MDH davlatlari rahbarlarining uchrashuvi bo‘lib o‘tdi
Kun tartibiga muvofiq delegatsiyalar rahbarlari tashkilot doirasidagi ko‘p tomonlama hamkorlikni rivojlantirish va bu borada erishilgan natijalar yuzasidan fikr almashdilar, siyosiy, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalardagi aloqalarni yanada kengaytirish masalalarini ko‘rib chiqdilar.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida MDH doirasidagi sheriklikni mustahkamlashning muhim yo‘nalishlari yuzasidan o‘z nuqtai-nazarini bayon qildi.
Ta’kidlanganidek, jahondagi murakkab vaziyat, kuchayib borayotgan keskinlik va strategik mavhumlik barqaror taraqqiyot borasidagi sa’y-harakatlarni birlashtirish va MDH maydonidan maksimal darajada samarali foydalanishni taqozo etmoqda.
Hamdo‘stlik mamlakatlarida izchil iqtisodiy o‘sishga erishish muhimligi qayd etildi.
Mavjud xatarlarga qaramasdan, MDH doirasida barcha yo‘nalishlar bo‘yicha ijobiy o‘sish sur’atlarini ta’minlashga muvaffaq bo‘linayotgani mamnuniyat bilan ta’kidlandi. Xususan, O‘zbekistonning tashkilotga a’zo davlatlar bilan tovar aylanmasi o‘tgan yil yakuniga ko‘ra 35 foizga oshdi, bu yil boshidan buyon esa yana uchdan birga o‘sdi.
Mashinasozlik, energetika, kimyo, farmatsevtika, to‘qimachilik va boshqa sohalarda kooperatsiya loyihalari muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda. Birgina so‘nggi oylarning o‘zida MDH mamlakatlaridagi sheriklar bilan 800 dan ortiq yangi korxona ishga tushirildi.
Madaniy aloqalarimiz jadal rivojlanmoqda. Muntazam ravishda festivallar, konsertlar, yarmarkalar, sport va boshqa tadbirlar o‘tkazib kelinmoqda.
Shu bilan birga, o‘zaro savdodagi to‘siqlarni tezkor bartaraf etish bo‘yicha ta’sirchan choralar ko‘rish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Davlatimiz rahbari narx-navoning sun’iy o‘sishiga yo‘l qo‘ymaslik hamda inflyatsiyani jilovlash maqsadida MDH makonida oziq-ovqat mahsulotlari to‘siqlarsiz yetkazib berilishi uchun qulay shart-sharoitlar yaratish muhimligini qayd etdi.
Mamlakatlarimizning transport tizimiga bo‘lgan jiddiy tahdidlarni inobatga olgan holda, yangi logistika yo‘laklarini hamkorlikda rivojlantirish g‘oyat muhimdir. Bu o‘rinda gap “Termiz – Mozori-Sharif – Kobul – Peshovar” hamda “Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston” temir yo‘llarini qurish loyihalari haqida bormoqda. Ular MDHni transqit’aviy transport tashishlarning muhim zanjiriga aylantirishga ko‘maklashadi.
MDH makonidagi hamkorlikning eng muhim yo‘nalishlaridan biri madaniy-gumanitar sohadir.
O‘zaro innovatsion hamkorlik va yoshlar masalasida munosabatlarni kengaytirish maqsadida Prezidentimiz kelgusi yilda O‘zbekistonda MDH mamlakatlari yosh olimlarining “Yoshlar innovatsiya tarafdori” shiori ostidagi birinchi kongressini o‘tkazishni taklif qildi.
O‘zbekiston ta’lim, fan, sog‘liqni saqlash, sport, madaniyat va san’at borasidagi qo‘shma loyihalar va dasturlar amalga oshirilishida yanada faol ko‘maklashish va ishtirok etishga tayyorligi ta’kidlandi.
2023 yilda Sankt-Peterburg shahrini MDHning madaniyat poytaxti deb e’lon qilinishi to‘g‘risidagi qaror ko‘llab-quvvatlandi. 2024 yilda madaniyat poytaxti nomini olishga Samarqand nomzodi ilgari surildi.
Bundan tashqari, davlatimiz rahbari har yili shaxmat bo‘yicha Hamdo‘stlik ochiq kubogini o‘tkazishni taklif qildi.
