O‘zbekiston Prezidenti Jahon banki bilan sheriklikni yanada kengaytirishning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab berdi
30 sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan Jahon banki vitse-prezidenti Anna Berde boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
O‘zbekiston bilan ushbu nufuzli xalqaro moliyaviy institut bilan strategik sheriklikni yanada rivojlantirish, shuningdek, mamlakatimizdagi eng muhim ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar dasturini ilgari surish bo‘yicha hamkorlikni kengaytirishning amaliy jihatlari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv avvalida davlatimiz rahbari Anna Berde va Jahon banki jamoasini sermahsul hamkorlikning 30 yilligi bilan samimiy tabrikladi.
Keyingi yillarda sheriklik yuqori sur’atda rivojlanib, tobora natijador bo‘lib borayotgani alohida ta’kidlandi. Ushbu davrda qo‘shma loyihalar portfeli qariyb 4 barobar kengayib, 8 milliard dollardan oshdi.
Birgina o‘tgan yilda tegishli “yo‘l xaritasi”ga muvofiq Jahon banki qishloq xo‘jaligi, energetika, ekologiya, moliya va boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha 1 milliard dollarlik 6 ta ustuvor loyihaning moliyalashtirilishini ma’qulladi.
Bankning faol ko‘magi bilan bugungi kunda O‘zbekistonda agrar, energetika va transport tarmoqlarida kompleks yangilanishlar amalga oshirilmoqda. Jahon banki tomonidan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasiga hamohang bo‘lgan 2026 yilga qadar Mamlakat dasturi qabul qilindi.
Vitse-prezident Anna Berde yurtimizdagi islohotlarning muvaffaqiyatini yuqori baholab, bankning keng ko‘lamli sheriklikni yanada kengaytirishga intilishi qat’iy ekanini tasdiqladi.
Bank qishloq joylarda turmush darajasini yuksaltirish, davlat korxonalarini xususiylashtirish, qishloq xo‘jaligini transformatsiya qilish, iqtisodiyotning energiya samaradorligini oshirish, ta’lim va sog‘liqni saqlashni modernizatsiyalash, ishbilarmonlik va investitsiya muhitini yaxshilash kabi muhim yo‘nalishlardagi yangilanishlarni jadallashtirish maqsadida ekspertlik va moliyaviy ko‘makni yanada kengaytirishga tayyor ekani ta’kidlandi.
Markaziy Osiyoning barqarorligi va barqaror taraqqiyotini ta’minlashga qaratilgan strategik mintaqaviy loyihalarni amalga oshirishni qo‘llab-quvvatlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston va Jahon banki o‘rtasidagi sheriklikni muhim yo‘nalishlarda kengaytirish bo‘yicha yangilangan “yo‘l xaritasi”ni qabul qilishga kelishib olindi.

The President of Uzbekistan identifies priority areas for further enhancing the partnership with the World Bank
On September 30, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a World Bank delegation led by Vice President Anna Bjerde, who arrived in Uzbekistan on a working visit.
The practical aspects of further developing the strategic partnership of Uzbekistan with this authoritative international financial institution, as well as the expansion of interaction in promoting the program of the most important socio-economic reforms in the country were considered.
The Head of the state sincerely congratulated Anna Bjerde and the World Bank team on the 30th anniversary of fruitful cooperation.
The high dynamics and effectiveness of the partnership in recent years were emphasized. Over this period, the portfolio of joint projects increased almost 4 times and exceeded $8 billion.
Over the past year alone, following the roadmap, the World Bank approved the financing of 6 priority projects worth $1 billion in agriculture, energy, ecology, the financial sector and other areas.
With the active support of the Bank, Uzbekistan is currently successfully implementing complex transformations in the agricultural, energy and transport sectors. The World Bank adopted the Country Program until 2026, which is synchronized with the Development Strategy of New Uzbekistan.
Vice President Anna Bjerde praised the progress of reforms in Uzbekistan and reaffirmed the Bank’s commitment to further enhancing the comprehensive partnership.
Readiness was emphasized for further expansion of expert and financial support to accelerate transformations in key areas, such as improving the standard of living in rural areas, privatizing state-owned enterprises, transforming agriculture, increasing the energy efficiency of the economy, modernizing education and healthcare, improving the business environment and investment climate.
The main attention was paid to issues of assistance in the implementation of strategic regional projects aimed at ensuring stability and sustainable development in Central Asia.
Following the meeting, an agreement was reached on the adoption of an updated roadmap to enhance the partnership between Uzbekistan and the World Bank in key areas.