Ўзбекистон Бош вазирининг ўринбосари ва ОТБ вице-президенти ҳамкорликнинг иқтиқболли йўналишларини муҳокама қилдилар
Ўзбекистон Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзоқов Осиё тараққиёт банки (ОТБ) вице-президенти Ашок Лавас билан учрашди.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги маълумотига кўра, учрашув чоғида Ўзбекистон ва ОТБ ўртасидаги икки томонлама ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ҳамда уни кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди.
ОТБ раҳбарияти сўнгги йилларда Ўзбекистонда иқтисодиётнинг деярли барча тармоқларида хусусий секторнинг ролини мустаҳкамлаш учун кенг имкониятлар яратилганини маълум қилди. Шу муносабат билан хусусий сектор лойиҳаларини, айниқса, аёллар ва ёшлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш учун Банк ресурсларини жалб қилишни кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Томонлар инфратузилмани ривожлантириш, соғлиқни сақлаш, таълим ва ижтимоий соҳаларда давлат-хусусий шериклик механизмларидан фойдаланган ҳолда қўшма лойиҳаларни кўриб чиқдилар. Ашок Лаваса Банк давлат-хусусий шериклиги (ДХШ) соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтиришдан манфаатдор эканлигини таъкидлади. ДХШ механизмларидан фойдаланган ҳолда Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятидаги мактаб ва бошқа муассасаларни модернизация қилиш, шунингдек, Андижон ва Бухорода кўп тармоқли шифохоналар қуриш лойиҳаларининг ҳамкорлик кун тартибига киритилгани бундан далолат беради.
Учрашув давомида амалдаги лойиҳаларни илгари суриш, транспорт, электр энергияси ва соғлиқни сақлаш соҳаларида лойиҳаларни амалга ошириш учун давлат-хусусий шериклиги механизмини ишлаб чиқиш ва жорий этишга ОТБ мутахассисларини жалб қилиш, Ўзбекистонда тижорат банкларига тақдим этилаётган кредит линиялари ҳажмини кенгайтириш бўйича чора-тадбирлар келишиб олинди.
Шунингдек, алоҳида лойиҳа ва ташаббуслар билан боғлиқ масалалар, жумладан, мамлакатимиз ҳудудларидаги бошланғич мактабларни модернизация қилиш ва жиҳозлаш дастури, «Ўрта таълимда STEM (фан, технологиялар, муҳандислик ва математика) методологиясини жорий этиш» лойиҳаси, шунингдек, «We-Fi» тадбиркор аёлларни қўллаб-қувватлаш дастури кўриб чиқилди.
Учрашув якунида вице-президент Ашок Лавас ОТБ президентининг банк президенти, вице-президентлари ва ОТБ Директорлар кенгаши аъзоларининг иш ҳақи даражасини белгиловчи ОТБнинг мукофотлаш бўйича қўмитаси раиси лавозимига Ўзбекистондан Бошқарувчи номзодини кўрсатиш тўғрисидаги қарори ҳақида маълум қилди. Илгари бу лавозим анъанавий равишда G20 мамлакатлари вакиллари томонидан эгаллаб келинган.

Заместитель Премьер-министра Узбекистана и вице-президент АБР обсудили перспективы двустороннего сотрудничества
В Министерстве инвестиций и внешней торговли (МИВТ) состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Узбекистана Сардора Умурзакова с вице-президентом Азиатского банка развития (АБР) Ашоком Лавасой.
По информации МИВТ, в ходе встречи были обсуждены текущее состояние и перспективы расширения двустороннего сотрудничества Узбекистана и АБР.
Руководством АБР было озвучено, что за последние годы в Узбекистане сформированы широкие возможности для усиления роли частного сектора практически во всех отраслях экономики. В связи с этим были обсуждены вопросы расширения привлечения ресурсов банка для поддержки проектов частного сектора, в особенности женского и молодежного предпринимательства.
Стороны рассмотрели совместные проекты с использованием механизмов государственно-частного партнёрства (ГЧП) в сфере развития инфраструктуры, здравоохранения, образования и социальной сферы.
Ашок Лаваса отметил, что банк заинтересован в расширении сотрудничества в сфере ГЧП. Об этом свидетельствует включение в повестку сотрудничества проектов по модернизации школ и учреждений в г.Ташкенте и Ташкентской области, а также строительства многопрофильных больниц в Андижане и Бухаре с использованием механизмов ГЧП.
В ходе встречи были согласованы меры по продвижению текущих проектов, привлечению экспертов АБР к разработке и внедрению механизма ГЧП для реализации проектов в секторах транспорта, электроэнергетики и здравоохранения, расширения объема кредитных линий, предоставляемых коммерческим банкам Узбекистана.
Также были рассмотрены вопросы по отдельным проектам и инициативам, в числе которых Программа модернизации и оснащения начальных школ в регионах страны, проект «Внедрение методики STEM (наука, технологии, инженерия и математика) в среднем образовании», а также Программа поддержки женщин-предпринимателей «We-Fi».
По итогам встречи вице-президент Ашок Лаваса проинформировал о решении президента банка номинировать управляющего АБР от Узбекистана в качестве председателя Комитета по вознаграждениям АБР, определяющего уровень оплаты труда президента, вице-президентов и членов Совета директоров. Ранее данную должность традиционно занимали представители стран G20.