O‘zbekiston Prezidenti Jahon banki bilan sheriklikni yanada kengaytirishning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab berdi
30 sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan Jahon banki vitse-prezidenti Anna Berde boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
O‘zbekiston bilan ushbu nufuzli xalqaro moliyaviy institut bilan strategik sheriklikni yanada rivojlantirish, shuningdek, mamlakatimizdagi eng muhim ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar dasturini ilgari surish bo‘yicha hamkorlikni kengaytirishning amaliy jihatlari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv avvalida davlatimiz rahbari Anna Berde va Jahon banki jamoasini sermahsul hamkorlikning 30 yilligi bilan samimiy tabrikladi.
Keyingi yillarda sheriklik yuqori sur’atda rivojlanib, tobora natijador bo‘lib borayotgani alohida ta’kidlandi. Ushbu davrda qo‘shma loyihalar portfeli qariyb 4 barobar kengayib, 8 milliard dollardan oshdi.
Birgina o‘tgan yilda tegishli “yo‘l xaritasi”ga muvofiq Jahon banki qishloq xo‘jaligi, energetika, ekologiya, moliya va boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha 1 milliard dollarlik 6 ta ustuvor loyihaning moliyalashtirilishini ma’qulladi.
Bankning faol ko‘magi bilan bugungi kunda O‘zbekistonda agrar, energetika va transport tarmoqlarida kompleks yangilanishlar amalga oshirilmoqda. Jahon banki tomonidan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasiga hamohang bo‘lgan 2026 yilga qadar Mamlakat dasturi qabul qilindi.
Vitse-prezident Anna Berde yurtimizdagi islohotlarning muvaffaqiyatini yuqori baholab, bankning keng ko‘lamli sheriklikni yanada kengaytirishga intilishi qat’iy ekanini tasdiqladi.
Bank qishloq joylarda turmush darajasini yuksaltirish, davlat korxonalarini xususiylashtirish, qishloq xo‘jaligini transformatsiya qilish, iqtisodiyotning energiya samaradorligini oshirish, ta’lim va sog‘liqni saqlashni modernizatsiyalash, ishbilarmonlik va investitsiya muhitini yaxshilash kabi muhim yo‘nalishlardagi yangilanishlarni jadallashtirish maqsadida ekspertlik va moliyaviy ko‘makni yanada kengaytirishga tayyor ekani ta’kidlandi.
Markaziy Osiyoning barqarorligi va barqaror taraqqiyotini ta’minlashga qaratilgan strategik mintaqaviy loyihalarni amalga oshirishni qo‘llab-quvvatlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston va Jahon banki o‘rtasidagi sheriklikni muhim yo‘nalishlarda kengaytirish bo‘yicha yangilangan “yo‘l xaritasi”ni qabul qilishga kelishib olindi.

Президент Узбекистана определил приоритетные направления дальнейшего расширения партнерства со Всемирным банком
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 30 сентября принял делегацию Всемирного банка во главе с вице-президентом Анной Бьерде, находящуюся в нашей стране с рабочим визитом.
Были рассмотрены практические аспекты дальнейшего развития стратегического партнерства Узбекистана с этим авторитетным международным финансовым институтом, а также расширения взаимодействия в продвижении программы важнейших социально-экономических реформ в нашей стране.
В начале встречи глава нашего государства искренне поздравил Анну Бьерде и команду Всемирного банка с 30-летием плодотворного сотрудничества.
Особо отмечены высокая динамика и результативность партнерства в последние годы. Портфель совместных проектов за этот период увеличился почти в 4 раза и превысил 8 миллиардов долларов.
Только за прошедший год, в соответствии с «дорожной картой», Всемирный банк одобрил финансирование 6 приоритетных проектов на 1 миллиард долларов в области сельского хозяйства, энергетики, экологии, финансового сектора и других направлениях.
При активной поддержке Банка в настоящее время в Узбекистане успешно осуществляются комплексные преобразования в аграрной, энергетической и транспортной отраслях. Всемирном банком принята Страновая программа до 2026 года, которая синхронизирована со Стратегией развития Нового Узбекистана.
Вице-президент Анна Бьерде высоко оценила прогресс реформ в нашей стране и подтвердила приверженность Банка дальнейшему расширению полномасштабного партнерства.
Подчеркнута готовность к дальнейшему расширению экспертной и финансовой поддержки для ускорения преобразований по ключевым направлениям, таким как улучшение уровня жизни на селе, приватизация государственных предприятий, трансформация сельского хозяйства, повышение энергоэффективности экономики, модернизация образования и здравоохранения, улучшение деловой среды и инвестиционного климата.
Особое внимание уделено вопросам содействия в реализации стратегических региональных проектов, направленных на обеспечение стабильности и устойчивого развития в Центральной Азии.
По итогам встречи достигнута договоренность о принятии обновленной «дорожной карты» по расширению партнерства Узбекистана и Всемирного банка по ключевым направлениям.