Toshkent ipoteka markazi ochildi
Aholini uy-joy bilan ta’minlash doim muhim masala. Davlat va xususiy sektor tomonidan ko‘plab uylar qurilayotgani bunga imkoniyat yaratmoqda. Ularni sotib olish uchun ko‘maklashish maqsadida ipoteka kreditlari taklif etilmoqda. Lekin bu boradagi imkoniyat va tartiblardan hamma ham xabardor emas.
Masalan, joriy yilda ipoteka kreditlari uchun tijorat banklariga byudjetdan 13 trillion so‘m ajratilishi ko‘zda tutilgan. Lekin olti oyda aholiga bu mablag‘larning 30 foizi berilgan, xolos.
Shu bois Prezidentimiz 6 iyul kuni o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida bu borada byurokratiyani kamaytirish, aholiga kompleks xizmat ko‘rsatadigan ipoteka markazlari tashkil qilish zarurligini aytgan edi.
Birinchi shunday markaz poytaxtimizda ish boshladi. Bu yerda ipoteka bozoridagi takliflar umumlashgan va shaffof tizim yo‘lga qo‘yilgan. Tashrif buyuruvchilarga Toshkent shahrida qurilayotgan uylar, ularga xizmat ko‘rsatadigan banklar, ipoteka kreditlari shartlari haqida batafsil ma’lumotlar beriladi. Oldi-sotdi, garov va ipoteka krediti shartnomalarini rasmiylashtirish tartibi, uy-joyga bo‘lgan huquqni davlat ro‘yxatidan o‘tkazish masalalarida ham yordamlashiladi. Eng muhimi, barcha xizmatlar bir joyda ko‘rsatiladi.
– Xalqimiz turmushini yaxshilash uchun qancha qarorlar chiqayapti, qulayliklar yaratilyapti. Lekin ko‘pchilik bundan to‘la xabardor emas. Bilganlar ham qayerga borishni bilmay, ovora bo‘ladi. Bu markaz uy olishni istaganlarga kompleks xizmat ko‘rsatib, og‘irini yengil qiladi. Endi markazning elektron platformalarini rivojlantirib, odamlarga yanada qulaylik yaratish kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari minglab odamlar tomorqa uchun ipotekadan foydalana olmayotganiga e’tibor qaratib, mutasaddilarga bu bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
– Tomorqa ipotekasini joriy qilish kerak. Tomorqa ipotekasi bu xalq ipotekasi bo‘ladi, – dedi Prezident.
Markazda qurilish va developer kompaniyalar o‘z ofislarini tashkil etgan. Xaridorlar uchun barcha sharoitlar yaratilgan.

Mortgage Center opens in Tashkent
On August 10, the President of Uzbekistan visited a mortgage center organized in Yashnabad district of Tashkent city.
The housing provision issue is under the constant attention of the state. Its solution is facilitated by the large-scale construction of houses by the public and private sectors. Mortgage loans are offered to help people purchase housing. However, not everyone is informed about the possibilities and procedures of mortgages.
For example, this year it is planned to allocate 13 trillion UZS from the budget for commercial banks to finance mortgage loans. In the first six months, only 30 percent of these funds were issued to the population.
Therefore, at the meeting held on July 6, the President noted the need for reducing bureaucracy and creating mortgage centers that fully serve the population.
The first such center began its work in the capital. All offers on the mortgage market are collected here and a transparent system is organized. Visitors will be informed about housing under construction in Tashkent, banks issuing mortgage loans, and their conditions. Assistance will also be provided for drawing up sales contracts, pledge and mortgage loans, and state registration of the right to housing. Most importantly, all services are provided in one place.
“Many decisions are being made, conditions are being created to improve the lives of our people. But many are not fully aware of this. And those who are not aware, do not know where to go. This center will provide comprehensive services and ease the worries of those who want to buy a home. Now it is necessary to develop the electronic platforms of the center and make it even more comfortable for people”, Shavkat Mirziyoyev said.
The Head of the state drew attention to the fact that thousands of people cannot use a mortgage on a private house with a land plot and gave relevant instructions to responsible persons.
“It is necessary to introduce a mortgage on houses with a plot. Such a mortgage will be a people’s mortgage”, the President said.
The center has offices of construction and development companies. All conditions are created for buyers.