Prezident Shavkat Mirziyoyev Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi sessiyasida ishtirok etdi
Nukus shahrida 26 avgust kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining navbatdan tashqari o‘ttiz to‘rtinchi sessiyasi bo‘lib o‘tdi.
Uni Jo‘qorg‘i Kenges Raisining o‘rinbosari Atabek Davletov olib bordi. Sessiyaning kotibiyati saylanib, kun tartibi tasdiqlandi. Unga ko‘ra, ikkita tashkiliymasala ko‘rildi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi Murat Kamalov betobligi sababli vakolat muddatini oldindan to‘xtatish bo‘yicha ariza bilan murojaat qilgan.
Bu masala ovozga qo‘yildi va Qoraqalpog‘iston Respublikasi Konstitutsiyasining 83-moddasiga muvofiq, Jo‘qorg‘i Kenges Raisi Murat Kamalovning vakolat muddatini oldindan to‘xtatish va egallab turgan lavozimidan ozod etish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Sessiyada Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisini saylash masalasi ham ko‘rib chiqildi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi qonunchiligiga muvofiq, bu lavozimga nomzod deputatlardan iborat Oqsoqollar kengashi tomonidan tavsiya etiladi. Shu bois Oqsoqollar kengashi tuzildi.
Kengash a’zolari maslahatlashib, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi lavozimiga Orinbayev Amanbay Tleubayevich nomzodini tavsiya etdi.
Sessiyada O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari o‘z so‘zida Prezident sifatida 6 yil davomida boshqa hududlarga nisbatan eng ko‘p, ya’ni 9 marta Qoraqalpog‘istonga kelib, bu yerdagi oqsoqollar, tadbirkorlar, yoshlar vakillari bilan ko‘p-ko‘p muloqot qilganini ta’kidladi.
Ushbu davrda Qoraqalpog‘istonni kompleks rivojlantirishga qaratilgan 31 ta farmon va qarorlar qabul qilindi. Hududda tadbirkorlik sub’ektlari soni 2 barobarga ortdi, qariyb 4,5 mingta investitsiya loyihalari ishga tushirildi.
Qoraqalpog‘istonda ichimlik suv ta’minoti 40 foizdan 68 foizga, maktabgacha ta’lim bilan qamrov darajasi 32 foizdan 76 foizga, aholi daromadlari jon boshiga 2 barobarga oshdi. 2017-2021 yillarda 26 ming 400 ta turar-joylar barpo etildi.
Ammo shuncha sa’y-harakatlarga, Qoraqalpog‘istonga ajratilayotgan katta-katta mablag‘larga qaramay, ichimlik suvi, ichki yo‘llar, elektr ta’minoti, ishsizlik, narx-navo kabi maslalarda muammolar saqlanib qolayotgani tanqid qilindi.
Davlatimiz rahbari nomzodni lavozimga tasdiqlashdan avval uning muammolarni hal qilish va hududni rivojlantirish bo‘yicha rejalarini eshitishni taklif qildi.
Nomzod Qoraqalpog‘istonda tadbirkorlikni, agrar sohani va infratuzilmani rivojlantirish, sanoat loyihalarini ko‘paytirish, aholini ijtimoiy himoya qilish, ta’lim va yoshlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha takliflarini bayon etdi.
Prezidentimiz bu takliflarni ma’qullab, ularni amalga oshirish uchun faqat Qoraqalpog‘iston uchun foyda solig‘i, aylanma soliq, mol-mulk va yer solig‘i stavkalarini 2 barobar qisqartirishga ko‘rsatma berdi.
Paxta va g‘alla maydonlarini qisqartirib, har bir oilaga 2 gektardan yer ajratish, Nukus shahrida sanoat texnoparki va tumanlarda tadbirkorlik zonalari tashkil etish, yo‘llarni ta’mirlash, elektr, gaz va suv ta’minotini yaxshilash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Amanbay Orinbayevning rahbarlik qobiliyati, vatanparvarligi va insoniy fazilatlarini hisobga olib, uning nomzodiga o‘z roziligini bildirdi.
