O‘zbekiston xalqiga bayram tabrigi
Avvalo, Sizlarni, butun O‘zbekiston xalqini 30 iyul – Xalqlar do‘stligi kuni bilan chin qalbimdan samimiy tabriklayman.
Ko‘p millatli xalqimizning mustaqillik yillarida erishgan eng katta boyliklaridan biri – “O‘zbekiston – umumiy uyimiz” degan shior ostida mamlakatimizda millatlararo do‘stlik va ahillikni saqlay olganimiz hisoblanadi, desak, adashmagan bo‘lamiz.
Bizning barcha yutuqlarimiz – u xoh tashqi yoki ichki siyosatda bo‘ladimi, xoh iqtisodiy yoki madaniy-gumanitar sohalarda bo‘ladimi – qo‘lga kiritayotgan muvaffaqiyatlarimiz zamirida jamiyatimizdagi osoyishtalik va totuvlik hal qiluvchi omil bo‘lib xizmat qilmoqda.
Xalqimizda “Tinch elning bog‘i gullar”, degan hikmat bejiz aytilmagan. Mana shu tinchlik bor ekan – taraqqiyot mavjud. Mana shu totuvlik bor ekan – kelajagimiz ham, albatta, yorug‘ bo‘ladi.
Barchamiz guvoh bo‘lib turibmiz, hozirgi globallashuv davrida jahonda murosasiz raqobat, qurolli to‘qnashuvlar, mafkuraviy nizolar, aholi, ayniqsa, yoshlarning qalbi va ongini egallash uchun kurashlar, terrorizm, ekstremizm, separatizm, odam savdosi kabi tahdidlar ayovsiz tus olmoqda.
Iqtisodiy inqiroz, ayniqsa, koronavirus pandemiyasi natijasida turli xavf-xatarlar tobora kuchayib, insonlar o‘rtasida o‘zaro hurmat, do‘stlik, rahm-shafqat, mehr-oqibat kabi muqaddas qadriyatlarga rahna solayotgani, tabiiyki, barchamizni tashvishga soladi.
Mana shunday murakkab zamonda doimo ogoh va hushyor bo‘lib yashash, bebaho boyligimiz bo‘lmish barqarorlikni saqlash, jamiyatimizda ko‘p millatli katta yagona oila tuyg‘usini kuchaytirish qanchalik muhim va dolzarb ahamiyat kasb etib borayotganiga hammamiz guvohmiz.
Shu ma’noda, bu yil jonajon O‘zbekistonimizda ikkinchi bor nishonlanayotgan Xalqlar do‘stligi kuni yaxshi an’anaga aylanib, el-yurtimiz o‘rtasida hamjihatlik, o‘zaro totuvlikni ta’minlash va do‘stlik aloqalarini rivojlantirishda beqiyos o‘rin tutadi, deb ishonamiz.
bugungi kunda saxovatli zaminimizda 130 dan ortiq millat va elat hamda 16 ta diniy konfessiya vakillari ahil-inoq yashab kelmoqda, ta’lim 7 tilda – o‘zbek, qoraqalpoq, rus, tojik, qozoq, qirg‘iz va turkman tillarida olib borilmoqda. E’tiborli jihati, qardosh tilli maktablarda o‘qiyotgan farzandlarimiz davlat hisobidan darslik va badiiy adabiyotlar bilan to‘liq ta’minlanmoqda.
Inson qadrini ulug‘lashga qaratilgan tub islohotlarimiz, xususan, Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasida jamiyatimizda millatlararo totuvlik va dinlararo bag‘rikenglik muhitini mustahkamlash vazifasi ustuvor maqsad sifatida belgilangan.
Barcha hududlarimizda “Do‘stlik uylari” tashkil etilib, ularning faoliyati har tomonlama qo‘llab-quvvatlanmoqda. Oliy Majlis huzuridagi jamoat fondi ushbu xayrli rejalar uchun zarur mablag‘larni yo‘naltirmoqda, turli subsidiya va grantlar ajratilmoqda.
Milliy madaniy markazlarning moddiy-texnik bazasi yaxshilanib, ularga davlat tomonidan zamonaviy texnik uskunalar, mebel jihozlari, milliy liboslar taqdim etilmoqda.
Markaziy Osiyodagi qo‘shni mamlakatlar bilan do‘stona aloqalar qayta tiklanib, azaliy rishtalarning mustahkamlanishi xalqimizning xohish-istaklari, orzularini o‘zida ifoda etmoqda.
Biz yagona Vatan tuyg‘usini asrab-avaylash, yosh avlodni mana shu ruhda kamol toptirish borasida samarali faoliyat olib borayotgan Nodira Djanibekova, Nurgul Bazarbayeva, Qaldibek Seydanov, Feruza Xaldarova, Guldana Avezdurdiyeva, Firdousi Guseynov, Sergey Mironov, Zinoviy Novitskiy, Umar Salmanov, Galina Shin, Tamara Akilova, Minsilu Kuliyeva, Lekim Ibragimov, Vera Babitskaya va boshqa turli millat vakillari nomlarini hurmat va ehtirom bilan tilga olamiz.
