O‘zbekiston va Ozarbayjon delegatsiyalarining kengaytirilgan muzokaralari bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev ikki mamlakat delegatsiyalari ishtirokida kengaytirilgan tarkibda muzokara o‘tkazdilar.
Davlatimiz rahbari yig‘ilishni ochar ekan, Ozarbayjon O‘zbekistonning yaqin do‘sti va vaqt bilan sinalgan, ishonchli strategik sherigi ekanini ta’kidladi. Mamlakatlarimizni din, ma’naviy qadriyatlar mushtarakligi, an’analar, til va madaniyat o‘xshashligi bog‘lab turadi.
Shavkat Mirziyoyev o‘zaro manfaatli hamkorlik yuksak darajaga chiqqani, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik rishtalari va o‘zaro anglashuv mustahkamlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi. O‘zbekiston-Ozarbayjon strategik sherikligini yanada kengaytirish va uni yangi amaliy mazmun bilan boyitishga intilish qat’iy ekanini tasdiqladi.
O‘zbekiston Prezidenti hamkorlik uchun mavjud ulkan salohiyatni ishga solish, ikki mamlakat iqtisodiyotini to‘ldirib turuvchi omillardan foydalanish zarurligini ta’kidladi.
Xususan, davlatimiz rahbari o‘zaro savdo hajmini oshirish, sanoat kooperatsiyasini kengaytirish, mashinasozlik, elektrotexnika, to‘qimachilik, vinochilik, oziq-ovqat, qurilish, neft-gaz, gaz-kimyo, farmatsevtika, agrosanoat va boshqa tarmoqlarda qator loyihalarni amalga oshirishni taklif etdi. Mamlakatlarimizda istiqbolli kooperatsiya loyihalarini ishlab chiqish va ilgari surish maqsadida qo‘shma Investitsiya fondini tashkil etishga kelishib olindi.
Shuningdek, mahsulotlarni uchinchi mamlakatlar bozoriga eksport qilish uchun davlatlarimiz hududidagi erkin iqtisodiy zonalarda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish muhim ahamiyatga ega ekani ta’kidlandi.
Shu ma’noda, transport kommunikatsiyalari tizimidan, shu jumladan “Boku – Tbilisi - Qars” temir yo‘lidan foydalangan holda bu boradagi ishlar samaradorligini oshirish chora-tadbirlari kelishib olindi. Ikki tomonlama savdo va tovarlar tranziti yo‘lidagi to‘siqlarni o‘z vaqtida bartaraf etish uchun transport vazirlari rahbarligidagi maxsus ishchi guruh tashkil etiladi.
Hamkorlikning yana bir istiqbolli yo‘nalishi – qishloq xo‘jaligi. Bu boradagi imkoniyatlar qayd etilar ekan, mutasaddi vazirlarga ipakchilik klasterini tashkil etish, g‘o‘zachilikdagi loyihalarni ilgari surish, innovatsion ishlanmalarni joriy qilish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni kelishib olish topshirildi.
Ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishda hududlar o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalar muhim o‘rin tutadi. Tomonlar yaqin fursatda mamlakatlarimiz poytaxtlari va yirik shaharlari o‘zaro hamkorlik munosabatlarini yo‘lga qo‘yishiga kelishib oldilar. Davlatimiz rahbari joriy yilda Toshkent shahrida birinchi Hududlar forumi va ularning sanoat salohiyatiga bag‘ishlangan ko‘rgazmani o‘tkazish taklifini ilgari surdi.
Turizm sohasidagi hamkorlikni kengaytirish ham ishbilarmonlik va gumanitar aloqalarning yanada mustahkamlanishiga xizmat qilishi qayd etildi. Prezidentlar bu borada alohida dastur qabul qilish va qo‘shma turizm yarmarkasini o‘tkazish g‘oyasini qo‘llab-quvvatladilar.
Muzokaralar chog‘ida madaniy-gumanitar aloqalarni mustahkamlash, jumladan, Madaniyat va kino kunlarini o‘tkazish, oliy ta’lim dargohlari, ilmiy muassasalar, sport va yoshlar tashkilotlari o‘rtasidagi aloqalarni kuchaytirish yuzasidan qator boshqa kelishuvlarga ham erishildi.

Uzbekistan, Azerbaijan delegations hold talks in an expanded format
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev held talks in an expanded format with the participation of delegations from the two countries.
President Shavkat Mirziyoyev noted that Azerbaijan is a close friend and time-tested reliable strategic partner of Uzbekistan.
The two countries share a common religion, spiritual values, similar traditions, language and culture.
Shavkat Mirziyoyev expressed deep satisfaction with the achieved level of mutually beneficial cooperation, strengthening friendship and mutual understanding between the two countries. He confirmed his commitment to further building up the strategic partnership between Uzbekistan and Azerbaijan and filling it with new practical content.
The President of Uzbekistan noted that it is necessary to use the existing huge potential for cooperation, and the factors of complementarity of the economies of the two countries.
It was proposed to increase the trade turnover, expand industrial cooperation, implement several projects in machine-building, electrical engineering, textile, wine-making, food, construction, oil and gas, petrochemical, pharmaceutical, agro-industrial and other industries. An agreement was reached to create a joint Investment Fund to develop and promote promising cooperation projects in both countries.
The importance of the implementation of joint projects in free economic zones located on the territory of the two countries for the export of products to the markets of third countries was also noted.
Measures will be taken to improve efficiency using the transport communications system, including the Baku – Tbilisi – Kars railway. A special working group will be created under the leadership of the ministers of transport to timely remove obstacles to bilateral trade and transit of goods.
Agriculture is another promising area of cooperation. Noting the available opportunities, the relevant ministers were instructed to agree on an action plan for creating a silk production cluster, promoting projects in cotton growing, and introducing innovative developments.
Direct interregional ties play an important role in enhancing multifaceted cooperation. The parties agreed that shortly the capitals and major cities of the two countries will establish partnerships. The President of Uzbekistan proposed to hold the first Forum of Regions and an exhibition of their industrial potential in Tashkent this year.
It was noted that the expansion of cooperation in tourism will also serve to further strengthen business and humanitarian ties. The Presidents supported the adoption of a program and holding of a joint tourism fair.
During the talks, several other agreements were reached aimed at strengthening cultural and humanitarian ties, in particular, on holding the Culture and Film Days, and strengthening contacts between universities, scientific institutions, sports and youth organizations.