O‘zbekiston TIV rahbari Adliya bo‘yicha yevrokomissar bilan muzokaralar o‘tkazdi
O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Vladimir Norov boshchiligidagi delegatsiya bagan adliya masalalari bo‘yicha yevrokomissar Dide Reynders bilan uchrashdi, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri.
TIV maʼlumotiga ko‘ra, O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi hamkorligi, jumladan qonun ustuvorligi sohasidagi aloqalarni yana-da rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Yevropa tomoniga O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli yangilanishlar haqida maʼlumot berildi.
Taʼkidlanganidek, so‘nggi yillarda O‘zbekistondagi demokratik o‘zgarishlar tufayli inson huquqlari va erkinliklari, qonun ustuvorligi, so‘z, din va vijdon erkinligi singari qadriyatlar jamiyat hayotida muhim o‘rin tutmoqda.
Uchrashuv davomida O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan konstitutsiyaviy islohotlarga alohida eʼtibor qaratildi. Yangilangan Asosiy Qonun mamlakatni uzoq muddatli rivojlanish strategiyasining mustahkam huquqiy asosi va kafolatini yaratishga xizmat qilishi eʼtirof etildi.
Dide Reynders, o‘z navbatida, Yevropa Ittifoqi O‘zbekistonning jadal taraqqiyotini katta qiziqish bilan kuzatayotgani, shuningdek, mamlakatning demokratik institutlar faolaiyatini mustahkamlash, fuqarolik jamiyatini rivojlantirish, so‘z va din erkinligini taʼminlashga xayrixohligini qo‘llab-quvvatlayotganini qayd etdi.
Yevropa tomoni O‘zbekistondagi keng islohotlar dasturini amalga oshirishda ko‘mak ko‘rsatish, xususan, qonun ustuvorligi sohasida qo‘shma loyihalarni hayotga tatbiq etishda hamkorlikka tayyorligini bildirdi.
O‘zbekiston Konstitutsiyasiga "Inson – jamiyat – davlat" tamoyili hamda "Inson shaʼni va qadr-qimmati uchun" g‘oyasini ilgari surishni nazarda tutuvchi o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risidagi qonun loyihasining mohiyati va ahamiyati haqida batafsil maʼlumot taqdim etildi. Eng muhim takliflar qatorida o‘lim jazosini taqiqlash, "Miranda qoidasi"ni qo‘llash, gumon qilinuvchi, ayblanuvchi yoki sudlanuvchining huquqlarini kafolatlash, “Habeas korpus”” institutini aks ettirish va boshqalarga eʼtibor qaratildi.

Глава МИД Узбекистана провел переговоры с еврокомиссаром по юстиции
Сегодня в Брюсселе состоялась встреча делегации Узбекистана во главе с исполняющим обязанности министра иностранных дел Владимиром Норовым с еврокомиссаром по юстиции Дидье Рейндерсом, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации МИД, обсужден широкий круг вопросов дальнейшего развития взаимоотношений между Узбекистаном и ЕС, в том силе в области верховенства права.
Европейская сторона проинформирована об осуществляемых в Узбекистане широкомасштабных преобразованиях.
Отмечено, что благодаря демократическим изменениям за последние годы реальностью в жизни общества стали такие фундаментальные ценности, как права и свободы человека, верховенство закона, свобода слова, религии и совести.
Отдельное внимание уделено осуществляемой в Узбекистане Конституционной реформе. Подчеркнуто, что обновленный Основной закон будет направлен на создание прочной правовой основы и гарантий долгосрочной стратегии развития страны.
Дидье Рейндерс отметил, что что в ЕС с большим интересом наблюдают за динамичным развитием Узбекистана и поддерживают приверженность страны к укреплению демократических институтов, развитию гражданского общества, обеспечению свободы слова и религии.
Выражена готовность европейской стороны к сотрудничеству в оказании практического содействия в дальнейшей реализации в Узбекистане программы широких реформ, в том числе путем осуществления совместных проектов в области верховенства права.
Подробно разъяснены суть и значение законопроекта по внесению изменений в Конституцию Узбекистана, предусматривающего продвижение основного принципа «Человек – общество – государство» и идеей «Во имя чести и достоинства человека». Среди наиболее важных предложений обращено внимание на запрет смертной казни, применение «правила Миранды», гарантии прав подозреваемого, обвиняемого или подсудимого, отражение института «Хабеас корпус» и другие.