O‘zbekiston TIV rahbari YEXHTning Milliy ozchiliklar bo‘yicha Oliy komissari Qayrat Abdrahmanov bilan uchrashdi
O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Vladimir Norov bugun YEXHTning Milliy ozchiliklar bo‘yicha Oliy komissari Qayrat Abdrahmanovni qabul qildi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
TIV maʼlumotiga ko‘ra, tomonlar so‘nggi yillarda O‘zbekistonning YXHT va uning institutlari bilan o‘zaro hamkorligi sezilarli darajada faollashgani va sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilganini taʼkidladilar.
Oliy komissar mamlakatimizda millatlararo totuvlik va bag‘rikenglikni taʼminlash, xorijiy davlatlar bilan madaniy-maʼrifiy aloqalarni kengaytirish borasida olib borilayotgan siyosatni yuksak baholadi. Ayniqsa, O‘zbekistonning Markaziy Osiyodagi yaxshi qo‘shnichilik siyosati mintaqa xalqlari va elatlari o‘rtasidagi do‘stlik va o‘zaro hamjihatlikni mustahkamlashda ijobiy o‘rin tutayotgani alohida taʼkidlandi.
Q.Adburahmanov O‘zbekistonda barcha millat va elat vakillarining bilim olishi, mehnat qilishi, ijodiy qobiliyat va salohiyatini namoyon etishi uchun barcha zarur shart-sharoit yaratilganini qayd etdi. Jamiyatda millatlararo totuvlik va diniy bag‘rikenglik muhitini mustahkamlash 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning Taraqqiyot strategiyasini amalga oshirishning ustuvor maqsadlaridan biri etib belgilanganini olqishladi.
Tomonlar barcha masalalar bo‘yicha o‘zaro manfaatli munosabatlarni izchil rivojlantirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan met with the OSCE High Commissioner on National Minorities
Today, Acting Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Vladimir Norov received OSCE High Commissioner on National Minorities Kairat Abdrakhmanov, reports “Dunyo” IA correspondent.
According to the Ministry of Foreign Affairs, the parties noted that in recent years Uzbekistan's interaction with the OSCE and its institutions has significantly intensified and reached a qualitatively new level.
The High Commissioner highly appreciated the policy pursued in the country to ensure interethnic harmony and tolerance, as well as the expansion of cultural-enlightenment ties with foreign countries. It was noted that the policy of good neighborliness of Uzbekistan in Central Asia plays a positive role in strengthening friendship and mutual understanding between the peoples and ethnic groups of the region.
Kairat Abdrakhmanov emphasized that all the necessary conditions have been created in Uzbekistan for studying, working, showing the creative abilities and potential of representatives of all nations and nationalities. He welcomed that strengthening the atmosphere of interethnic harmony and religious tolerance in society is one of the priority goals of the implementation of the Development Strategy of the New Uzbekistan for 2022-2026.
The parties expressed their readiness for the progressive development of mutually beneficial relations on all issues of mutual interest.