O‘zbekiston Prezidenti va Pokiston Bosh vaziri Transafg‘on temir yo‘li loyihasini ilgari surish masalasini ko‘rib chiqdilar
OHICHK sammiti doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Pokiston Bosh vaziri Shahboz Sharif boshchiligidagi delegatsiya bilan muzokara o‘tkazdi.
Avval erishilgan kelishuvlarga muvofiq ikki mamlakat o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston va Pokiston yetakchilari savdo-iqtisodiyot, investitsiya, innovatsiya, transport-kommunikatsiya va madaniy-gumanitar sohalardagi o‘zaro manfaatli hamkorlik uchun mavjud salohiyat va keng imkoniyatlardan samarali foydalanish muhimligini qayd etdilar.
Afg‘onistonda tinchlik jarayoniga va ijtimoiy-iqtisodiy tiklanishga ko‘maklashish maqsadida “Termiz – Mozori-Sharif – Kobul - Peshovar” temir yo‘lini qurish bo‘yicha strategik loyihani amalga oshirish istiqbollari batafsil muhokama qilindi.

The President of Uzbekistan and the Prime Minister of Pakistan consider the issue of promoting the Trans-Afghan Railway Project
As part of the CICA Summit, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held talks with a Pakistani delegation led by the Prime Minister of this country Shahbaz Shareef.
Issues of enhancing practical collaboration between the two countries under previously reached agreements were considered.
Uzbekistan and Pakistan Leaders called for the effective use of the existing potential and wide opportunities for mutually beneficial cooperation in trade, economic, investment, innovation, transport and communication, cultural and humanitarian spheres.
The prospects for the implementation of the strategic project for the construction of the Termez – Mazar-i-Sharif – Kabul – Peshawar railway were discussed in detail to promote a peaceful settlement and socio-economic development in Afghanistan.