Turkiyaning Ko‘nyo shahrida o‘tkazilgan beshinchi Islom birdamligi o‘yinlarida ishtirok etgan O‘zbekiston sport delegatsiyasi a’zolariga
Qadrli sportchi va murabbiylar! Muhtaram yurtdoshlar!
Avvalo, siz, azizlarni, sizlarning timsolingizda butun xalqimizni Turkiya Respublikasining Ko‘nyo shahrida o‘tkazilgan beshinchi Islom birdamligi o‘yinlarida munosib ishtirok etib, yuksak natijalarni qo‘lga kiritganingiz bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Jonajon Vatanimizda milliy mustaqilligimizning o‘ttiz bir yillik shonli sanasiga bag‘ishlab katta tayyorgarlik ishlari olib borilayotgan ushbu shukuhli damlarda sizlarning keskin kurashlarda kechgan bellashuvlarda erishgan yutuqlaringiz el-yurtimiz uchun munosib bayram sovg‘asi bo‘ldi.
Har to‘rt yilda bir marta o‘tkaziladigan mazkur nufuzli sport anjumanida yurtdoshlarimiz sizlarning har bir chiqishingizni ommaviy axborot vositalari va Internet orqali katta qiziqish
va hayajon bilan kuzatib bordi. Butun O‘zbekiston sizlarni qo‘llab-quvvatlab, Yaratgandan omad va zafarlar tiladi.
Dunyoning 56 ta davlatidan 4200 nafar sportchi ishtirok etgan ushbu musobaqalarda milliy terma jamoamiz a’zolari ulkan mahorat, g‘ayrat va matonatini, g‘alabaga bo‘lgan yuksak intilish
va irodasini namoyon etib, 51 ta oltin, 42 ta kumush va 65 ta bronza medalini qo‘lga kiritganlari har qanday tahsinga sazovordir.
Ayniqsa, O‘zbekiston vakillari Eron, Ozarbayjon, Indoneziya, Saudiya Arabistoni, Qozog‘iston, Birlashgan Arab Amirliklari, Qatar, Kuvayt kabi sport sohasida rivojlangan davlatlarni ortda qoldirib, umumjamoa hisobida Turkiya Respublikasidan keyin faxrli ikkinchi o‘rinni egallaganlari mamlakatimiz sportida yana bir yorqin sahifa bo‘ldi.
O‘zbek sportining iftixori bo‘lgan Ruslan Nuriddinov, Akbar Jo‘rayev, Sarvarbek Zafarjonov, Tursunoy Jabborova og‘ir atletika, Olga Zabelinskaya velosport musobaqalarida uchtadan oltin medalni qo‘lga kiritgani sport tarixida kamdan-kam uchraydigan noyob hodisadir.
Bo‘lib o‘tgan qizg‘in bellashuvlarda yurtimiz sharafini munosib himoya qilgan Ulug‘bek Rashidov, Adhamjon Ergashev, Safina Sadullayeva, Diyora Keldiyorova, Sharifa Davronova va boshqa sportchilarimizning iste’dodi, mahorati va qobiliyatiga barcha sport muxlislari yana bir bor tan berdi.
Ushbu musobaqalarda O‘zbekiston paralimpiyachilari ham yuksak jasorat va matonat namunalarini ko‘rsatganlarini alohida ta’kidlash lozim. Ayniqsa, Azizbek Boynazarov, Omadbek Hasanov, Sultonbek Nuriddinov, Baxtiyor Ortiqov, Rasul Atamuratov kabi sportchilarimiz haqiqiy fidoyilik fazilatlarini namoyon etib, milliy jamoamizning muvaffaqiyatiga munosib hissa qo‘shdilar.
Azmu shijoatli o‘g‘il-qizlarimiz og‘ir atletika, dzyudo bo‘yicha tengsiz, qilichbozlik, taekvondo, sport kurashlari, suzish musobaqalarida esa yetakchilar safida ekanlarini amalda isbotladilar.
Qadimiy Ko‘nyo zaminida erishilgan bunday yutuqlar biz uchun ulkan ahamiyatga ega bo‘lib, sizlar shu tariqa milliy sport maktabimizning shon-shuhratini, O‘zbekiston yoshlarining qanday buyuk ishlarga qodir ekanini jahonga namoyon etdingiz.
Hech shubhasiz, sizlarning Islom birdamligi o‘yinlarida Vatanimiz bayrog‘ini baland ko‘tarib, yuksak shohsupalarni zabt etganingiz mamlakatimizda sog‘lom va barkamol avlodni tarbiyalash, jismoniy tarbiya va sport sohasini rivojlantirish maqsadida olib borayotgan keng ko‘lamli islohotlarimizning yana bir amaliy natijasi sifatida ko‘pmillatli xalqimizni behad quvontiradi, barchamizga g‘urur va iftixor bag‘ishlaydi.