- Sizning bittayu bitta vazifangiz - xalqni rozi qilish. Har bir tuman, qishloq va ovullarga kirib borib, aholiga munosib turmush sharoiti yaratish kerak, - dedi davlatimiz rahbari.
Jo‘qorg‘i Kenges deputatlari, jamoatchilik vakillari so‘zga chiqib, nomzodni qo‘llab-quvvatladi.
Sanoq komissiyasi tuzildi. Yashirin ovoz berish yo‘li bilan Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi lavozimiga Amanbay Orinbayev saylandi.
- Mana, yuksak ishonch, katta umidlar bilan yangi Rais sayladik, - dedi Prezident. - Endi u adolat, sadoqat, mas’uliyat va tartib-intizomni o‘z faoliyatiga mezon qilib olishi kerak. Xalqimiz bag‘rikeng. Vatan yagona! Birlashsakkina oldimizga qo‘ygan ulkan-ulkan marralarga albatta yetamiz.

President Shavkat Mirziyoyev attends the Session of the Jokarky Kenes of the Republic of Karakalpakstan
On August 26, Nukus hosted the extraordinary 34th session of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan.
Deputy Chairman of the Jokargy Kenes Atabek Davletov opened the meeting. The session secretariat was elected and the agenda was approved. It included two organizational issues.
Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan Murat Kamalov applied for early termination of his powers due to illness.
This issue was put to the vote. By Article 83 of the Constitution of the Republic of Karakalpakstan, a decision was made on the early termination of the powers of the Chairman of the Jokargy Kenes Murat Kamalov and dismissal from his post.
Issue of electing the Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan was also discussed at the meeting. According to the legislation of the Republic of Karakalpakstan, a candidate for this position was recommended by the Council of Elders, consisting of deputies. In this regard, a Council of Elders was formed.
After consulting, members of the Council recommended the candidacy of Amanbay Tleubayevich Orinbayev for the post of Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan.
The session was attended by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
The Head of the state noted that as President he visited Karakalpakstan more than other regions, that is, 9 times, during which he often exchanged views with elders, entrepreneurs and youth.
During this period, 31 decrees and resolutions aimed at the comprehensive development of Karakalpakstan, were adopted. The number of business entities in the region has doubled, about 4.5 thousand investment projects have been launched.
In Karakalpakstan, the provision of drinking water has increased from 40 to 68 percent, coverage of preschool education – from 32 to 76 percent, per capita income has doubled. In 2017-2021, 26 thousand 400 housing units were built.
However, despite all the efforts and huge funds allocated to Karakalpakstan, there are still problems in such issues as drinking water, internal roads, electricity, unemployment, prices”, the President criticized.
The Head of the state proposed to hear the candidate’s vision regarding the development of the region before considering the proposed candidacy.
The candidate outlined his proposals for the development of entrepreneurship, the agricultural sector and the infrastructure of Karakalpakstan, increasing the number of industrial projects, social protection of the population, education and youth support.
The President approved these plans and instructed to reduce the rates of taxes on profit, turnover, property and land tax by 2 times in Karakalpakstan to implement them.
Instructions were given to reduce the acreage for cotton and grain with the allocation of 2 hectares to each family, to create an Industrial Technopark and business zones in the districts in Nukus, to repair roads, improve electricity, gas and water supply.
President Shavkat Mirziyoyev, taking into account the leadership abilities, patriotism and human qualities of Amanbay Orinbayev, agreed on the candidacy.
“Your only task is to satisfy people. It is necessary to visit every district and village, create decent conditions for the population”, the Head of the state noted.
Deputies of the Jokargy Kenes and public members delivered speeches and supported the candidate.
An Accounting Commission was formed. By secret ballot, Amanbay Orinbayev was unanimously elected Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan.
“Having shown high confidence, with great hopes for the future, we have elected a new Chairman”, the President noted. Having defined justice, honesty, loyalty, responsibility, initiative and dedication as important criteria of activity, holding this position, is obliged to faithfully serve the people and justify the trust placed in him. Our people are generous. We all have one Motherland. Only by uniting, we will reach the planned high milestones.