O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligining hayʼat yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov raisligida Vazirlik hayʼatining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri.
TIV maʼlumotiga ko‘ra, tadbirda vazir o‘rinbosarlari va maslahatchilari, TIV bo‘linmalari va Vazirlik tasarrufidagi tashkilotlar rahbarlari ishtirok etdi. Videokonferensaloqa orqali yig‘ilishda O‘zbekistonning xorijdagi diplomatik vakolatxonalari rahbarlari ham qatnashdi.
Hayʼat yig‘ilishi kun tartibiga muvofiq, TIV tizimining kadrlar salohiyatini oshirish masalalari muhokama qilindi.
O‘zbekistonning xalqaro tashkilotlar bilan madaniyat, fan va taʼlim, sog‘liqni saqlash, sport va turizm, gumanitar aloqalar sohalaridagi hamkorligiga doir dolzarb vazifalar ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston fuqarolarining xorijdagi qonuniy huquq va erkinliklarini himoya qilish, shuningdek, vatandoshlar bilan aloqalar yo‘nalishlarida Vazirlik va xorijiy muassasalar faoliyatini har tomonlama jadallashtirishga alohida eʼtibor qaratildi.

Состоялось заседание коллегии МИД Узбекистана
Как сообщает корреспондент АА «Дунё», под председательством министра иностранных дел Узбекистана Владимира Норова состоялось заседание Министерской коллегии.
По информации МИД, в мероприятии приняли участие заместители министров и советники, начальники управлений МИД и подведомственных организаций. Во встрече в режиме видеоконференцсвязи также приняли участие главы дипломатических миссий Узбекистана за рубежом.
В соответствии с повесткой дня заседания коллегии обсуждены вопросы увеличения кадрового потенциала системы МИД.
Рассмотрены текущие задачи, связанные с сотрудничеством Узбекистана с международными организациями в сферах культуры, науки и образования, здравоохранения, спорта и туризма, гуманитарных связей.
Особое внимание было уделено защите законных прав и свобод граждан Узбекистана за рубежом, а также всемерному активизации деятельности Министерства и загранучреждений в сфере взаимоотношений с соотечественниками.