O‘zbekiston Prezidenti Ozarbayjon bilan amaliy hamkorlikni yanada kengaytirishning ahamiyatini qayd etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2 avgust kuni poytaxtimizdagi O‘zbekiston, Ozarbayjon va Turkiya vazirlarining birinchi ko‘p tomonlama uchrashuvi tadbirlarida ishtirok etayotgan Ozarbayjon Respublikasi delegatsiyasini qabul qildi.
Ozarbayjon tomonidan tashqi ishlar vaziri Jayxun Bayramov, iqtisodiyot vaziri Mikoyil Jabborov hamda raqamli rivojlanish va transport vaziri Rashad Nabiyev qatnashdi.
Birodar davlatlarimiz yetakchilarining kelishuvlariga muvofiq O‘zbekiston-Ozarbayjon strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish va amaliy hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv avvalida Ozarbayjon tashqi ishlar vaziri O‘zbekiston rahbariga Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyevning salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Tomonlar yaqinda o‘tgan oliy darajadagi uchrashuvdan so‘ng sezilarli muvaffaqiyatlarga erishilganini mamnuniyat bilan qayd etdilar. O‘tgan oyda neft-gaz va kimyo tarmoqlarida, ipakchilik va qishloq xo‘jaligining boshqa sohalarida, shuningdek, milliy industriallashtirish dasturlari doirasidagi loyihalarni ilgari surish uchun delegatsiyalarning o‘zaro tashriflari faol davom ettirildi.
Kuni kecha Toshkent shahrida ikki tomonlama Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishi muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Bugun esa uchchala mamlakatning tashqi ishlar, savdo va transport vazirlarining uchrashuvida, eng avvalo, mintaqada samarali transport kommunikatsiyalarini yo‘lga qo‘yish masalalari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari o‘zaro manfaatli hamkorlikka doir loyiha va dasturlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash va jadallashtirish, shu jumladan O‘zbekiston-Ozarbayjon investitsiya fondini tashkil etish, ishbilarmonlar o‘rtasidagi aloqalarni rag‘batlantirish, birinchi Hududlar forumi va sanoat ko‘rgazmasini o‘tkazish, erkin iqtisodiy zonalar negizida kooperatsiya uchun sharoitlar yaratish muhim ekanini alohida ta’kidladi.
Joriy yil noyabr oyida O‘zbekistonda o‘tkaziladigan Turkiy davlatlar tashkiloti sammitiga tayyorgarlik ko‘rish bilan bog‘liq masalalar ham ko‘rib chiqildi.

Президент Узбекистана выступил за дальнейшее расширение практического сотрудничества с Азербайджаном
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 2 августа принял делегацию Азербайджанской Республики, участвующую в проходящих сегодня в нашей столице мероприятиях первой многосторонней встречи министров Узбекистана, Азербайджана и Турции.
Азербайджанская сторона была представлена министром иностранных дел Джейхуном Байрамовым, министром экономики Микаилом Джаббаровым и министром цифрового развития и транспорта Рашадом Набиевым.
Были обсуждены вопросы дальнейшего развития узбекско-азербайджанских отношений стратегического партнерства и расширения практического сотрудничества в соответствии с договоренностями лидеров двух братских государств.
В начале беседы министр иностранных дел Азербайджана передал главе Узбекистана искренние приветствия и добрые пожелания Президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Стороны с удовлетворением отметили заметный прогресс после недавней встречи на высшем уровне. В прошлом месяце активно продолжились взаимные визиты делегаций для продвижения проектов в нефтегазовой и химической отраслях, в области шелководства и других направлениях сельского хозяйства, а также в рамках национальных программ индустриализации.
Накануне в городе Ташкенте успешно проведено очередное заседание двусторонней Межправительственной комиссии.
Сегодня на встрече глав внешнеполитических ведомств, министров торговли и транспорта трех стран были рассмотрены прежде всего вопросы продвижения эффективных транспортных коммуникаций в регионе.
Глава нашего государства особо отметил важность оказания всемерной поддержки и ускорения проектов и программ взаимовыгодного сотрудничества, в том числе путем создания узбекско-азербайджанского инвестиционного фонда, стимулирования процесса налаживания деловых контактов, проведения первого Форума регионов и промышленной выставки, создания условий для кооперации на базе свободных экономических зон.
Были также рассмотрены вопросы, связанные с подготовкой к саммиту Организации тюркских государств в ноябре этого года в Узбекистане.