Ўзбекистонда ҳаётининг барча жабҳаларида, шу жумладан, болалар меҳнати ва мажбурий меҳнатга тўлиқ барҳам бериш соҳасида аниқ натижаларга эришилди
Кеча Ўзбекистон Олий Мажлис Сенатида Одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш миллий комиссиясининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Парламент юқори палатаси маълумотига кўра, мажлисда одам савдоси ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш борасида 2021 йилда амалга оширилган ишлар, кўрилган чоралар, соҳада сақланиб қолаётган масалалар ҳамда 2022 йилга режалаштирилган устувор вазифалар муҳокама қилинди.
Тадбирда одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш соҳасида 2021 йилда амалга оширилган ишлар ва соҳада мавжуд муаммолар юзасидан давлат раҳбарига йиллик ахборот киритилгани маълум қилинди.
Сенат ва Миллий комиссия Раиси Танзила Норбоева томонидан мамлакатимиз ҳаётининг барча жабҳаларида, шу жумладан, болалар меҳнати ва мажбурий меҳнатга тўлиқ барҳам бериш соҳасида аниқ натижаларга эришилгани қайд этилди.
Бу борада миллий қонунчиликни ва ташкилий-ҳуқуқий базани такомиллаштиришга, халқаро стандартларни имплементация қилишга, институционал асосларни ривожлантириш, соҳада амалга оширилаётган ишлар натижадорлигини таҳлил қилиш ва мавжуд муаммоларнинг ечимига тизимли ёндашиш, шу билан бирга фуқаролик жамияти вакиллари ҳамда тегишли халқаро ташкилотлар билан самарали ҳамкорликни фаоллаштириш соҳаларида ишлар олиб борилгани қайд этилди.
Шунингдек, қишлоқ хўжалиги соҳасида амалга оширилган кенг кўламли ишлар, соҳага бозор тамойилларининг кенг татбиқ этилиши, меҳнат қонунчилиги устидан самарали назорат ва мустақил мониторинг амалга оширилиши пахтачилик соҳасида тизимли мажбурий меҳнат ҳолатларининг тўлиқ олдини олишга хизмат қилгани эътироф этилди.
Мамлакатимизда одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш соҳасида амалга оширилган ишлар кўплаб халқаро ташкилотлар томонидан ҳам эътироф этилаётганлиги таъкидланди.
Хусусан, АҚШ Давлат департаменти томонидан 2021 йил учун эълон қилинган Жаҳонда одам савдоси тўғрисидаги йиллик маърузада Ўзбекистон алоҳида кузатув остидаги давлатлар рўйхатидан чиқарилиб, халқаро стандартларни тўлиқ бажариш бўйича кенг кўламли ишларни амалга ошираётган давлатлар рўйхатига киритилган.
Халқаро меҳнат ташкилоти томонидан Ўзбекистонда 2021 йилда ҳам пахта йиғим-терими мавсуми давомида тизимли болалар меҳнатидан ва мажбурий меҳнатдан умуман фойдаланилмаганлиги тўғрисидаги якуний хулосаси, шунингдек, ушбу йўналишдаги мониторинг ишлари якунлари тўлиқ Ўзбекистон томонига топширилганлигини эълон қилди.
«Cotton Campaign» халқаро коалицияси томонидан Ўзбекистон пахтасига қўйилган глобал бойкот бекор қилиниши кенг кўламли ислоҳотлар самарадорлигининг ёрқин мисоли бўлганлиги қайд этилди.
Мажлисда Миллий комиссия таркибидаги Одам савдосига қарши курашиш масалалари бўйича кичик комиссияга раҳбарлик қилаётган Ички ишлар вазирлиги, Мажбурий меҳнатга қарши курашиш масалалари бўйича кичик комиссияга раҳбарлик қилаётган Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги, шунингдек Самарқанд ва Қашқадарё вилояти ҳудудий комиссиялари раислари ҳисобланган вилоят ҳокимларининг ахборотлари ҳам эшитилди.
