O‘zbekiston delegatsiyasi BMT Bosh kotibi bilan uchrashdi
Amaliy tashrif bilan AQSHda bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Maxsus vakili Abdulaziz Komilov boshchiligidagi delegatsiya BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Bu haqda Tashqi ishlar vazirligi matbuot xizmati xabar bergan.
Muloqotda O‘zbekiston va BMT o‘rtasidagi hamkorlikning joriy holati va istiqboli, mintaqaviy xavfsizlik hamda barqaror rivojlanish masalalari muhokama qilindi.
Bosh kotib O‘zbekistonning 2022 yil 26 iyul kuni Toshkent shahrida “Afg‘oniston: xavfsizlik va iqtisodiy taraqqiyot” mavzusidagi xalqaro konferensiyani o‘tkazish tashabbusini qo‘llab-quvvatladi. Mazkur forumda BMTdan yuqori darajadagi vakillar ishtirok etishi ma’lum qilindi.
A.Guterrish O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan konstitutsiyaviy islohotlarning mazmun-mohiyati va ustuvor yo‘nalishlariga oid ma’lumotlarni alohida qiziqish bilan tingladi.

Делегация Узбекистана провела встречу с Генеральным секретарем ООН
Делегация нашей страны во главе со Специальным представителем Президента Республики Узбекистан Абдулазизом Камиловым, находящаяся в США с рабочим визитом, провела встречу с Генеральным секретарем ООН Антониу Гутерришем.
Об этом сообщает информационная служба Министерства иностранных дел.
В ходе диалога обсуждены нынешнее состояние и перспективы сотрудничества между Узбекистаном и ООН, вопросы региональной безопасности и устойчивого развития.
Генеральный секретарь поддержал инициативу Узбекистана о проведении 26 июля текущего года в городе Ташкенте международной конференции «Афганистан: безопасность и экономическое развитие». Сообщается, что на данном форуме ООН будет представлена на высоком уровне.
А.Гутерриш с особым интересом выслушал информацию о сути, содержании и приоритетных направлениях конституционной реформы в Узбекистане.
Стороны также обменялись мнениями по другим актуальным вопросам повестки дня взаимного сотрудничества.