Shavkat Mirziyoyev: Aholi kayfiyati – islohotlarimiz va siyosatimizning ko‘zgusi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 11 oktyabr kuni mahallalarni obod qilish va aholini o‘ylantirayotgan masalalarni hal etish bo‘yicha ustuvor vazifalar yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan barcha ishlar, ijtimoiy-iqtisodiy loyihalar xalqni rozi qilishga qaratilgan. Davlatimiz rahbari har doim “islohotlar natijasini odamlar o‘z hayotida, mahallasida sezsin”, deb talab qo‘yadi.
Shu maqsadda joriy yilgi dasturlar doirasida 4 ming 100 ta mahallani obod qilish, bolalar bog‘chasi, maktab, sog‘liqni saqlash, suv, elektr, kanalizatsiya bilan bog‘liq muammolarini hal qilishga byudjetdan qariyb 29 trillion so‘m mablag‘ ajratildi.
Buning evaziga 434 ta mahallada ichki yo‘llar ta’mirlandi. 672 ta mahallaga ichimlik suvi tarmog‘i tortildi. 34 ta yangi maktab barpo etildi, 338 tasi rekonstruksiya qilinib, 360 tasi ta’mirlandi, ularda qo‘shimcha 78 ming nafar o‘quvchi ta’lim olishiga imkoniyat yaratildi. Shuningdek, 580 ta transformator, 20 ming kilometr tarmoqlar yangilanib, 413 ta mahalladagi 1,5 million aholining elektr ta’minoti yaxshilandi.
Yig‘ilishda bunday ishlarni tizimli davom ettirib, mahallalardagi dolzarb masalalarni hal qilish choralari muhokama qilindi.
– Hech bir fuqaro o‘zining muammolari bilan yolg‘iz qolmasligi kerak. Aholi kayfiyati bu – islohotlarimiz va siyosatimizning ko‘zgusi. Kattami-kichikmi, odamlar aytgan har bir muammoga o‘z vaqtida munosabat bildirish, ularni bosqichma-bosqich hal qilish barcha darajadagi rahbarlarning eng ustuvor vazifasi bo‘lishi shart, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
bugungi kunda yurtimizda 9 ming 370 ta mahalla bor. Prezidentimiz topshirig‘iga ko‘ra, ularning har biriga borilib, aholini qiynayotgan muammolar ro‘yxati shakllantirilgan.
Xususan, yo‘l, ichimlik suvi, sug‘orish tizimi, elektr ta’minoti, ta’lim va tibbiyot bilan bog‘liq 12 mingta masala ko‘tarilgan.
Yig‘ilishda mazkur muammolar yechimini o‘z ichiga olgan aniq vazifalar belgilandi.
4 ming 979 ta mahallada rejalashtirilgan 5 ming 695 ta qurilish-ta’mirlash loyihalari uchun “Obod qishloq” va “Obod mahalla” jamg‘armalariga 1 trillion 700 milliard so‘m yo‘naltirilishi aytildi. Ehtiyojga qarab, yil yakuniga qadar yana 1 trillion so‘m ajratiladi.
Mahallalarda turmush sharoitlarini yaxshilashda “Tashabbusli byudjet” loyihasi ayni muddao bo‘lmoqda. Joriy yil ikkinchi yarmida bu loyihada 9 ming 201 ta (98 foiz) mahalla ishtirok etdi. Ovoz berish yakunlariga ko‘ra, 1 ming 221 ta mahalladagi 1 ming 418 ta loyiha g‘olib deb topilib, ular uchun jami 1 trillion so‘m mablag‘ o‘tkazib berildi.
Prezidentimiz aholi talablarini qanoatlantirish va mahallalarni obod qilish maqsadida “Tashabbusli byudjet” loyihasini yanada kengaytirish taklifini bildirdi.
Shu bois, 342 ta mahalladagi 2 mingtadan ortiq ovoz to‘plagan, lekin g‘olib bo‘lmagan 364 ta loyiha uchun qo‘shimcha 335 milliard so‘m ajratiladigan bo‘ldi. Bundan tashqari, aholi salomatligi muhimligini inobatga olib, mahalla shifokorlik punktlari, oilaviy poliklinikalarni jihozlashga kelgusi yilda qo‘shimcha 200 milliard so‘m ajratiladi.
Shu bilan birga, kelgusi yildan viloyat byudjetlari qo‘shimcha mablag‘larining 30 foizi ham “Tashabbusli byudjet” loyihalariga yo‘naltirilishi aytildi. Bu – yana qo‘shimcha 1 trillion so‘m degani.
Umuman, kelgusi yildan boshlab, mahallalardagi infratuzilma uchun mablag‘lar faqatgina “Tashabbusli byudjet” orqali aholi istagan loyihalarga ajratilishi belgilandi.
– Kelgusi yil 1 yanvardan “Tashabbusli byudjet” loyihalari uchun mablag‘lar 3,5 baravarga oshirilib, 8 trillion so‘mga yetkaziladi. Shunda o‘g‘irlik bo‘lmaydi, adolat bo‘ladi, odamlar o‘zlari hissa qo‘shgan loyihalarni, albatta, asrab-avaylaydi, – dedi davlatimiz rahbari.
Yana bir yangilik – har bir mahalla o‘zining muammosini mustaqil hal etishi uchun kelgusi yildan “Mahalla byudjeti” tizimi joriy etiladi. Har bir viloyatning soliq undirilishi past bo‘lgan bittadan tumanida, tajriba tariqasida, aholining mol-mulk va yer solig‘ini undirish mahallaning o‘ziga o‘tkaziladi. Bundan tushgan mablag‘ “Mahalla byudjeti”da qoladi.
