Тез тиббий ва шошилинч ёрдам тизимини такомиллаштириш бўйича дастур ишлаб чиқилди
Бу соҳалар инсон соғлиғи ва ҳаётини сақлаб қолишда “олтин соат” оралиғида биринчи ёрдам кўрсатувчи муҳим бўғиндир. Сўнгги беш йилда бу йўналишларнинг моддий таъминоти ва кадрлар салоҳиятини яхшилаш бўйича кўп ишлар қилинди.
Жумладан, 2 минг 224 та янги тез ёрдам машиналари харид қилинди, замонавий реанимация машиналари сони 24 тадан 435 тага етказилди. Тез ёрдам станциялари ва бригадалари сони ҳам кўпайтирилди. Шунингдек, битта чақириқ учун дори-дармонга ажратилаётган маблағлар миқдори 16 бараварга, дори турлари 20 тадан 45 тагача оширилди.
Шошилинч ёрдам соҳасида ҳам қуйи бўғинга катта эътибор қаратилди. Ҳудудларда 21 та туманлараро қўшма шикастланиш ва ўткир қон-томир касалликлари марказлари ташкил этилди. Натижада туман ва шаҳар аҳолисини вилоят марказларига мурожаатларини камайтирди.
Масалан, илгари “Қамчиқ” довонида автоҳалокатда оғир тан жароҳати олган беморлар 100 километр масофа босиб, Тошкент ва Наманган шаҳридаги шошилинч марказларга олиб борилган. Энди Ангрен шаҳри ва Поп туманида очилган марказлар одамлар жонига ора кирмоқда.
Шу билан бирга, соҳада ҳал этилиши лозим бўлган масалалар ҳам бор. Улар ҳақида 18 март куни давлатимиз раҳбарининг тиббиёт ходимлари билан очиқ мулоқотида айтилган эди.
Мисол учун, ўтган йили тез тиббий ёрдам бригадасининг кечикиб келиши бўйича 50 мингдан зиёд шикоят келиб тушган.
Бунинг сабабларидан бири соҳада ягона бошқарув йўлга қўйилмаганидир. Жумладан, тез тиббий ёрдам ходимини ишга тайинлаш, дори-дармон таъминоти, транспорт, ёқилғи ва ҳайдовчилар масаласи вилоятдаги турли бошқармалар ваколатида. Бошқарувдаги бундай чалкашликлар эвазига тез тиббий ёрдам хизмати кўрсатиш туман ҳудуди билан чекланган. Тез ёрдам станцияси қўшни туман билан чегарадош бўлса-да, бошқа ҳудуд деган важ билан чақирувни қабул қилмайди.
Тез тиббий ёрдам машиналарининг кўпида навигация жиҳозлари йўқлиги, 10 мингта кўчага ҳалигача ном ва 500 мингга яқин уйларга рақам қўйилмагани сабабли манзилни топишга кўп вақт кетмоқда.
Тизимдаги энг катта муаммо – шошилинч ёрдам бемор учун энг яқин тиббиёт муассасасида эмас, балки фақатгина олдиндан бириктирилган саноқли шифохоналарда кўрсатилади.
Шу боис тез тиббий ва шошилинч ёрдам тизимини такомиллаштириш бўйича алоҳида дастур ишлаб чиқилгани маълум қилинди.
Йиғилишда ушбу дастурдаги асосий янгиликлар, уни амалга ошириш борасидаги вазифалар кўрсатиб ўтилди.
Хусусан, жорий йил 1 июлдан ягона вертикал бошқарув асосида “103” Республика тез тиббий ёрдам маркази ва унинг вилоят филиаллари ташкил этилади. Бунинг натижасида энди тез тиббий ёрдам кўрсатиш бир туман ҳудудида эмас, балки Тошкент шаҳри тажрибаси асосида, масофага қараб бутун вилоят бўйича йўлга қўйилади.
Туманларда чақирувларни қабул қилиш диспетчерлик хизмати тугатилиб, вилоятларда ягона колл-марказ тузилади. Колл-марказда операторлар билан бирга алоҳида тиббиёт-маслаҳат бригадаси фаолият олиб боради. Шунингдек, вилоят колл-марказларига тез тиббий ёрдам хизмати мавжуд хусусий клиникалар ҳам уланиши мумкин бўлади.
