O‘zbekiston va Rossiya tashqi ishlar vazirliklari rahbarlari telefon orqali muloqotda ShHT sammiti yakunlarini muhokama qildi
Tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov bilan telefon orqali muloqot qildi, deb xabar bermoqda “Dunyo” axborot agentligi.
TIV xabariga koʻra, tashqi ishlar idoralari rahbarlari 15-16-sentabr kunlari Samarqandda boʻlib oʻtgan Shanxay hamkorlik tashkilotiga aʼzo davlatlar Davlat rahbarlari kengashi majlisi yakunlarini muhokama qildilar.
Davlatlararo hamkorlikning turli jihatlari, jumladan, Oʻzbekiston va Rossiya oʻrtasida har tomonlama strategik sheriklik toʻgʻrisidagi deklaratsiya doirasidagi konstruktiv fikr almashildi.
O‘zbekiston va Rossiya ikki tomonlama va ko‘p tomonlama kun tartibining barcha yo‘nalishlari bo‘yicha aloqalarni faollashtirishga o‘zaro tayyor ekani tasdiqlandi.

Главы внешнеполитических ведомств Узбекистана и России в беседе по телефону обсудили итоги Самаркандского саммита ШОС
Министра иностранных дел Владимир Норов провел телефонный разговор с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации МИД, главы внешнеполитических ведомств обсудили итоги заседания Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества, состоявшегося в Самарканде 15-16 сентября.
Состоялся конструктивный обмен мнениями по различным аспектам межгосударственного взаимодействия, в том числе в рамках Декларации о всеобъемлющем стратегическом партнерстве между Узбекистаном и Россией
Подтверждена обоюдная готовность Узбекистана и России активизировать связи по всем направлениям двусторонней и многосторонней повестки дня.