Al-Xorazmiy shaharchasi qurilishi boshlandi
Davlatimiz rahbari bu loyiha bilan joriy yil martda viloyatga safari chog‘ida tanishgan, uni takomillashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar bergan edi. Shular asosida “pishitilgan” loyiha ijobati bugungi xayrli kunlarda – mustaqillik bayramimiz arafasidaboshlandi.
Marosimda xorazmlik yoshullilar, ayollar, yoshlar ishtirok etdi. Prezidentimiz ular bilan muloqot qildi.
– bugungi zamonaviy ilm-fanning, elektron kashfiyotlarning tub zamini Al-Xorazmiy bobomizning mislsiz ilmiy merosi bilan bog‘liq. Biz bu bilan nafaqat faxrlanashimiz, balki unga munosib bo‘lishimiz kerak. Shuning uchun Urganch shahrida buyuk olim nomi bilan ataladigan alohida shaharcha barpo etishga qaror qildik, – dedi davlatimiz rahbari.
Bu majmua Urganch xalqaro aeroporti yaqinida, 130 gektardan ziyod hududda bunyod qilinadi. Samolyotdan tushgan har qanday odamning ko‘z o‘ngida avvalo mana shu go‘zal maskan namoyon bo‘ladi. Shaharcha markazida Xorazmiy bobomizning muazzam haykali o‘rnatiladi.
Asosiysi, bu yerda Al-Xorazmiy nomidagi yangi universitet barpo etiladi. Uning qoshida iste’dodli bolalar uchun ixtisoslashgan maktab quriladi. Ularda o‘qigan yoshlar shaharchada bunyod etiladigan ilm-fan, innovatsiya va madaniyat markazlarida faoliyat ko‘rsatib, buyuk ajdodimizning an’analarini davom ettiradi.
Shuningdek, bu yerda texnopark va ofislar, tibbiyot, innovatsiya va madaniyat markazlari, xiyobonlar, maktab va bog‘chalar, sport majmualari, avtoturargoh, savdo va maishiy binolar bo‘ladi. 5 mingta xonadonli 104 ta ko‘p qavatli uy-joy barpo etiladi. Inshootlar “aqlli texnologiyalar” asosida jihozlanadi.
Davlatimiz rahbari majmua bunyodkorlarini Mustaqillik bayrami bilan tabriklab, ushbu mas’uliyatli va sharafli ishlarida muvaffaqiyatlar tiladi.

Дан старт строительству городка Аль-Хорезми
Президент Шавкат Мирзиёев 29 августа заложил капсулу в фундамент городка Аль-Хорезми в городе Ургенче.
Глава государства ознакомился с этим проектом во время поездки в область в марте текущего года и дал указания по его совершенствованию. Символично, что реализация доработанного проекта стартует в эти дни - в преддверии Дня независимости.
В церемонии приняли участие хорезмские старейшины, женщины и молодежь. Президент побеседовал с ними.
- Все достижения современной науки и электроники берут свое начало в беспрецедентно важном научном наследии нашего предка Аль-Хорезми. Мы должны не только гордиться, но и быть достойными этого. Поэтому мы решили создать в городе Ургенче отдельный городок имени великого ученого, - сказал глава нашего государства.
Городок будет построен рядом с международным аэропортом Ургенча, на площади более 130 гектаров. Это красивое место будет первым, что предстанет перед глазами пассажиров, сходящих с самолета. В центре городка будет установлен величественный памятник Аль-Хорезми.
Здесь же будет организован новый университет имени Аль-Хорезми. При нем будет построена специализированная школа для одаренных детей. Ее выпускники в будущем продолжат традиции наших великих предков, работая в созданных в городе центрах науки, инноваций и культуры.
В городке появятся также технопарк и офисы, медицинские и культурные учреждения, аллеи, школы и детские сады, спортивные комплексы, автостоянки, торговые и бытовые объекты. Будут построены 104 дома на 5 тысяч квартир. Объекты будут оснащены «умными» технологиями.
Глава нашего государства поздравил строителей комплекса с Днем независимости и пожелал им успехов в их ответственной и почетной деятельности.