Ko‘p tomonlama hamkorlikning ustuvor vazifalari va SHHTni yana-da rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi. O‘zbekistonning birlashmaga raisligi davomida o‘tgan davrda birgalikda amalga oshirilgan ishlar natijalari hamda joriy yil sentyabr oyida Samarqandda o‘tadigan sammit kun tartibiga alohida eʼtibor qaratildi.
Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.
Davlatimiz rahbari SHHT mamlakatlari vazirlariga murojaat qilar ekan, bugun dunyo oqibatlarini prognozlashtirish qiyin bo‘lgan, oldindan aytib bo‘lmaydigan tub transformatsiya jarayonlarini boshidan kechirayotganini taʼkidladi. Global miqyosda ishonch va o‘zaro anglashuv taqchilligi tobora o‘tkir sezilmoqda.
O‘zbekiston yetakchisi anʼanaviy kooperatsiya va logistika zanjirlari buzilayotgani, jahon mamlakatlarining aksariyatida oziq-ovqat va energetika xavfsizligi sohasidagi vaziyat keskinlashib, inflyatsiya ko‘rsatkichlari shiddat bilan o‘sayotgani, ijtimoiy-iqtisodiy ahvol yomonlashib borayotganini ko‘rsatib o‘tdi.
Bunday murakkab sharoitda xavfsizlik va barqaror taraqqiyotga tahdid solayotgan zamonaviy xatarlarga mos ravishda chora ko‘rish uchun saʼy-harakatlarni samarali muvofiqlashtirish va ko‘p tomonlama asosda yaqindan hamkorlik qilishga ehtiyoj kuchayib bormoqda.
SHHTga va ushbu tashkilot bilan amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga qiziqish ortib borayotgani ham bejiz emas. Bugungi kunda o‘ndan ortiq mamlakatdan tashkilot faoliyatida u yoki bu maqomda ishtirok etish bo‘yicha kelib tushgan arizalar ko‘rib chiqilmoqda.
Prezidentimiz SHHT o‘zining siyosiy, iqtisodiy va ilmiy-intellektual salohiyatiga ko‘ra eng qudratli birlashmalardan biri ekanini qayd etdi. Tashkilot mamlakatlari hissasiga jahon YAIMning qariyb chorak qismi va sayyoramiz aholisining yarmi to‘g‘ri kelmoqda.
O‘zbekistonning SHHTga raisligiga to‘xtalar ekan, mamlakatimiz yetakchisi 70 dan ziyod yirik tadbir muvaffaqiyatli o‘tkazilganini mamnuniyat bilan qayd etdi. Samarqand sammiti yakunida qabul qilinishi ko‘zda tutilgan 28 ta hujjatni kelishish jarayonlari yakunlandi.
Mintaqa ichidagi savdoni, sanoat kooperatsiyasini rag‘batlantirish, transport jihatidan o‘zaro bog‘liqlik bo‘yicha konsepsiya va dasturlar shular jumlasidan. “Yashil” iqtisodiyot, innovatsiyalar, raqamli texnologiyalar, logistika, qishloq xo‘jaligi, tibbiyot va boshqa sohalardagi qo‘shma loyiha va tadbirlar ham ishlab chiqilmoqda.
Davlatimiz rahbari SHHTni yana-da rivojlantirishning qator prinsipial jihatlarini belgilab berdi. Bular – Tashkilotning hech qanday bloklarga qo‘shilmaslik maqomini saqlash, yangi xatar va tahdidlarga qarshi kurashish bo‘yicha salohiyatini kuchaytirish, Markaziy Osiyoning SHHTning “geografik o‘zagi” sifatidagi o‘rnini saqlab qolish, transmintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik loyihalarini ilgari surish hamda Afg‘onistonni mintaqadagi iqtisodiy jarayonlarga yana-da faol jalb qilish.
Uchrashuv yakunida SHHT makonida mamlakatlarimiz va xalqlarimiz manfaatlari yo‘lida do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarini, keng ko‘lamli hamkorlikni yana-da mustahkamlashga O‘zbekistonning intilishi qatʼiy ekani yana bir bor qayd etildi.
