Qatar tashqi ishlar vaziri bilan uchrashuv haqida
2022-yil 7-sentabr kuni O'zbekiston tashqi ishlar vaziri v.b. Vladimir Norov Ar-Riyod shahrida "Ko'rfaz Arab davlatlari hamkorlik kengashi - Markaziy Osiyo" Strategik muloqotining birinchi yig'ilishi doirasida Qatar Davlati Bosh vaziri o‘rinbosari, tashqi ishlar vaziri Shayx Muhammad bin Abdulrahmon bin Jasim Ol Soniy bilan uchrashdi.
Ikki mamlakat o'rtasidagi siyosiy aloqalarning yuqori sur’atlar bilan rivojlanayotganini qayd etildi. Shu bilan birga tomonlarning savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni yanada jadallashtirishga tayyorligi ma’lum qilindi.
Xalqaro va mintaqaviy masalalar, shu jumladan Afg'oniston masalalari bo'yicha muloqotni davom ettirishga kelishib olindi.
Joriy yil 15-16 sentyabr kunlari Samarqand shahrida bo’lib o’tadigan Shanxay hamkorlik tashkilotining Sammitini o'tkazish masalalari ko’rib chiqildi.

О встрече с министром иностранных дел Катара
7 сентября 2022 года на полях первого Стратегического диалога в формате " Совет сотрудничества арабских государств Залива - Центральная Азия" в Эр-Рияде глава МИД Узбекистана Владимир Норов провел встречу с заместителем Премьер-министра, Министром иностранных дел Государства Катар Мухаммадом бин Абдулрахманом бин Джасемом Аль Тани.
Стороны положительно оценили высокий уровень политического диалога между двумя странами. Выражена приверженность дальнейшей активизации торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.
Достигнута договоренность о продолжении положительной практики взаимодействия по международным и региональным вопросам, в том числе афганской проблематике.
Обсуждены вопросы проведения предстоящего Саммита Шанхайской организации сотрудничества в г.Самарканде 15-16 сентября текущего года.