Бу тажриба дастлаб Сирдарё вилоятида Тиббий суғурта жамғармаси орқали ташкил этилади ва босқичма-босқич барча ҳудудларга кенг жорий этилади.
2022-2025 йилларда тез тиббий ёрдам тизимидаги барча эскирган машиналар замонавий автомобилларга алмаштирилиши, натижада чақирувларга етиб бориш вақти 3 баробарга қисқариши қайд этилди.
Бугунги кунда 2 минг 695 та тез тиббий ёрдам бригадаси бўлиб, 500 дан ортиғида врач етишмайди, шунингдек, 6 мингдан ортиқ шифокор ўриндошлик асосида ишлайди.
Халқаро тажрибага кўра, барча чақирувларда ҳам врачлар бўлиши шарт эмас. Шунинг учун энди чақирувларнинг мураккаблиги, долзарблиги ва турига қараб, саралаш тизими жорий этилади.
Яна бир масала: бизда тез тиббий ёрдам бригадалари врач, фельдшер ва ҳайдовчидан ташкил топган. Хорижий тажрибада тез ёрдам фельдшери бир вақтнинг ўзида ҳайдовчи ҳисобланади.
Шу боис янги ўқув йилидан фельдшерликка ўқиётган ёшлар ҳайдовчиликка ҳам ўргатилиши белгиланди. Бунинг учун тиббиёт коллежларига ҳайдовчилик мактаблари бириктирилади.
Кўрсатилган хизматни беморлар томонидан баҳолаш орқали тез тиббий ёрдам ходимларини рағбатлантириш тизими йўлга қўйилади. Бунда, ҳар чорак якунида фаолияти беморлар томонидан яхши баҳоланган бригадалар ходимлари ойлик иш ҳақининг 50 фоизи миқдорида мукофотланади.
Юртимизда ҳар минг кишига нисбатан чақирувлар сони 352 тани ташкил этади. Бу ривожланган давлатлардагига қараганда 6-7 баравар кўп. Чунки қишлоқ ва маҳаллаларда оддий тиббий хизмат йўлга қўйилмагани учун аҳоли тез ёрдамга мурожаат қилмоқда.
Шунинг учун маҳаллаларда тиббиёт пунктлари ташкил этиш бўйича кўрсатма берилди.
Тез тиббий ёрдам тизими ходимларини тайёрлаш ва малакасини ошириш масаласига ҳам эътибор қаратилди. Бунинг учун, Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Республика шошилинч тиббий ёрдам ўқув-машғулот маркази Республика тез тиббий ёрдам маркази тизимига ўтказилиб, Ходимлар малакасини ошириш мактаби сифатида қайта ташкил этилади. Туркия, Корея, Франция каби тез ёрдам тизими илғор бўлган мамлакатлардан мутахассислар жалб қилинади.
Туманлар даражасида шошилинч тиббий хизмат қамровини кенгайтириш зарурлиги таъкидланди.
Бунинг учун, энг аввало барча туман ва шаҳар шифохоналаридаги терапия, педиатрия ва хирургия йўналишида бир-бирини такрорлайдиган режали ва шошилинч бўлимлар бирлаштирилади. Уларда туну кун ишлайдиган шошилинч ёрдам қабулхоналари ташкил этилади.
– Бу вазифаларни жой-жойига қўйсак, тиббиёт соҳасини халққа янада яқин қилган, инсон қадрини улуғлаш учун яна бир қадам ташлаган бўламиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда вилоят, туман ва шаҳар ҳокимларига тез тиббий ва шошилинч ёрдам хизматларини ривожлантириш бўйича ўзларининг ҳудудий дастурларини қабул қилиб, ижросини ташкил этиш вазифаси қўйилди.

Emergency medical services system to be improved
On May 5, President Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference dedicated to improving the activities of emergency medical services.
These healthcare links play an important role in preserving the health and life of a person during a period that allows the most effective first aid to be provided. Over the past five years, much has been done to improve the material support and human resources of these services.