So‘zining yakunida O‘zbekiston yetakchisi MDH Ijroiya qo‘mitasi raisi – Ijrochi kotibi Sergey Lebedevning vakolatlari navbatdagi muddatga uzaytirilishini ma’qulladi hamda Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarovga 2023 yilda tashkilotga raislik faoliyatida muvaffaqiyatlar tiladi.
Majlisda yetakchilar MDH doirasida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish va muhim hamkorlik loyihalarini ilgari surish yuzasidan fikr almashdi. Davlat rahbarlari kengashi qarorlarining ijrosini nazorat qilishda MDH Parlamentlararo assambleyasi salmoqli o‘rin tutishi qayd etildi.
Sammit natijalari bo‘yicha ko‘p tomonlama hamkorlikning turli sohalariga oid qator muhim hujjatlar qabul qilindi.

Astana hosts a meeting of the CIS Heads of State
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in the meeting of the Council of Heads of State of the Commonwealth of Independent States.
The summit, chaired by the President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, was also attended by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, the President of the Republic of Belarus Alexander Lukashenko, the President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov, the President of the Russian Federation Vladimir Putin, the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon, the President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov, and Chairman of the Executive Committee of the Commonwealth of Independent States, the CIS Executive Secretary Sergey Lebedev.
By the agenda, the heads of delegations exchanged views on the course of multilateral cooperation within the CIS and considered issues of further enhancing interaction in the political, trade, economic, cultural and humanitarian spheres.
In his speech, the Head of the state presented a vision of key areas for strengthening partnerships within the CIS.
It was noted that the emerging difficult situation in the world, the growing tension and strategic uncertainty necessitate the need for uniting efforts to ensure sustainable development and maximize the effective use of the CIS platform.
The importance of ensuring sustainable economic growth in the CIS countries was emphasized.
It was noted with satisfaction that, despite the challenges, it is possible to ensure positive dynamics in all areas of partnership within the CIS. Thus, the trade turnover of Uzbekistan with the states of the Organization increased by 35 percent last year, and since the beginning of this year, it has grown by another third.
Cooperation projects are being successfully implemented in mechanical engineering, energy, chemical, pharmaceutical, textile and other industries. In recent months alone, more than 800 new enterprises have been launched with partners from the CIS countries.
Cultural ties are developing intensively. Festivals, concerts, fairs, sports and other events are held regularly.
At the same time, the need was noted for taking effective measures to remove barriers in mutual trade as soon as possible.
The Head of the state noted the importance of creating favorable conditions for unhindered food supplies in the CIS to prevent artificial price increases and curb inflation.
Taking into account the serious challenges for the transport systems of our countries, it is important to jointly develop new logistics corridors. We are talking about the projects for the construction of railways Termez – Mazar-i-Sharif – Kabul – Peshawar, as well as China – Kyrgyzstan – Uzbekistan, which will contribute to the transformation of the CIS into a key link in transcontinental transport.
One of the most important areas of cooperation in the CIS space is the cultural and humanitarian dimension.
To enhance innovative interaction and youth cooperation, the President of Uzbekistan proposed to hold the first Congress of young scientists of the CIS countries next year in Uzbekistan under the motto “Youth for Innovation”.
Readiness was expressed to continue to actively promote the implementation and participate in joint projects and programs in education, science, healthcare, sports, culture and art.
The decision to declare the city of Saint Petersburg as the cultural capital of the CIS in 2023 was supported. Samarkand has been nominated as the cultural capital of the Commonwealth in 2024.
The President of Uzbekistan initiated the annual conduction of an open Commonwealth Chess Cup.
In conclusion, the Leader of Uzbekistan welcomed the extension of the powers of Sergey Lebedev to the post of Chairman of the Executive Committee of the Commonwealth of Independent States, the CIS Executive Secretary for the next period, and also wished the President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov success in the chairmanship of the Organization in 2023.
At the meeting, the leaders also exchanged views on further strengthening interaction in the implementation of the agreements reached and the promotion of important cooperation projects within the Organization. The significant role of the CIS Interparliamentary Assembly in monitoring the implementation of the decisions of the Council of Heads of State of the Commonwealth was emphasized.
Following the summit, several important documents were adopted in various areas of multilateral cooperation.