TOSHKENT, 1-oktyabr. /“Dunyo” AA/. Kecha Tashqi ishlar vazirligida O‘qituvchi va murabbiylar kuni munosabati bilan tadbir bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Unda vazirlik xodimlari, yoshlar hamda tizimda uzoq yillar faoliyat yuritgan faxriy diplomatlar ishtirok etdi.
O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov davlatimiz tashqi siyosatini har tomonlama shakllantirishga, uning ustuvor yo‘nalishlari, maqsad va vazifalarini amalga oshirishga munosib hissa qo‘shgan tajribali diplomatlar – Favqulodda va muxtor elchilarni bayram bilan tabrikladi.
Qayd etilganidek, bugungi kunda TIV tizimida “Ustoz-shogird” anʼanalari samarali yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, bu yosh kadrlarni tarbiyalash, ularga diplomatiya ko‘nikmalarini shakllantirishda qo‘l kelmoqda.
Tadbirda tizimda uzoq yillar faol ishlab, ko‘plab shogirdlar yetishtirgan faxriy diplomatlarga esdalik sovg‘alari topshirildi.
Shuningdek, 1-oktyabr – O‘qituvchi va murabbiylar kuni arafasida O‘zbekistonning Tojikistondagi elchisi Ergash Shoismatov «Mehnat faxriysi» ko‘krak nishoni bilan taqdirlandi. Ushbu mukofot o‘z egasiga topshirildi.

В МИД чествовали заслуженных дипломатов
ТАШКЕНТ, 1 октября. /ИА «Дунё»/. Вчера в МИД в связи с Днем учителей и наставников чествовали заслуженных дипломатов, сообщает корреспондентов ИА «Дунё».
На мероприятии приняли участие сотрудники министерства, молодежь и ветераны-дипломаты, проработавшие в системе много лет.
Министр иностранных дел Узбекистана Владимир Норов поздравил опытных дипломатов – Чрезвычайных и Полномочных Послов, внесших достойный вклад в формирование внешнеполитического курса нашей страны, реализацию приоритетных целей и задач.
Отмечалось, что сегодня в системе МИД эффективно закрепилась традиция «учитель-ученик», которая помогает в воспитании молодых кадров и формировании у них необходимых дипломатических навыков.
В ходе мероприятия дипломатам-ветеранам были вручены памятные подарки.
Также в преддверии 1 октября – Дня учителей и наставников Чрезвычайному и Полномочному Послу Республики Узбекистан в Республике Таджикистан Эргашу Шоисматову был торжественно вручен нагрудный знак «Ветеран труда».