O‘zbekiston Prezidentining Vengriyaga rasmiy tashrifi boshlandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rafiqasi bilan birga 3 oktyabr kuni rasmiy tashrif bilan Budapeshtga keldi.
Ferens List nomidagi xalqaro aeroportda davlatimiz rahbarining tashrifi munosabati bilan O‘zbekiston va Vengriya bayroqlari ko‘tarildi, faxriy qorovul saf tortdi.
Mamlakatimiz yetakchisini Vengriya iqtisodiy rivojlanish vaziri Marton Nad va boshqa rasmiy shaxslar kutib oldi.
Sammitning asosiy tadbirlari ertaga, 4 oktyabr kuniga mo‘ljallangan. Vengriya Prezidenti Katalina Novak bilan uchrashuv bo‘lib o‘tadi. So‘ng Prezident Shavkat Mirziyoyev va Bosh vazir Viktor Orban tor doirada va kengaytirilgan tarkibda uchrashuv o‘tkazadilar. Yakunda ikki tomonlama hujjatlarning salmoqli to‘plami imzolanishi kutilmoqda.
Prezidentimizning tashrifi doirasida Vengriyaning yetakchi kompaniyalari va moliyaviy tuzilmalari rahbarlari bilan ham uchrashish ko‘zda tutilgan.

President of Uzbekistan arrives in Hungary
On October 3, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and his spouse arrived on an official visit to Budapest.
At the Budapest Liszt Ferenc International Airport, the state flags of Uzbekistan and Hungary were hoisted to meet the President of Uzbekistan, and a guard of honor was lined up.
The Minister of Economic Development of Hungary Márton Nagy and other officials met the leader of Uzbekistan.
The main events of the summit are scheduled for tomorrow, October 4. A meeting will be held with the President of Hungary Katalin Novák. President Shavkat Mirziyoyev and Prime Minister Viktor Orban will hold talks in a contracted and expanded format. A solid package of bilateral documents is expected to be signed.
The program of the visit of the President of Uzbekistan also provides for a roundtable discussion with the heads of leading companies and financial structures of Hungary.