O‘zbekiston TIV rahbari YEXHTning Milliy ozchiliklar bo‘yicha Oliy komissari Qayrat Abdrahmanov bilan uchrashdi
O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Vladimir Norov bugun YEXHTning Milliy ozchiliklar bo‘yicha Oliy komissari Qayrat Abdrahmanovni qabul qildi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
TIV maʼlumotiga ko‘ra, tomonlar so‘nggi yillarda O‘zbekistonning YXHT va uning institutlari bilan o‘zaro hamkorligi sezilarli darajada faollashgani va sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilganini taʼkidladilar.
Oliy komissar mamlakatimizda millatlararo totuvlik va bag‘rikenglikni taʼminlash, xorijiy davlatlar bilan madaniy-maʼrifiy aloqalarni kengaytirish borasida olib borilayotgan siyosatni yuksak baholadi. Ayniqsa, O‘zbekistonning Markaziy Osiyodagi yaxshi qo‘shnichilik siyosati mintaqa xalqlari va elatlari o‘rtasidagi do‘stlik va o‘zaro hamjihatlikni mustahkamlashda ijobiy o‘rin tutayotgani alohida taʼkidlandi.
Q.Adburahmanov O‘zbekistonda barcha millat va elat vakillarining bilim olishi, mehnat qilishi, ijodiy qobiliyat va salohiyatini namoyon etishi uchun barcha zarur shart-sharoit yaratilganini qayd etdi. Jamiyatda millatlararo totuvlik va diniy bag‘rikenglik muhitini mustahkamlash 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning Taraqqiyot strategiyasini amalga oshirishning ustuvor maqsadlaridan biri etib belgilanganini olqishladi.
Tomonlar barcha masalalar bo‘yicha o‘zaro manfaatli munosabatlarni izchil rivojlantirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Глава МИД Узбекистана встретился с Верховным комиссаром ОБСЕ по делам национальных меньшинств
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Узбекистана Владимир Норов сегодня встретился с Верховным комиссаром Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе по делам национальных меньшинств Кайратом Абдрахмановым, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации МИД, на встрече сторонами отмечено, что в последние годы взаимодействие Узбекистана с ОБСЕ и её институтами значительно активизировалось и вышло на качественно новый уровень.
Верховный комиссар дал высокую оценку проводимой в республике политике по обеспечению межнационального согласия и толерантности, а также расширению культурно-просветительских связей с зарубежными странами. Особо отмечено, что политика добрососедства Узбекистана в Центральной Азии играет позитивную роль в деле укрепления дружбы и взаимопонимания между народами и этносами региона.
Кайрат Абдрахманов подчеркнул, что в Узбекистане созданы все необходимые условия для обучения, работы, проявления своих творческих способностей и потенциала представителей всех наций и народностей. Он приветствовал, что укрепление атмосферы межнационального согласия и религиозной толерантности в обществе являются одной из приоритетных целей реализации Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы.
Стороны выразили готовность к поступательному развитию взаимовыгодных отношений по всем вопросам, представляющим взаимный интерес.