Prezident dzyudo bahslarini kuzatdi
Ma’lumki, bu nufuzi bo‘yicha Olimpiya o‘yinlaridan keyingi o‘rinda turadigan muhim musobaqadir. Yurtimizda birinchi marta o‘tayotgan mazkur chempionatda 82 ta mamlakatdan 571 nafar dzyudochi ishtirok etmoqda. O‘zbekiston milliy terma jamoasi safida 18 nafar yigit-qiz kurashmoqda.
Davlatimiz rahbari erkaklar o‘rtasida 90 kilogramgacha bo‘lgan vazn toifasidagi final bellashuvini kuzatdi. Qizg‘in va teng kurashlar ostida o‘tgan bahsda yurtdoshimiz Davlat Bobonov italiyalik raqibi Kristian Parlatini yengib, oltin medalni qo‘lga kiritdi. Bu mamlakatimiz dzyudosi tarixida yana bir katta muvaffaqiyat bo‘ldi.
G‘olib Davlat Bobonov (oltin) va sovrindorlar Kristian Parlati (kumush), gruziyalik Lasha Bekauri va Luka Maysuradzega (bronza) medallarni Prezident Shavkat Mirziyoyev topshirdi.

Президент посетил состязания чемпионата мира по дзюдо
Президент Шавкат Мирзиёев 10 октября посетил спортивный комплекс «Humo Arena» и посмотрел состязания чемпионата мира по дзюдо.
Это важный турнир, по престижности уступающий только Олимпийским играм. В чемпионате, который впервые проводится в нашей стране, участвует 571 дзюдоист из 82 стран. В составе сборной Узбекистана выступают 18 мужчин и женщин.
Глава нашего государства наблюдал за финалом мужских состязаний в весовой категории до 90 килограммов. Наш соотечественник Давлат Бобонов в упорной борьбе победил своего итальянского соперника Кристиана Парлати и завоевал золотую медаль. Это стало очередным выдающимся успехом отечественного спорта.
Медали победителю и призерам - Давлату Бобонову (золото), Кристиану Парлати (серебро), грузинам Лаше Бекаури и Луке Майсурадзе (бронза) вручил Президент Шавкат Мирзиёев.
В оставшиеся дни соревнований на татами выйдут еще четыре представителя нашей страны. Чемпионат мира завершится 13 октября.