Bu yil ham yurtimiz ravnaqi va xalqimiz farovonligi yo‘lida fidokorona mehnat qilib kelayotgan bir guruh vatandoshlarimiz yuksak unvon, orden va medallar bilan taqdirlandilar.
Fursatdan foydalanib, mukofotlangan yurtdoshlarimizni o‘z nomimdan, butun xalqimiz nomidan tabriklab, ularga sihat-salomatlik, cheksiz kuch-g‘ayrat, oilaviy baxt va saodat tilayman.
Bu yilgi bayramda ham sizlarni qiziqarli ko‘rgazmalar, muloqotlar, ijodiy festivallar, konsertlar, forumlar, anjumanlar, do‘stlar diydori kutmoqda. Bularning barchasi mamlakatimizda asrlar davomida shakllangan millat va elatlar o‘rtasidagi do‘stlik va qardoshlik, o‘zaro mehr-oqibat, tinchlik va barqarorlik muhitini yanada mustahkamlashga xizmat qilishiga ishonaman.
Barchamiz uchun Vatan bitta. Biz – O‘zbekiston degan jannatmakon yurtning farzandlarimiz. Bizning – shu tabarruk zaminda yashayotgan har bir millat vakillarining o‘tmishimiz ham, bugungi taqdirimiz va kelajagimiz ham bir. Bizni ulug‘ va mushtarak maqsad birlashtiradi. U ham bo‘lsa, yurtimiz tinchligi, Vatanimiz taraqqiyoti va xalqimiz farovonligidir.
Mana shu ezgu niyat yo‘lida halol mehnat qilayotgan har bir yurtdoshimiz O‘zbekistonda o‘zining baxtu saodatini albatta topadi. Buning uchun davlatimiz, jamiyatimiz bor kuch va imkoniyatlarini safarbar etadi.

The President of Uzbekistan congratulates fellow citizens on Friendship Day
President Shavkat Mirziyoyev wholeheartedly congratulated all the people of Uzbekistan on Friendship Day, celebrated on July 30.
“Truly, the preservation of interethnic harmony and friendship in the country based on the noble principle “Uzbekistan our common home” is the greatest wealth and achievement of our multinational people in the years of independence”, the Head of the state said.
Peace and harmony reigning in society serve as the basis and decisive factor for all success, both in foreign and domestic policy and in the economic, cultural and humanitarian spheres.
“Today, we are all witnesses to the fact that in the current era of globalization, such challenges as fierce competition, armed conflicts, the struggle for the consciousness and minds of people, especially young people, terrorism, extremism, separatism, human trafficking, are becoming increasingly acute”, President Shavkat Mirziyoyev said.
The President noted that all of us are concerned about the growing challenges due to the economic crisis and especially the pandemic, which pose a threat to such sacred values as mutual respect, friendship, kindness and mercy.
We are well aware of how important it is in such a difficult time to be constantly vigilant, attentive, to preserve stability as an invaluable asset, to further strengthen the spirit of a large and united multinational family in society.
The Head of the state expressed his conviction that Friendship Day, which is celebrated in Uzbekistan for the second time, having become a good tradition, will take an important place in ensuring harmony, mutual understanding and solidarity among people.
As is known, representatives of more than 130 nations and nationalities, 16 religious denominations live side by side in Uzbekistan, education in institutions is conducted in 7 languages – Uzbek, Karakalpak, Russian, Tajik, Kazakh, Kyrgyz and Turkmen. It is noteworthy that the state fully provides schoolchildren with textbooks and fiction in their native language.
The establishment of an atmosphere of interethnic harmony and religious tolerance in society is defined as a priority goal of fundamental reforms provided for by the Development Strategy of New Uzbekistan and aimed at ensuring the protection of honor and dignity, rights, freedoms and interests of a person.
Friendship Houses have been created in all regions, their activities are fully supported. The Public Fund under the Oliy Majlis directs the necessary funds in the form of subsidies and grants.
The material and technical base of national cultural centers has been improved. The state provides them with comprehensive support.
A reflection of the will and aspirations of our people was the restoration and strengthening of centuries-old bonds of friendship with neighboring countries in Central Asia.
And this year, a group of our compatriots, who are making a great contribution to the development of the country and improving the well-being of the people, have been awarded high titles, orders and medals.
The President, on his behalf and behalf of the entire people, congratulated them on the high awards of the Motherland, wished them good health, inexhaustible energy and family well-being.
“We all have one Motherland. We are the children of our native Uzbekistan. We, representatives of all nations living on this sacred land, have one past and present, one destiny.
We are united by a common great goal. This is peace in the country, the prosperity of the Motherland and the well-being of the people.
Each of our compatriots who lives and works in the name of such a noble goal will certainly be able to fulfill their cherished dreams. Our state and society are mobilizing all forces and opportunities for this”, the President emphasized.