Давлатимиз раҳбари Ёшлар саноат ва тадбиркорлик зонасида бўлди
Президент Шавкат Мирзиёев бугун Марғилон шаҳрида ташкил этилган Ёшлар саноат ва тадбиркорлик зонасида бўлди.
Давлатимиз раҳбари матбуот хизмати маълумотига кўра, Наврўз маҳалласи ҳудудидаги бу жой илгари тошлоқ, фойдаланилмайдиган ер эди. Лекин коммуникация ва логистика жиҳатидан жуда қулай.
Шу боис 7 гектар майдонда ушбу саноат зонаси ташкил этилди. Бу ерда тўқимачилик, чарм-пойабзал, мебелсозлик, озиқ-овқат саноати бўйича 28 та лойиҳа жойлаштирилган. Бугунги кунда уларнинг 12 таси ишлаб чиқариш фаолиятини бошлаган. Барча корхоналарда мингдан ортиқ иш ўрни яратилади.
Давлатимиз раҳбари корхоналардан бирида ишлаётган аёллар билан суҳбатлашди.
- Инсон қадрини улуғлаш бўйича ҳаракатларимизда аёлларга алоҳида аҳамият қаратаяпмиз. Аёл бу - оила дегани, баркамол фарзандлар дегани. Нима учун “Аёллар дафтари” ташкил қилдик? Ҳар бир эҳтиёжманд хотин-қизга эътибор қилиш учун. Сизнинг ҳам баъзиларингиз “менинг қўлимдан келмайди” деб ўйлаган бўлишингиз мумкин. Қила олар экансиз-ку. Сизларда мана шундай ишонч бўлиши учун, қизларимиз касб-ҳунарли бўлиши учун бундан кейин ҳам ҳамма имкониятларни ишга соламиз, - деди Шавкат Мирзиёев.
Бундай саноат зоналарини чекка туманларда ҳам очиб, унга ёшларни жалб этиш, касбга ўргатиш ва тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш бўйича топшириқ берилди.
Президентимиз Тошлоқ туманидаги “Agro impex valley” масъулияти чекланган жамияти фаолияти билан ҳам танишди. Қиймати 100 миллиард сўмдан зиёд бўлган ушбу корхона 2020 йилда ишга туширилган. Бу ерда “Амира текстил” белгиси остида тайёр кийим-кечаклар ишлаб чиқарилмоқда. Шунингдек, ёзги пойабзалларнинг уски қисми ҳам тайёрланади.
Давлатимиз раҳбари шу ерда Тошлоқ туманида ишлаб чиқарилаётган саноат ва ҳунармандчилик маҳсулотларини кўздан кечирди.

Президент посетил промышленную и предпринимательскую зону, где создаются современные условия труда для молодежи и женщин
Президент Шавкат Мирзиёев сегодня посетил Молодежную промышленную и предпринимательскую зону в городе Маргилане.
По информации пресс-службы главы нашего государства, промзона организована в махалле Навруз, в не использовавшемся прежде, но удобном в плане коммуникаций и логистики месте.
На территории зоны площадью 7 гектаров размещены 28 проектов текстильной, кожевенно-обувной, мебельной и пищевой промышленности. Сегодня 12 из них начали производство. На всех предприятиях будет создано более тысячи рабочих мест.
Глава государства побеседовал с женщинами, работающими на одном из предприятий.
- В наших усилиях по возвеличиванию чести и достоинства человека мы делаем акцент на заботу о женщинах. Женщина – это семья, гармонично развитые дети. Почему мы создали "женскую тетрадь"? Чтобы уделить внимание каждой женщине, которой необходима поддержка. Некоторые из вас, возможно, думали, что не справитесь. Но вы справились. Мы и дальше будем делать все возможное, чтобы у вас была такая уверенность, чтобы наши девушки приобретали профессии, - сказал Президент Шавкат Мирзиёев.
Поручено создать такие промышленные зоны и в отдаленных районах, привлечь туда молодежь, обучить и поддержать их бизнес.
Президент ознакомился также с деятельностью общества с ограниченной ответственностью «Agro impex valley» в Ташлакском районе. Предприятие стоимостью более 100 миллиардов сумов запущено в 2020 году. Выпускает готовую одежду под брендом "Amira textile". В числе продукции - верхняя часть летней обуви.
Глава государства осмотрел образцы промышленной и ремесленнической продукции, производимой в Ташлакском районе.