Shavkat Mirziyoyev: Jamiyatdagi o‘zgarishlarda mahalla tashabbuskor, xalqqa yelkadosh bo‘lishi kerak
Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahrining Yunusobod tumanidagi Sobirobod mahallasiga bordi.
Bu yerda 10 mingga yaqin aholi yashaydi. Mahallabay tizim natijasida ijtimoiy muhim masalalar hal etilmoqda. Ko‘p qavatli uylarning qiyofasi yangilandi, yo‘laklari, kommunikatsiya tarmoqlari ta’mirlandi.
Mahalla hududidan o‘tuvchi Yuqori Qoraqamish kanali atrofi ilgari qarovsiz, ko‘rimsiz joy edi. Endilikda obodonlashtirilib, so‘lim xiyobonga aylantirildi. Piyodalar uchun ko‘priklar, bolalar o‘yingohi va sport maydonchalari, velosiped yo‘lagi, favvora barpo etildi. O‘rindiqlar, shaxmat stoli, charxpalak o‘rnatildi. Daraxtlar ekilib, chimlar yotqizildi. Kanal atrofidagi hududda 300 metr uzunlikdagi ishkomlar o‘rnatilib, uzumlar ekildi.
Davlatimiz rahbari ushbu sharoitlarni ko‘zdan kechirdi. Mahalla faollari, nuroniylar bilan suhbatlashdi.
– Hozir mahalla faollari katta bir komanda bo‘ldi. Raisning yonida o‘rinbosarlari, hokim yordamchisi, yoshlar yetakchisi, profilaktika noziri bor. Bo‘lgandayam, oyligi, sharoiti, vakolati bilan bor. Endi shunday munosabatga javoban mas’uliyat ham bo‘lishi kerak. Jamiyatdagi o‘zgarishlarda mahalla tashabbuskor, xalqqa yelkadosh bo‘lishi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Sobirobod mahallasining o‘sish nuqtasi - tadbirkorlik. Bu yerda o‘nlab sub’ektlar – ishlab chiqarish korxonalari, maishiy xizmat shoxobchalari, xususiy klinikalar, oziq-ovqat do‘konlari faoliyat ko‘rsatmoqda. Bunday ishlar boshqa mahallalarda ham yo‘lga qo‘yilgan.
Shu yerda Bosh vazir o‘rinbosarlari mahalla faollari oldida Yunusobod tumaniga qancha investitsiya jalb etilishi, qancha ish o‘rni yaratilishi bo‘yicha axborot berdi.

Shavkat Mirziyoyev: Mahalla should be the initiator of transformations in society
About 10 thousand people live in the mahalla. As a result of the work on the mahallabay system, socially significant issues are being resolved. The appearance of multi-storey buildings has been updated, paths and communication networks have been repaired.
The area around Yuqori Qoraqamish Canal, which flows through the mahalla, was previously abandoned. Now it is landscaped and turned into an alley. Pedestrian bridges, playgrounds and sports grounds, a bicycle path, a fountain have been built. Benches, chess tables, a water wheel are installed. Trees were planted and a lawn was laid. A 300-meter-long grape gallery was built on the territory around the canal.
The Head of the state became familiar with these conditions, talked with mahalla representatives and elders.
“Now the representatives of the mahalla have become a big team. Deputies, an assistant to the hokim, a youth leader, and a prevention inspector work together with the chairman. Moreover, with decent wages, conditions, and powers. In response to such an attitude, it is necessary to show responsibility. The mahalla should be the initiator of transformations in society and serve as a support to the people”, Shavkat Mirziyoyev noted.
The growth point of the Sobirobod mahalla is entrepreneurship. Dozens of business entities work here – manufacturing enterprises, consumer service points, private clinics, grocery stores. The potential of entrepreneurship is effectively used in other mahallas.
Here, the Deputy Prime Ministers, in the presence of the mahalla representatives, presented information about what investments are planned to attract to Yunusabad district and how many jobs will be created.