Kecha bo‘lib o‘tgan Oliy Majlis Senati Kengashining navbatdagi majlisida parlament yuqori palatasining 33-yalpi majlisini 7 oktyabr kuni chaqirish to‘g‘risida qaror qabul qilindi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Senatning axborot xizmati maʼlumotiga ko‘ra, navbatdagi majlisda «Standartlashtirish to‘g‘risida»gi, «Ko‘chmas mulkka bo‘lgan huquqlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazish to‘g‘risida»gi hamda «O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida»gi qonunlar ko‘rib chiqiladi.
Yalpi majlisda «Geografik obyektlarning nomlari to‘g‘risida»gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuniga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish haqida»gi, «Fuqarolarning davlat pensiya taʼminoti to‘g‘risida»gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuniga pensiya tayinlash tartibini takomillashtirishga qaratilgan o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish haqida»gi va «O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartishlar kiritish to‘g‘risida»gi qonunlarni ham muhokama qilish nazarda tutilgan.
Bundan tashqari, senatorlar Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida yangi ish o‘rinlarini yaratish va aholi bandligini taʼminlash bo‘yicha amalga oshirilgan ishlarni o‘rganish natijalarini muhokama qiladilar.
Shuningdek, yalpi majlisda Farg‘ona viloyati hokimining investitsiya loyihalarini amalga oshirish hamda tadbirkorlikni rivojlantirish borasida olib borilayotgan ishlar to‘g‘risidagi hisoboti ham tinglanadi.
Senatorlar tomonidan iqtisodiyotning ishlab chiqarish sohalarida mahalliylashtirish dasturlari ijrosi hamda Orolbo‘yi mintaqasida ekologik barqarorlikni taʼminlash va zamonaviy innovatsiya texnologiyalarini keng tatbiq qilish bo‘yicha belgilangan vazifalarning ijro etilishi holati yuzasidan Vazirlar Mahkamasiga yuborilgan ikkita parlament so‘rovining natijalari ham muhokama qilinadi.

7 октября созывается пленарное заседание Сената
Вчера на очередном заседании Кенгаша Сената принято постановление о созыве 7 октября 33-го пленарного заседания верхней палаты, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По данным информационной службы Сената, на очередном пленарном заседании будут рассмотрены законы «О стандартизации», «О государственной регистрации прав на недвижимое имущество» и «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан».
Планируется также обсудить законы «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О наименованиях географических объектов», «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О государственном пенсионном обеспечении граждан», направленных на совершенствование порядка назначения пенсии, и «О внесении изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан».
Кроме того, сенаторы обсудят результаты изучения проделанной работы по созданию новых рабочих мест и обеспечению занятости населения в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области.
Члены верхней палаты заслушают отчет хокима Ферганской области о проводимой работе по реализации инвестиционных проектов и развитию предпринимательства.
Сенаторы обсудят результаты двух парламентских запросов, направленных в Кабинет Министров, об исполнении программ локализации в производственной сфере экономики, состоянии выполнения задач, определенных по обеспечению экологической стабильности и широкому внедрению современных инновационных технологий в регионе Приаралья.
В рамках повестки дня пленарного заседания предусмотрено также утверждение постановлений Кенгаша Сената Олий Мажлиса.