Fursatdan foydalanib, sizlar kabi yurtimizga mehr va sadoqat bilan yashaydigan, vatanparvar va salohiyatli yoshlarni tarbiyalab voyaga yetkazgani uchun ota-onalaringizga, yoningizda turib, erishilgan yutuqlarni ta’minlashga munosib hissa qo‘shgan zahmatkash ustoz va murabbiylaringizga o‘z nomimdan, xalqimiz nomidan chin dildan tashakkur izhor etaman.
Yirik xalqaro sport bellashuvi – Islom birdamligi o‘yinlarida qo‘lga kiritgan tarixiy natijalaringiz bilan sizlarni yana bir bor samimiy qutlab, barchangizga sihat-salomatlik, kelgusi faoliyatingizda yangi-yangi zafarlar, oilalaringizga baxtu saodat, fayz-baraka tilayman.

Членам спортивной делегации Узбекистана – участникам V Игр исламской солидарности в городе Конья (Турция)
Дорогие спортсмены и тренеры! Уважаемые соотечественники!
Искренне, от всего сердца поздравляю вас и в вашем лице весь наш народ с достойным участием и высокими результатами в V Играх исламской солидарности, прошедших в городе Конья Турецкой Республики.
В эти дни, когда осуществляется большая работа по подготовке к славной дате – 31-й годовщине государственной независимости Родины, ваши успехи, достигнутые в острой и безкомпромиссной спортивной борьбе, стали достойным подарком к празднику нашей стране и народу.
Наши соотечественники с большим интересом и волнением следили в средствах массовой информации и интернете за каждым вашим выступлением на престижном спортивном форуме, который проходит раз в четыре года. Весь Узбекистан поддерживал и болел за вас, желая удачи и побед.
В соревнованиях, где участвовали 4 200 спортсменов из 56 государств мира, члены нашей национальной сборной продемонстрировали большое мастерство, силу, стойкость, волю и стремление к победе и завоевали 51 золотую, 42 серебряных и 65 бронзовых медалей, что, конечно, достойно восхищения.
Особенно то, что представители Узбекистана в общекомандном зачете заняли почетное второе место, опередив такие государства с развитой спортивной сферой, как Иран, Азербайджан, Индонезия, Саудовская Аравия, Казахстан, Объединенные Арабские Эмираты, Катар, Кувейт, и уступив лишь Турции, стало еще одной яркой страницей в летописи отечественного спорта.
Являющиеся гордостью узбекского спорта Руслан Нуриддинов, Акбар Жураев, Сарварбек Зафаржонов, Турсуной Жабборова в состязаниях по тяжелой атлетике и Ольга Забелинская в соревнованиях по велоспорту завоевали по три золотые медали – это очень редкий случай в истории.
Улугбек Рашидов, Адхамжон Эргашев, Сафина Садуллаева, Диёра Келдиёрова, Шарифа Давронова и другие наши спортсмены вновь заслужили признание поклонников спорта своим талантом и мастерством.
Следует отметить, что на этих соревнованиях паралимпийцы Узбекистана также показали пример большого мужества и стойкости. В обеспечение высоких достижений нашей национальной сборной, проявив подлинную самоотверженность, особенно большой вклад внесли такие спортсмены, как Азизбек Бойназаров, Омадбек Хасанов, Султонбек Нуриддинов, Бахтиёр Ортиков, Расул Атамуратов.
Наши целеустремленные юноши и девушки доказали, что им нет равных в тяжелой атлетике и дзюдо, а в фехтовании, таэквондо, спортивной борьбе и плавании они входят в число лидеров.
Такая выдающаяся победа, одержанная на древней земле Конья, имеет для нас огромное значение, ведь вы прославили нашу национальную школу спорта, продемонстрировали всему миру, на какие великие свершения способна молодежь Узбекистана.
Безусловно, то, что вы высоко подняли флаг нашей Родины на Играх исламской солидарности, заняв столь достойные места на пьедестале почета, радует наш многонациональный народ, переполняет наши сердца гордостью и стало еще одним практическим результатом осуществляемых в стране масштабных реформ по воспитанию физически здорового и духовно зрелого молодого поколения, развитию сферы физической культуры и спорта.
Пользуясь случаем, от имени всего нашего народа и от себя лично выражаю благодарность вашим родителям, воспитавшим настоящих патриотов, преданных своей стране и обладающих высоким потенциалом, и вашим самоотверженным тренерам и наставникам, которые всегда находятся рядом, внося большой вклад в обеспечение спортивных достижений.
Еще раз искренне поздравляю вас с поистине историческими результатами, достигнутыми на крупных международных соревнованиях – Играх исламской солидарности, желаю всем вам здоровья, новых и новых спортивных побед, счастья и благополучия вашим семьям.