Tadbirkorlarning murojaatlari tahlil qilindi
3 avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tadbirkorlar bilan muloqotiga tayyorgarlikning borishi bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazildi.
Ma’lumki, 2021 yil 20 avgust kuni davlatimiz rahbari tadbirkorlar bilan ilk bor ochiq muloqot o‘tkazgan edi. Bu sana mamlakatimizda “Tadbirkorlar kuni” sifatida belgilanib, bunday uchrashuvlar an’anaviy tarzda, har yili tashkil etiladigan bo‘ldi.
Bu yil ham mazkur muloqotga katta tayyorgarlik ko‘rilmoqda. Tadbirkorlardan savol va takliflarni yig‘ish bo‘yicha respublika shtabi hamda “koll-markaz” tashkil etilgan. Unga bugungi kungacha 7 ming 200 dan ortiq taklif va murojaatlar kelib tushgan. Respublika shtabi a’zolari ularda ko‘tarilgan tizimli va xususiy masalalarni har kuni muhokama qilib bormoqda. Ularning aksariyati joyida hal etilmoqda.
Yig‘ilishda davlatimiz rahbari sohadagi tizimli muammolarga alohida e’tibor qaratdi.
Tahlillarga ko‘ra, xususiy mulk himoyasi, litsenziya va ruxsatnomalar olishdagi byurokratiya, tadbirkorlar uchun kredit, yer va bino ajratish, soliq ma’murchiligi hamda infratuzilma masalalari dolzarb bo‘lib turibdi. Yig‘ilishda bu muammolarning sabablari va ularni hal etish choralari muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari har bir murojaatni, ayniqsa, kichik va o‘rta biznesni qiynayotgan masalalarni alohida nazoratga olib, qonuniy va ijobiy yechim topish zarurligini ta’kidladi. Hududlarga chiqib, tadbirkorlarning muammo va takliflarini o‘rganish asosida biznes uchun sharoitlarni yaxshilash, tartib-taomillarni soddalashtirish bo‘yicha aniq ko‘rsatmalar berdi.
Avgust oyi o‘rtasidan boshlab, joylarda vazirlar va hokimlar ishtirokida tadbirkorlar bilan muloqot haftaligi o‘tkazilishi belgilandi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti ishtirokidagi uchrashuv bu haftalikning yakuniy va asosiy voqeasi bo‘ladi.

The appeals of entrepreneurs analyzed
On August 3, a meeting was held on the preparations for the dialogue between the President of the Republic of Uzbekistan and entrepreneurs.
As is known, on August 20, 2021, the Head of the state held an open dialogue with entrepreneurs. This day is celebrated in Uzbekistan as Entrepreneurs’ Day. It was decided to hold such a meeting annually.
Large-scale preparations are being carried out for this year’s meeting. To collect questions and suggestions from entrepreneurs, a republican headquarters and a call center were created. To date, they have received more than 7.2 thousand proposals and appeals. Members of the republican headquarters daily discuss the systemic and private issues raised in the appeals. Most of them are solved on the spot.
At the meeting, the Head of the state paid special attention to systemic problems in the sphere.
According to the analysis, the issues of lending, allocation of land and facilities, protection of private property, bureaucracy in obtaining licenses and permits, tax administration, and infrastructure are of the greatest relevance among entrepreneurs. The causes of these problems and measures to address them were discussed at the meeting.
The President emphasized the need for taking special control over each appeal, especially issues concerning small and medium-sized businesses. It was instructed to continue trips to the regions, improve conditions and simplify business procedures based on studying the problems and proposals of entrepreneurs.
A decision was taken to hold a Dialogue Week with Entrepreneurs in mid-August with the participation of ministers and hokims. The final event and culmination of this week of the month will be the meeting of the President of the Republic of Uzbekistan with businesspeople.