригад сократится в 3 раза.
На сегодняшний день насчитывается 2 695 бригад скорой медицинской помощи. В 500 из них не хватает врачей, а в целом в сфере более 6 тысяч врачей работают по совместительству.
Согласно международному опыту, не во всех случае врачи должны выезжать на вызов. В связи с этим будет введена система сортировки в зависимости от сложности, актуальности и типа вызовов.
В бригаду скорой помощи сегодня входят врач, фельдшер и водитель. Как показывает зарубежный опыт, фельдшер скорой помощи одновременно является и водителем.
Поэтому с нового учебного года молодых людей, обучающихся на фельдшеров, будут учить и вождению. Для этого автошколы закрепят за медицинскими колледжами.
Вместе с тем будет создана система поощрения работников скорой медицинской помощи на основе оценки их работы пациентами. В конце каждого квартала сотрудники бригад, чья работа высоко оценена больными, будут премироваться в размере 50 процентов от их заработной платы.
Количество вызовов на тысячу человек в нашей стране составляет 352. Это в 6-7 раз больше, чем в развитых странах. Из-за отсутствия элементарных медицинских услуг в селах и махаллях население обращается в службу скорой помощи.
В связи с этим даны указания по созданию медицинских пунктов в махаллях.
Уделено внимание подготовке и переподготовке кадров скорой медицинской помощи. С этой целью Республиканский учебно-практический центр экстренной медицинской помощи при Министерстве здравоохранения будет передан в состав Республиканского центра скорой медицинской помощи и реорганизован в Школу повышения квалификации работников. Будут привлечены специалисты из стран с развитой системой скорой помощи, таких как Турция, Корея и Франция.
Указано на необходимость расширения охвата скорой медицинской помощью на районном уровне.
Для этого, в первую очередь, во всех районных и городских больницах дублирующие друг-друга плановые и неотложные отделения по направлениям терапии, педиатрии и хирургии будут унифицированы. В них будут организованы круглосуточные приемные экстренной помощи.
- Если мы приведем в порядок эти задачи, то сделаем медицину еще ближе к населению, сделаем еще один шаг к возвеличиванию чести и достоинства человека, — сказал Шавкат Мирзиёев.
На совещании хокимам областей, районов и городов поручено принять и организовать реализацию своих региональных программ развития скорой и экстренной медицинской помощи.