O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti AQSH Kongressi delegatsiyasini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 22 avgust kuni AQSH Kongressi a’zolari Trent Kelli va Derin Laxud ishtirokidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston bilan AQSH o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish va ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Parlamentlar o‘rtasida faol almashinuvlarni hamda kongressmenlar vakillik qilayotgan Missisipi va Illinoys shtatlari bilan amaliy hamkorlikni davom ettirishga alohida e’tibor qaratildi.
Keyingi yillarda ikki tomonlama munosabatlarda erishilgan yuqori daraja mamnuniyat bilan qayd etildi. Samarali muloqotlar kengaymoqda, o‘zaro tashriflar amalga oshirilmoqda. Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi tovar ayirboshlash o‘tgan yilda 53 foizga, joriy yil boshidan esa yana 20 foizga oshdi. Bozorimizda muvaffaqiyatli faoliyat yuritayotgan AQSH kompaniyalarining soni ortib bormoqda.
Misol tariqasida «Silverleaf» kompaniyasining Jizzax viloyatidagi agroklasterni rivojlantirish borasidagi sermahsul faoliyati ko‘rsatib o‘tildi.
Davlatimiz rahbari AQSH Kongressida faoliyat yuritayotgan O‘zbekiston bo‘yicha kokusning natijador ishini yuksak baholadi.
Shuningdek, sog‘liqni saqlash, ta’lim, qishloq xo‘jaligi, sanoat va yuqori texnologiyalar sohalarida o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.

President of Uzbekistan receives the delegation of the U.S. Congress
On August 22, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the U.S. delegation consisting of Congressmen Trent Kelly and Darin LaHood.
Issues of further strengthening of Uzbekistan – American strategic partnership and enhancing multifaceted cooperation were discussed at the meeting.
The main attention was paid to the continuation of active interparliamentary exchanges and practical interaction with the states of Mississippi and Illinois, which are represented by congressmen.
The high level of bilateral relations achieved in recent years was noted with satisfaction. Productive contacts are expanding and mutual visits are being carried out. The trade turnover between the two countries increased by 53 percent last year, and by another 20 percent since the beginning of this year. The number of American companies successfully operating in Uzbekistan market is increasing.
The fruitful activity of the Silverleaf company on the development of the agro cluster in Jizzakh region was mentioned as an example.
The Head of the state highly appreciated the fruitful activities of the “Caucus on Uzbekistan”, which operates in the U.S. Congress.
The issues of building mutually beneficial cooperation in healthcare, education, agriculture, industry and high technologies were also discussed.
An agreement was reached on the organization of business missions from these regions of the United States to Uzbekistan.