Шунингдек, тадбирда Миллий комиссия томонидан тегишли вазирлик ва идоралар билан биргаликда ишлаб чиқилган «2021 йилда одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш соҳасида амалга оширилган ишлар юзасидан ахборотда билдирилган таклифларни амалиётга татбиқ этиш бўйича чора-тадбирлар режаси («Йўл харитаси»)» лойиҳаси муҳокама қилинди.
Бундан ташқари, жойларда одам савдоси ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш борасида амалга оширилаётган ишлар бўйича ҳудудий комиссияларни ҳам ҳисоботлари эшитилди.
Муҳокама қилинган масалалар юзасидан Миллий комиссиянинг тегишли қарори қабул қилиниб, келгусидаги вазифалар белгилаб олинди.

Председатель Сената: В Узбекистане достигнуты конкретные результаты во всех сферах жизни, в том числе в сфере полного искоренения детского труда и принудительного труда
Вчера состоялось очередное заседание Национальной комиссии по противодействию торговле людьми и принудительному труду.
По данным информационной службы верхней палаты парламента, в мероприятии приняли участие члены Национальной комиссии, представители министерств и ведомств, негосударственных некоммерческих организаций и СМИ.
На заседании обсуждены реализованные в 2021 году меры по противодействию торговле людьми и принудительному труду, сохраняющиеся в данной сфере проблемы и приоритетные задачи, запланированные на 2022 год.
В ходе мероприятия подчеркнуто, что главе государства представлена ежегодная информация о проделанной в 2021 году работе по противодействию торговле людьми и принудительному труду, а также о существующих проблемах в данной сфере.
Председателем Сената и Национальной комиссии Танзилой Нарбаевой отмечено, что в нашей стране достигнуты конкретные результаты во всех сферах жизни, в том числе в сфере полного искоренения детского труда и принудительного труда.
Подчеркивалось, что в этом направлении проводилась работа по совершенствованию национального законодательства и организационно-правовой базы, имплементации международных стандартов, развитию институциональных основ, анализу результативности осуществляемой в сфере работы и системному подходу к решению существующих проблем, а также активизации эффективного сотрудничества с представителями гражданского общества и соответствующими международными организациями.
Кроме того, признано, что широкомасштабная работа, проделанная в сфере сельского хозяйства, широкое внедрение в сферу рыночных принципов, осуществление эффективного контроля и независимого мониторинга за трудовым законодательством способствовали полному предупреждению случаев систематического принудительного труда в хлопководстве.
Отмечалось, что проведенная в нашей стране работа по противодействию торговле людьми и принудительному труду также признана многими международными организациями.
В частности, в Ежегодном докладе о международной торговле людьми, опубликованном Государственным департаментом США для 2021 года, Узбекистан исключен из списка стран, находящихся под особым наблюдением, и включен в список государств, осуществляющих широкомасштабную работу по полному выполнению международных стандартов.
Международная организация труда объявила о том, что узбекской стороне представлено итоговое заключение о том, что в Узбекистане в 2021 году в хлопкоуборочном сезоне не был использован систематический детский труд и принудительный труд, а также результаты работы по мониторингу в этом направлении.
Ярким примером эффективности широкомасштабных реформ является отмена глобального бойкота, наложенного на узбекский хлопок международной коалицией «Cotton Campaign».
На заседании также была заслушана информация Министерства внутренних дел, которое возглавляет подкомиссию по вопросам противодействия торговле людьми в Национальной комиссии, Министерства занятости и трудовых отношений, возглавляющего подкомиссию по вопросам противодействия принудительному труду, а также хокимов Самаркандской и Кашкадарьинской областей, являющихся председателями областных территориальных комиссий.
В ходе мероприятия также обсужден проект Плана мероприятий («Дорожной карты») по внедрению в практику предложений, изложенных в информации о проделанной работе по противодействию торговле людьми и принудительному труду в 2021 году, разработанный Национальной комиссией совместно с соответствующими министерствами и ведомствами.
Кроме того, заслушаны отчеты территориальных комиссий о проводимой на местах работе по противодействию торговле людьми и принудительному труду.
По обсужденным вопросам принято соответствующее решение Национальной комиссии и определены перспективные задачи.