Yuqori martabali mehmonlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentiga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, o‘z mamlakatlari yetakchilarining salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdilar.

Глава государства обозначил важнейшие аспекты дальнейшего развития ШОС
ТАШКЕНТ, 29 июля. /ИА «Дунё»/. Президент Шавкат Мирзиёев сегодня принял глав делегаций государств-членов Шанхайской организации сотрудничества, участвующих в проходящих в нашей столице мероприятиях заседания Совета министров иностранных дел стран ШОС, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По данным пресс-службы главы нашего государства, на встрече приняли участие министр иностранных дел Индии Субраманьям Джайшанкар, заместитель Премьер-министра – министр иностранных дел Казахстана Мухтар Тлеуберди, член Госсовета, министр иностранных дел КНР Республики Ван И, министр иностранных дел Кыргызстана Жээнбек Кулубаев, министр иностранных дел Пакистана Билавал Бхутто Зардари, министр иностранных дел России Сергей Лавров, министр иностранных дел Таджикистана Сироджиддин Мухриддин, а также генеральный секретарь организации Чжан Мин и директор Исполнительного комитета Региональной антитеррористической структуры ШОС Руслан Мирзаев.
Были обсуждены приоритетные задачи многостороннего сотрудничества и перспективы дальнейшего развития ШОС. Особое внимание уделено результатам совместной деятельности за прошедший период председательства Узбекистана в объединении и повестке предстоящего саммита в городе Самарканде в сентябре этого года.
Обращаясь к министрам стран ШОС, глава нашего государства отметил, что сегодня мир переживает фундаментальную трансформацию с трудно прогнозируемыми, непредсказуемыми последствиями. Все более остро ощущается дефицит доверия и взаимного понимания на глобальном уровне.
Лидер Узбекистана указал на нарушение традиционных кооперационных и логистических цепочек, усугубление ситуации в сфере продовольственной и энергетической безопасности, стремительный рост показателей инфляции, ухудшение социально-экономической ситуации в большинстве стран мира.
В этих непростых условиях возрастает востребованность эффективной координации и тесного многостороннего сотрудничества для адекватного реагирования на современные вызовы безопасности и устойчивого развития.
Неслучайным является повышение интереса к ШОС и налаживанию практического взаимодействия с организацией. Сегодня на рассмотрении находятся заявки свыше десяти стран на участие в ее работе в том или ином статусе.
Президент нашего государства подчеркнул, что ШОС является одним из наиболее мощных объединений по своему политическому, экономическому и научно-интеллектуальному потенциалу. На страны организации приходится порядка четверти мирового ВВП и половина населения планеты.
Касаясь председательства Узбекистана в ШОС, лидер нашей страны с удовлетворением отметил успешное проведение свыше 70 крупных мероприятий. Завершено согласование 28 документов, принятие которых предусматривается по итогам Самаркандского саммита.
Среди них – концепции и программы по стимулированию внутрирегиональной торговли, промышленной кооперации и транспортной взаимосвязанности. На проработке также совместные проекты и мероприятия в сферах «зеленой» экономики, инноваций, цифровых технологий, логистики, сельского хозяйства, медицины и других областях.
Глава нашего государства обозначил ряд принципиальных аспектов дальнейшего развития ШОС. Речь идет о поддержании внеблокового статуса организации, усилении потенциала по противодействию новым вызовам и угрозам, сохранении за Центральной Азией статуса «географического ядра» ШОС, продвижении трансграничных проектов взаимосвязанности и более активном вовлечении Афганистана в региональные экономические процессы.
В заключение была подчеркнута приверженность Узбекистана дальнейшему укреплению отношений дружбы и добрососедства, полномасштабного сотрудничества на пространстве ШОС в интересах наших стран и народов.
Высокие гости выразили признательность Президенту Узбекистана за теплый прием и передали искренние приветствия и наилучшие пожелания от имени лидеров своих стран.