Al-Xorazmiy shaharchasi qurilishi boshlandi
Davlatimiz rahbari bu loyiha bilan joriy yil martda viloyatga safari chog‘ida tanishgan, uni takomillashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar bergan edi. Shular asosida “pishitilgan” loyiha ijobati bugungi xayrli kunlarda – mustaqillik bayramimiz arafasidaboshlandi.
Marosimda xorazmlik yoshullilar, ayollar, yoshlar ishtirok etdi. Prezidentimiz ular bilan muloqot qildi.
– bugungi zamonaviy ilm-fanning, elektron kashfiyotlarning tub zamini Al-Xorazmiy bobomizning mislsiz ilmiy merosi bilan bog‘liq. Biz bu bilan nafaqat faxrlanashimiz, balki unga munosib bo‘lishimiz kerak. Shuning uchun Urganch shahrida buyuk olim nomi bilan ataladigan alohida shaharcha barpo etishga qaror qildik, – dedi davlatimiz rahbari.
Bu majmua Urganch xalqaro aeroporti yaqinida, 130 gektardan ziyod hududda bunyod qilinadi. Samolyotdan tushgan har qanday odamning ko‘z o‘ngida avvalo mana shu go‘zal maskan namoyon bo‘ladi. Shaharcha markazida Xorazmiy bobomizning muazzam haykali o‘rnatiladi.
Asosiysi, bu yerda Al-Xorazmiy nomidagi yangi universitet barpo etiladi. Uning qoshida iste’dodli bolalar uchun ixtisoslashgan maktab quriladi. Ularda o‘qigan yoshlar shaharchada bunyod etiladigan ilm-fan, innovatsiya va madaniyat markazlarida faoliyat ko‘rsatib, buyuk ajdodimizning an’analarini davom ettiradi.
Shuningdek, bu yerda texnopark va ofislar, tibbiyot, innovatsiya va madaniyat markazlari, xiyobonlar, maktab va bog‘chalar, sport majmualari, avtoturargoh, savdo va maishiy binolar bo‘ladi. 5 mingta xonadonli 104 ta ko‘p qavatli uy-joy barpo etiladi. Inshootlar “aqlli texnologiyalar” asosida jihozlanadi.
Davlatimiz rahbari majmua bunyodkorlarini Mustaqillik bayrami bilan tabriklab, ushbu mas’uliyatli va sharafli ishlarida muvaffaqiyatlar tiladi.

The construction of Al-Khwarizmi town launched
On August 29, President Shavkat Mirziyoyev laid a capsule in the foundation of the Al-Khwarizmi town in Urgench.
The Head of the state got acquainted with this project during a trip to the region in March this year and gave instructions on its improvement. It is symbolic that the implementation of the revised project starts these days – on the eve of Independence Day.
The ceremony was attended by Khorezm elders, women and youth. The President talked to them.
“All the achievements of modern science and electronics originate in the unprecedentedly important scientific heritage of our ancestor Al-Khwarizmi. We should not only be proud, but also be worthy of it. Therefore, we decided to create a town named after the great scientist in the city of Urgench”, the Head of the state said.
The town will be built next to Urgench International Airport, on an area of more than 130 hectares. This beautiful place will be the first thing that will appear before the eyes of passengers getting off the plane. A majestic monument to Al-Khwarizmi will be erected in the center of the city.
A new university named after Al-Khwarizmi will also be established here. A specialized school for gifted children will be built at this university. Its graduates will continue the traditions of our great ancestors in the future, working in the centers of science, innovation and culture created in the city.
A technopark and offices, medical and cultural institutions, alleys, schools and kindergartens, sports complexes, parking lots, shopping and household facilities will also appear in the town. 104 houses for 5 thousand apartments will be built. The facilities will be equipped with smart technologies.
The Head of the state congratulated the builders of the complex on Independence Day and wished them success in their responsible and honorable activities.