In particular, 2,224 new ambulances were purchased, and the number of modern ambulances increased from 24 to 435. Even more stations and ambulance service teams were organized.
At the same time, the amount of funds allocated for medicines per call increased 16 times, and the assortment of medicines expanded from 20 to 45.
The main attention was paid to strengthening the system of local emergency services. 21 interdistrict centers for combined injuries and acute vascular diseases have been established in the regions. As a result, residents of districts and cities began to apply less to regional centers.
For example, in the past, patients who were seriously injured in traffic accidents at the Kamchik Pass were taken to emergency centers in Tashkent and Namangan, located 100 kilometers from the place of the accident. Today, the centers organized in the city of Angren and the Pap district contribute to solving this problem.
However, some issues need to be addressed. They were also raised during the open dialogue of the Head of the state with workers in the sphere on March 18.
Last year, more than 50 thousand complaints were received about the arrival of ambulances late.
One reason for this is the lack of unified service management. In particular, the issues of hiring in the ambulance system, providing medicines, transport, fuel, and coordinating the work of drivers are under the jurisdiction of different agencies. Due to such confusion in management, the provision of emergency medical care is limited to the territory of the district. The ambulance station, although it borders the neighboring area, does not accept calls from there.
Many ambulances do not have navigation systems, 10,000 streets are still unnamed, and about 500,000 houses are not numbered.
Emergency assistance to the patient is not provided in the nearest medical institution, but only in a few pre-assigned hospitals. This order was called at the meeting the main problem of the sphere.
In this regard, a separate program has been developed to improve the system of emergency medical care.
Tasks for the practical implementation of the program were defined at the meeting.
In particular, from July 1 this year, the Republican Emergency Medical Center “103” and its regional branches with a single vertical of management will be created. As a result, emergency medical care, based on the experience of Tashkent, will no longer be provided within one district, but throughout the region.
District dispatch services for receiving calls will be abolished, and unified call centers will appear in the regions. Along with the operators, a separate medical and consulting team will work in the call center.
Private clinics with an ambulance service can also connect to regional call centers.
This practice will first be introduced in Syrdarya region through the Medical Insurance Fund, then, in stages, in all regions.
It was noted that in 2022-2025 all obsolete ambulances will be replaced by modern vehicles, as a result of which the arrival time of ambulance teams will be reduced by 3 times.
To date, there are 2,695 ambulance teams. There are not enough doctors in 500 of them, and in general, more than 6,000 doctors work part-time in the sphere.
According to international experience, not in all cases, doctors are required to go on a call. In this regard, a sorting system will be introduced depending on the complexity, relevance and type of calls.
The ambulance team today includes a doctor, a paramedic and a driver. As foreign experience shows, an ambulance paramedic serves as a driver at the same time.
Therefore, from the new academic year, young people studying to become paramedics will also be taught driving. To do this, driving schools will be assigned to medical colleges.
At the same time, a system will be created to reward ambulance workers based on the assessment of their work by patients. At the end of each quarter, team members whose work is highly appreciated by the patients will be rewarded in the amount of 50 percent of their wages.
The number of calls per thousand people in the country is 352. This is 6-7 times more than in developed countries. Due to the lack of basic medical services in villages and mahallas, the population turns to the ambulance service.
In this regard, instructions were given on the creation of medical centers in mahallas.
Attention was paid to the training and retraining of emergency medical personnel. To this end, the Republican Training and Practical Center for Emergency Medical Care under the Ministry of Health will be transferred to the Republican Emergency Medical Center and reorganized into the School for Advanced Training of Workers. Specialists from countries with a developed emergency system, such as Turkey, Korea and France, will be involved.
The need for expanding the coverage of emergency medical care at the district level was noted.
To do this, first of all, in all district and city hospitals, scheduled and emergency departments duplicating each other in the areas of therapy, pediatrics and surgery will be unified. They will have 24-hour emergency receptions.
“If we put these tasks in order, we will make medicine even closer to the population, we will take another step towards exalting the human honor and dignity”, Shavkat Mirziyoyev said.
At the meeting, hokims of regions, districts and cities were instructed to adopt and organize the implementation of their regional programs for the development of emergency medical care.