O‘zbekiston milliy bog‘i yangi qiyofada ochildi
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston milliy bog‘ida amalga oshirilgan obodonlashtirish ishlarini ko‘zdan kechirdi.
Bu bog‘ni xalqimiz yaxshi biladi. U 1932 yilda hashar yo‘li bilan qurilgan, ko‘p yillar aholining eng sevimli maskani bo‘lgan. Keyingi vaqtlarda bog‘ hududida qurilishlar bo‘ldi - Adiblar xiyoboni, Yozuvchilar uyushmasi binosi, Toshkent shahar tarixi muzeyi, “Magic sity” ko‘ngilochar markazi barpo etildi.
Prezidentimiz bu bog‘ning tarixiy qiyofasini saqlab qolish, bu yerda milliy an’analarimizga xos muhit yaratish zarurligini ta’kidlagan edi.
Shu asosida 14 gektardan ziyod hududda katta ishlar bajarildi. Ma’muriy bino, restoranlar qurilib, ko‘priklar va yo‘laklar yangilandi. Jami maydoni 40 ming kvadrat metr bo‘lgan ko‘l tiklandi. Suv sizib chiqmasligi va loyqalanmasligi uchun ko‘l tubiga maxsus qoplamalar yotqizildi. Qirg‘oqlar tartibga keltirilib, cho‘milish havzasi tashkil etildi. Mingdan ziyod daraxt, 200 mingga yaqin buta ko‘chatlari ekildi.
Davlatimiz rahbari shu yerda nuroniylar, adabiyot va san’at namoyandalari bilan ham suhbatlashdi. Ularni yaqinlashib kelayotgan Mustaqillik bayrami bilan tabriklab, ushbu bog‘ning ahamiyati haqida gapirdi.
- Bugun shaharlarimizda bo‘layotgan o‘zgarishlar yaxshi. Lekin qadriyatlarimizni e’zozlash, xotira ham kerak. Ilgari bu bog‘ Toshkentning eng mashhur joyi bo‘lgan, o‘ziga xos ramzlaridan biriga aylangan. Odamlar bu yerga kelib sayr qilgan, ijodkorlar tabiatdan zavq, ilhom olgan. Talabalar, yoshlarning eng zavqli damlari shu yerda o‘tardi. Bu tarixni hozirgi kun bilan hamohang qilishimiz kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Milliy bog‘da mazmunli dam olish uchun hamma sharoitlar yaratilgan. Oila yoki do‘stlar davrasida sayr qilish, ovqatlanish, shaxmat-shashka va tennis o‘ynash, velosiped haydash mumkin.
- Hammamiz o‘sha mashhur kinolarimizdagi “Go‘zal Toshkent” kabi kuy-qo‘shiqlarni, hofizlarimiz ijro etgan ashulalarni yaxshi bilamiz, ular qalbimizdan chuqur joy olgan, - dedi Shavkat Mirziyoyev. - Shuning uchun bu bog‘da ana shunday taronalar doimo yangrab turishiga e’tibor berdik. O‘ylaymanki, bu yerda avvalgidek mushoiralar, konsertlar o‘tkazish, yana kinolar olish maqsadga muvofiq. Bular bog‘imizni yanada fayzli va tarovatli qiladi.

The Head of the state got acquainted with construction and landscaping activities carried out in the National Park of Uzbekistan.
The park is well known to everyone. It was created in 1932 and for many years it was a favorite place of residents. Recently, new complexes have appeared on the territory of the park – Writers’ Alley, Writers’ Union building, Tashkent City History Museum and Magic City entertainment center.
The President noted the need for preserving the historical appearance of this park, to create an atmosphere in the spirit of national traditions.
By this, large-scale activity has been carried out on the territory of more than 14 hectares. An administrative building, restaurants were built, bridges and roads were repaired. The lake with a total area of 40 thousand square meters has been restored. The bottom of the lake is laid with a special coating to prevent shallowing and silting. A swimming area with a beach is organized. More than a thousand trees and about 200 thousand shrubs have been planted.
The Head of the state talked with elders, literature and art figures. Congratulating them on the upcoming Independence Day, he spoke about the importance of this park.
“The changes taking place in our cities today are pleasant. But we must also respect our values and memory. This park was once the most famous place in Tashkent and has become one of its symbols. People came here for a walk. Artists looked for inspiration. The most joyful moments for students and youth took place here. We need to harmonize this past with the present”, Shavkat Mirziyoyev said.
The national park has all the conditions for spending a good time. The visitors can walk with family or friends, have a snack, play checkers, chess and tennis, ride a bike.
“We all know well the songs from famous movies, such as “Lovely Tashkent”, and the songs, they are deeply rooted in our hearts”, Shavkat Mirziyoyev noted. – That’s why we focused on the fact that such melodies are constantly heard in this park. I think it would be appropriate to hold poetry evenings, concerts, and make movies here, as before. This will make our park even more beautiful.