Mutasaddilarga ushbu mablag‘larni shakllantirish, sarflash va nazorat qilish tartibini ishlab chiqish topshirildi.
Yig‘ilishda hududlarni ko‘kalamzorlashtirish masalasiga ham alohida e’tibor qaratildi.
“Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida bu yil yakunigacha 75 million dona, kelgusi yil bahor oylarida yana 125 million dona mevali va manzarali ko‘chatlar ekish vazifasi qo‘yildi. O‘tgan yilgi tajribadan kelib chiqib, 20 oktyabrdan 1 dekabrgacha ko‘chat ekish bo‘yicha “dolzarb 40 kunlik” e’lon qilindi.

Шавкат Мирзиёев: Настроение населения – зеркало наших реформ и политики
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 11 октября состоялось видеоселекторное совещание по приоритетным задачам благоустройства махаллей и решения волнующих население вопросов.
Все проводимые в нашей стране преобразования, реализуемые социально-экономические проекты направлены на обеспечение благополучной жизни народа. Главное требование главы нашего государства - результаты реформ должны ощущаться в жизни людей и махаллях, в которых они живут.
С этой целью в рамках программ текущего года из бюджета выделено почти 29 триллионов сумов на благоустройство 4 тысяч 100 махаллей, а также на решение в них проблем, связанных с детскими садами, школами, здравоохранением, водоснабжением, электроснабжением, канализацией.
В результате были отремонтированы внутренние дороги в 434 махаллях. К 672 махаллям проведены сети питьевого водоснабжения. Построены 34 новые школы, реконструировано 338 и отремонтировано 360 школ, в них созданы возможности для обучения еще 78 тысяч детей. Также обновлено 580 трансформаторов, 20 тысяч километров электросетей, улучшено электроснабжение 1,5 миллиона жителей в 413 махаллях.
На совещании обсуждены меры по планомерному продолжению этой работы и решению актуальных вопросов в махаллях.
- Ни один гражданин не должен оставаться один на один со своими проблемами. Настроение населения - зеркало наших реформ и политики. Своевременное реагирование на каждую волнующую людей проблему независимо от ее величины, ее последовательное решение должны быть главным приоритетом руководителей всех уровней, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Сегодня в нашей стране насчитывается 9 тысяч 370 махаллей. По поручению Президента рабочие группы посетили каждую из них и сформировали перечень проблем, волнующих население.
В частности, поднято 12 тысяч вопросов, связанных с дорогами, питьевой водой, ирригационной системой, электроснабжением, образованием и медициной.
На совещании были определены конкретные задачи по устранению этих проблем.
Определено, что в фонды «Обод кишлок» и «Обод махалла» будет направлено 1 триллион 700 миллиардов сумов для строительства и ремонта объектов в 4 тысячах 979 махаллях. В случае необходимости до конца года будет выделен еще 1 триллион сумов.
Проект «Инициативный бюджет» стал важным средством улучшения жизни махаллей. Во втором полугодии текущего года в этом проекте участвовала 9 тысяч 201 махалля (98 процентов всех махаллей). По итогам голосования победителями признаны 1 тысяча 418 проектов в 1 тысяче 221 махаллях, на их реализацию направлен 1 триллион сумов.
В целях удовлетворения запросов населения и благоустройства махаллей Президент предложил еще больше расширить проект «Инициативный бюджет».
Так, на 364 проекта в 342 махаллях, набравших более 2 тысяч голосов, но не победивших в голосовании, будет выделено дополнительно 335 миллиардов сумов. Кроме того, с учетом важности общественного здравоохранения, на оснащение махаллинских врачебных пунктов и семейных поликлиник в следующем году будет выделено дополнительно 200 миллиардов сумов.
При этом подчеркнуто, что с 2023 года 30 процентов дополнительных средств региональных бюджетов будут направляться на проекты «Инициативного бюджета». Это дополнительно 1 триллион сумов.
В целом со следующего года средства на инфраструктуру махаллей будут распределяться только через «Инициативный бюджет» на те проекты, которые нужны жителям.
- С 1 января следующего года средства на проекты «Инициативного бюджета» будут увеличены в 3,5 раза до 8 триллионов. Таким образом будет справедливость, и люди конечно же будут бережно использовать объекты, в создание которых они внесли свой вклад, - сказал глава государства.
Еще одно нововведение - в следующем году будет введена система «Махаллинский бюджет», чтобы каждая махалля могла самостоятельно решать свои проблемы. В одном из районов каждой области функции по сбору налога на имущество и земельного налога с населения в качестве эксперимента будут переданы махаллям. Собранные средства останутся в бюджете махаллей.
Ответственным лицам поручено разработать порядок формирования, расходования и контроля этих средств.
На совещании особое внимание было уделено вопросу озеленения.
Поставлена задача до конца текущего года высадить в рамках общенационального проекта «Яшил макон» 75 миллионов фруктовых и декоративных деревьев, а весной следующего года – еще 125 миллионов саженцев. На основе прошлогоднего опыта объявляются 40 ударных дней по посадке деревьев с 20 октября по 1 декабря.
- Посадка деревьев должна проводиться с душой, стать неотъемлемой частью культуры нашего народа, наших махаллей, - сказал Президент.