Davlatimiz rahbari bu yerga 2020 yil oktyabrda kelgan, institut negizida qurilish klasteri tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatmalar bergan edi. Shundan so‘ng, ajratilgan maydon kengaytirilib, yangi loyiha ishlab chiqildi.
Avvalo, institut uchun ikkita 5 qavatli o‘quv korpusi, 8 qavatli ma’muriy bino barpo etildi. Qurilish materiallari bo‘yicha ilmiy-tadqiqot markazi, laboratoriyalar, sport majmuasi, yotoqxona shu yerga joylashtirildi. bugungi tashrif chog‘ida davlatimiz rahbari ushbu bunyodkorlik ishlari, ta’lim maskanining faoliyati bilan tanishdi.
Institutda 4 ta fakultet va 23 ta kafedra bor. Bakalavriatda 22 ta, magistraturada 25 ta mutaxassislik bo‘yicha ta’lim berilmoqda. Zamon talablaridan kelib chiqib, “aqlli” uylar va shaharlar infratuzilmasini loyihalash, mehnat muhofazasi va xavfsizlik texnikasi, inshootlar zilzilabardoshligi kabi yo‘nalishlar dasturga kiritilgan.
Yangi binolar foydalanishga topshirilishi bilan ta’lim qamrovi va sifati oshadi. 2022/2023 o‘quv yili uchun 1 ming 600 dan ziyod kvota ajratilgan. Ular bilan jami talabalar soni 7 ming 500 nafardan ortadi.
Davlatimiz rahbari shu yerda talabalar, doktorantlar va professor-o‘qituvchilar bilan suhbatlashdi.
- Biz qaysi sohani isloh qilishga kirishsak, avval maktab yaratishdan, kadrlar tayyorlashdan boshlayapmiz. Bu institut ham kelgusidagi bunyodkorlik ishlariga zamin bo‘ladi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu bois o‘quv dasturlari zamon bilan hamqadam bo‘lishi zarurligi ta’kidlandi.
- Bugun qurilish sohasi mamlakatimiz iqtisodiyotidagi «drayver»lardan biri. Hamma joyda qurilishlar bo‘layapti, turli materiallar ishlab chiqarilyapti. Lekin besh yildan keyin bugungi bilim kamlik qiladi. Shuning uchun doim izlanishda bo‘lishingiz, o‘zingizga investitsiya qilishingiz kerak. Bu investitsiya nima? Kasbni mukammal egallash, til o‘rganish, ishlab, tajriba to‘plash, - dedi Prezident.
Muloqotda talabalar institutda yaratilgan sharoitlar haqida so‘zlab berdi, maqsadlari va takliflarini bildirdi.
Davlatimiz rahbari ularning takliflarini qo‘llab-quvvatlab, mutasaddilarga ko‘rsatmalar berdi. Talabalarning amaliyotini loyiha institutlari va qurilish kompaniyalarida tashkil etish, ilmiy ishlariga buyurtmalar shakllantirish zarurligi ta’kidlandi.
Joriy yil 6 iyul kuni qurilish va shaharsozlik bo‘yicha o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida Prezident kadrlar tayyorlash masalasiga alohida to‘xtalib, sohadagi oliy ta’lim muassasalarini transformatsiya qilish, ularga akademik va moliyaviy mustaqillik berish zarurligini aytgan edi.
Shunga muvofiq, institutning tashkiliy-boshqaruv tizimini isloh qilish boshlangan. Uni muhandislik, arxitektura, qurilish va qurilish materiallari texnologiyalari, raqamli qurilish yo‘nalishlariga ixtisoslashtirish mo‘ljallangan. Bu yildan “Raqamli Universitet” tizimini joriy etish, kelgusi o‘quv yilidan boshlab, kirish imtihonlarini xalqaro standartlar asosida yiliga ikki marta o‘tkazish rejalashtirilgan.

Tashkent Institute of Architecture and Civil Engineering turns into a cluster
On August 10, President Shavkat Mirziyoyev visited the new building of the Tashkent Institute of Architecture and Civil Engineering.
During a visit to the university in October 2020, the Head of the state instructed to create a construction cluster on its basis. The reconstruction project of the Institute has been expanded and finalized.
First of all, two 5-storey academic buildings and an 8-storey administrative building were built for the Architecture and Civil Engineering Institute. It houses a research center for building materials, laboratories, a sports complex and a dormitory.
During today’s visit, the President became familiar with construction and landscaping work and the activities of the Institute.
The Institute has 4 faculties and 23 departments. Specialists are being trained in 22 bachelor’s areas and 25 master’s directions. Based on the requirements of the time, the curriculum includes such areas as designing the infrastructure of smart houses and cities, occupational health and safety, earthquake resistance of structures.
With the commissioning of new buildings, the scale and quality of the educational process will increase. More than 1.6 thousand quotas have been allocated for the 2022/2023 academic year. The total number of students will exceed 7.5 thousand.
Here the Head of the state talked with students, doctoral students and teaching staff.
“No matter what sphere we start to reform, we start with the creation of a school and training of personnel. This institute will become the basis for future construction and landscaping activities”, Shavkat Mirziyoyev noted.
Therefore, it was emphasized that educational programs should keep up with the times.
“Today, the construction industry is one of the drivers of our country’s economy. Construction is going on everywhere, various materials are being produced. But in five years, today’s knowledge will be lacking. Therefore, you should always be on the lookout, invest in yourself. What kind of investment is this? Master the profession perfectly, learn languages, work and gain experience”, the President said.
At the meeting, students talked about the conditions created at the Institute, told about their plans.
The Head of the state supported their proposals and gave instructions to the responsible persons. The need for organizing the practice of students in design institutes and construction organizations, the formation of orders for their scientific work was emphasized.
At the videoconference on urban planning held on 6 July this year, the President touched upon the issue of personnel training and stated that it is necessary to transform specialized higher education institutions, provide them with academic and financial independence.
Accordingly, the reformation of the organizational and management system of the Institute has begun. It is planned to specialize the Institute in training personnel in mechanical engineering, architecture, construction technologies and building materials, digital construction. This year, it is planned to introduce the Digital University system, and starting from the next academic year, entrance exams will be held twice a year based on international standards.