O‘zbekiston TIV rahbari Yevropa Ittifoqi oliy vakili bilan uchrashdi
O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Vladimir Norov boshchiligidagi delegatsiya bugun Yevropa Ittifoqining tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha Oliy vakili, Yevropa komissiyasi vitse-prezidenti Josep Borrel bilan uchrashdi, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri.
TIV maʼlumotiga ko‘ra, muloqotda O‘zbekiston-Yevropa hamkorligining dolzarb masalalari, ularni yana-da faollashtirish va amaliy mazmun bilan boyitish masalalari muhokama qilindi.
Siyosiy, huquqiy, savdo-iqtisodiy, moliyaviy-texnikaviy, ayniqsa, ikki tomonlama va mintaqalararo hamkorlikning institutsional mexanizmlaridan samarali foydalanish orqali o‘zaro aloqalarni yana-da kengaytirish uchun salmoqli salohiyat mavjudligi qayd etildi.
Tomonlar shu yil 6 iyul kuni Bryusselda rasmiy imzolashdan oldin rozilik bildirilgan (parafirlangan) Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitim bo‘yicha muzokaralar jarayoni muvaffaqiyatli yakunlanganini olqishladilar.
Yevropa tomoni O‘zbekistonning Markaziy Osiyoda tinchlik va barqarorlikni taʼminlash, mintaqada do‘stlik hamda yaxshi qo‘shnichilik muhitini shakllantirish borasidagi saʼy-harakatlarini qo‘llab-quvvatlashini bildirdi.
Bo‘lajak ikki va ko‘p tomonlama tadbirlarga puxta va sifatli tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha kelishuvga erishildi. Yevropa diplomatiyasi rahbari joriy yilning 17-18 noyabr kunlari Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan “Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo” vazirlar uchrashuvida, shuningdek, “Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo” o‘zaro bog‘liqlik: Barqaror rivojlanish uchun global darvoza” konferensiyasida shaxsan ishtirok etishga tayyorligini tasdiqladi.
Yevropa Ittifoqining tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha Oliy vakiliga O‘zbekiston Respublikasining asosiy qonuniga kiritilayotgan “Inson – jamiyat – davlat” asosiy tamoyili hamda “Inson shaʼni va qadri” g‘oyasini targ‘ib etishni nazarda tutuvchi o‘zgartirishlarning mohiyati hamda mazmuni haqida batafsil maʼlumot berildi. Konstitutsiyaga kiritilayotgan o‘zgartishlar, birinchi navbatda, Yangi O‘zbekistonni barpo etishga qaratilgani, bunda inson huquq va qadr-qimmatini himoya qilish, ijtimoiy himoya va iqtisodiy farovonlik kafolatlari asosiy qonun darajasida mustahkamlanishi taʼkidlandi.

Глава МИД Узбекистана встретился в Брюсселе с верховным представителем ЕС
Делегация Узбекистана во главе с исполняющим обязанности министра иностранных дел Владимиром Норовым сегодня провела встречу с верховным представителем Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности, вице-президентом Европейской комиссии Жозепом Боррелем, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации МИД, обсуждены актуальные вопросы узбекско-европейского сотрудничества с акцентом на их дальнейшую активизацию и наполнение практическим содержанием.
Отмечен значительный потенциал в дальнейшем расширении связей в политико-правовой, торгово-экономической и финансово-технической сферах, в том числе путем эффективного использования институциональных механизмов двустороннего и межрегионального взаимодействия.
Стороны приветствовали успешное завершение переговорного процесса по Соглашению о расширенном партнерстве и сотрудничестве, которое было парафировано 6 июля в г.Брюсселе.
Европейская сторона выразила поддержку усилиям Узбекистана по обеспечению мира и стабильности в Центральной Азии, формированию в регионе атмосферы дружбы и добрососедства.
Достигнута договоренность о тщательной и качественной подготовке к предстоящим двусторонним и многосторонним мероприятиям. Глава европейской дипломатии подтвердил готовность принять личное участие в Министерской встрече «Евросоюз - Центральная Азия» и Конференции «Евросоюз – Центральная Азия» по взаимосвязанности: «Глобальные ворота» для устойчивого развития 17-18 ноября в Самарканде.
Глава европейской дипломатии был подробно информирован о сути и содержании вносимых в Основной закон Узбекистана изменений, предусматривающих продвижение основного принципа «Человек – общество – государство» и идеи «Во имя чести и достоинства человека». Отмечено, что поправки в Конституцию, прежде всего, направлены на построение Нового Узбекистана, где на уровне Основного закона будут закреплены гарантии защиты прав и достоинства человека, его социальная защита и экономическое благополучие.