Тошкентда Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг Халқ дипломатияси форуми ўз ишини бошлади
Бугун пойтахтимизда Ўзбекистоннинг Шанхай Ҳамкорлик Ташкилотига раислиги доирасида «Халқ дипломатияси –тараққиёт сари ўзаро ҳамжиҳатлик» мавзуидаги ШҲТ Халқ дипломатияси форуми ўз ишини бошлади.
Гибрид шаклдаги ушбу тадбирда Олий Мажлис Сенати раиси Танзила Норбоева, ташқи ишлар вазири вазифасини бажарувчи Владимир Норов, Умумхитой халқ вакиллари йиғини Доимий қўмитаси раисининг ўринбосари, Хитой Шанхай ҳамкорлик ташкилоти яхши қўшничилик, дўстлик ва ҳамкорлик қўмитаси раиси Шэнь Юэюэ, ШҲТ Бош котиби Чжан Мин, Ўзбекистон Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллатлараро муносабатлар ва хорижий давлатлар билан дўстона муносабатлар қўмитаси раиси Рустам Қурбонов, БМТнинг Марказий Осиёдаги превентив дипломатия бўйича минтақавий маркази раҳбари Наталья Герман иштирок этмоқда.
Форум давомида иштирокчилар замонавий дунёда халқ дипломатиясининг долзарблиги, Ўзбекистоннинг ШҲТда ушбу институтни ривожлантириш борасидаги саъй-ҳаракатлари, шунингдек, ташкилотнинг маданий хилма-хиллиги ва бой сайёҳлик салоҳиятини оммалаштириш масалаларини муҳокама қиладилар.
Олий Мажлис Сенати раиси Танзила Норбоева форум иштирокчиларига йўллаган қутлов нутқида қуйидагиларни таъкидлади: «Замонавий дунё глобаллашувнинг зиддиятли тенденциялари, барқарор ва инклюзив ривожланиш учун янги хавф ва таҳдидларнинг пайдо бўлиши таъсири остида ўзгармоқда».
Унинг айтишича, халқаро терроризм, радикализм ва экстремизм, ксенофобия ҳамда ирқчилик, халқаро тизимнинг етакчи иштирокчилари ўртасида ишонч инқирозининг кучайиши, шунингдек, иқлим ўзгариши ва пандемиядан кейинги ривожланиш муаммолари ва бошқа кўплаб таҳдидлар глобал ҳаракатларни бирлаштиришни талаб этмоқда.
- Шунинг учун халқ дипломатиясига бугунги кунда ҳар қачонгидан ҳам кўпроқ талаб мавжуд, - деди Парламент юқори палатаси раҳбари. - Мураккаб халқаро вазият шароитида у одамлар ўртасида ўзаро ишонч ва бир-бирини тушунишни мустаҳкамлаш орқали умумий муаммоларни ҳал қилишнинг биргаликдаги усулларини топиш учун самарали восита бўлиб хизмат қилади. Сайёрамизнинг 3,2 миллиарддан ортиқ аҳолисини бирлаштирган ШҲТ мамлакатлари учун маданий-гуманитар ҳамкорлик, парламентлараро алоқаларни мустаҳкамлашни давом эттириш, мамлакатларимиз фуқаролик жамияти институтлари ўртасидаги алоқаларни фаоллаштириш, хотин-қизлар ва ёшлар ташкилотлари ўртасидаги ҳамкорликни кенгайтириш учун зарур шарт-шароитларни яратиш муҳим аҳамиятга эга.

В Ташкенте начал свою работу Форум народной дипломатии Шанхайской организации сотрудничества
В Ташкенте сегодня утром начал свою работу Форум народной дипломатии Шанхайской организации сотрудничества на тему «Народная дипломатия – взаимопонимание во имя развития».
На мероприятии, которое проходит в гибридном формате, принимают участие председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева, исполняющий обязанности министра иностранных дел Владимир Норов, заместитель председателя Постоянного комитета Всекитайского собрания народных представителей, председатель Китайского комитета ШОС по добрососедству, дружбе и сотрудничеству Шэнь Юэюэ, генеральный секретарь ШОС Чжан Мин, председатель Комитета по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Кабинете Министров Узбекистана Рустам Курбанов, руководитель Регионального центра ООН по превентивной дипломатии в Центральной Азии Наталья Герман.
В ходе форума участники обсудят актуальность народной дипломатии в современном мире, усилиях Узбекистана по развитию данного института в деятельности ШОС, а также популяризации культурного многообразия и богатого туристического потенциала организации.
Приветствуя участников форума, председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева сказала: «Современный мир меняется под воздействием противоречивых тенденцией глобализации, возникновения новых вызовов и угроз на пути устойчивого и инклюзивного развития».
По ее словам, международный терроризм, радикализм и экстремизм, ксенофобия и расизм, усугубление кризиса доверия между ведущими участниками международной системы, а также климатические изменения и вызовы постпандемического развития и многие другие проблемы требуют согласованных глобальных действий и совместного принятия эффективных мер упреждения и реагирования на региональном уровне.
«Поэтому народная дипломатия сегодня востребована как никогда, - сказала глава верхней палаты Парламента. - На фоне непростой международной ситуации она выступает как эффективный инструмент поиска совместных путей решения общих вызовов через укрепление взаимного доверия и понимания между людьми. Странам ШОС, объединяющей более 3,2 миллиарда человек населения нашей планеты, важно продолжить укрепление культурно-гуманитарного взаимодействия, межпарламентских связей, активизировать контакты между институтами гражданского общества наших стран, создавать необходимые условия для расширения сотрудничества женских и молодежных организаций».