O‘zbekiston Prezidenti iqtisodiy taraqqiyot, samarali boshqaruv va xalqaro hamkorlik masalalari bo‘yicha maslahatchini qabul qildi
TOSHKENT. O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bugun o‘zining iqtisodiy taraqqiyot, samarali boshqaruv va xalqaro hamkorlik masalalari bo‘yicha maslahatchisi Suma Chakrabartini qabul qildi, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati maʼlumotiga ko‘ra, uchrashuvda 2022 — 2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning Taraqqiyot strategiyasi doirasida mamlakatimizdagi iqtisodiy islohotlarni davom ettirish va natijadorligini oshirish masalalari muhokama qilindi.
Maslahatchi Chakrabarti O‘zbekiston yetakchisi rahbarligida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar dasturini, shu jumladan iqtisodiyotning muhim tarmoqlarini modernizatsiya qilish va raqobatbardoshligini oshirish, jamiyat hayotining barcha sohalarini transformatsiya qilish va raqamlashtirish, investitsiya va ishbilarmonlik muhitini yaxshilash, kadrlarning yangi avlodini tayyorlash borasidagi o‘zgarishlarni yuksak baholadi.
Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan yangilanishlarni sifat jihatidan yangi darajaga olib chiqishga O‘zbekistonda boshlangan hamda demokratik prinsiplar va huquqiy normalarga to‘la mos holda, konstitutsiyaviy qurilishning ilg‘or milliy va xalqaro tajribasi asosida amalga oshirilayotgan Konstitutsiya islohoti xizmat qilishi taʼkidlandi.
Suma Chakrabarti bundan buyon ham yangi o‘sish nuqtalarini topish va ro‘yobga chiqarishda O‘zbekiston Hukumatiga ko‘maklashishga bor saʼy-harakatini yo‘naltirishga tayyorligini bildirdi.
Eslatib o‘tamiz, Suma Chakrabarti O‘zbekiston Prezidentining maslahatchisi etib tayinlanishidan avval sakkiz yil davomida Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti lavozimida faoliyat yuritgan.

Президент Узбекистана принял советника по вопросам экономического развития, эффективного управления и международного сотрудничества
ТАШКЕНТ. Президент Шавкат Мирзиёев сегодня принял своего советника по вопросам экономического развития, эффективного управления и международного сотрудничества Суму Чакрабарти, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации пресс-службы главы нашего государства, на встрече были обсуждены вопросы дальнейшего продолжения и повышения результативности экономических реформ в нашей стране в контексте реализации Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы.
Советник Сума Чакрабарти высоко оценил реализуемую под руководством лидера Узбекистана широкомасштабную программу социально-экономических реформ, в том числе по модернизации и повышению конкурентоспособности ключевых отраслей экономики, трансформации и цифровизации всех сфер жизни общества, совершенствованию инвестиционной и деловой среды в республике, подготовке кадров нового поколения.
Отмечалось, что выведению осуществляемых в нашей стране преобразований на качественно новый уровень будет способствовать начатая в Узбекистане конституционная реформа, реализуемая в полном соответствии с демократическими принципами и правовыми нормами, на основе передового национального и международного опыта конституционного строительства.
Сума Чакрабарти выразил готовность и далее прилагать максимум усилий для содействия Правительству Узбекистана в изыскании и реализации на практике новых точек роста.
Напомним, что до назначения советником Президента Узбекистана Сума Чакрабарти восемь лет занимал пост президента Европейского банка реконструкции и развития.