O‘zbekiston Prezidenti mamlakatimizda amalga oshirilayotgan qurilish loyihalari taqdimoti bilan tanishdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev qurilish loyihalari taqdimoti bilan tanishdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati maʼlumotiga ko‘ra, ulardan birinchisi Olimpiya shaharchasi haqida bo‘ldi. Bu majmua 2025 yilda Yoshlar o‘rtasidagi Osiyo o‘yinlarini o‘tkazishga mo‘ljallangan. Shunga muvofiq, xalqaro sport federatsiyalari talablariga javob beradigan olimpiya stadioni, yopiq va ochiq majmualar, suv sporti va eshkak eshish havzalari, mashg‘ulot joylari qurilishi loyihalashtirilgan.
Bu galgi taqdimotda mazkur yirik loyihaning tashkiliy-moliyaviy jihatlari ko‘rib chiqildi. Mutasaddilar bu borada xorijiy kompaniyalarning takliflari, qurilish materiallari va sport jihozlarini yetkazib berish jadvallari haqida axborot berdi.
Davlatimiz rahbari Olimpiya shaharchasini qurish bilan birga keyinchalik undan samarali foydalanish masalasiga alohida eʼtibor qaratdi.
– Avvalo, ishlarni aniq rejali qilib, majmuani sifatli qurish, Osiyo o‘yinlarini yuqori saviyada o‘tkazish kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev. - Yana bir muhim masala – keyinchalik bu shaharchadan qanday foydalanish. Shuning uchun musobaqadan so‘ng, bu yerni ham murabbiylar, ham sportchilarni tayyorlaydigan muassasaga aylantirish zarur. Maʼmuriy binolarda Sportni rivojlantirish vazirligi va federatsiyalarni ham joylashtirish mumkin. Shunda bu yerda yaxlit sport muhiti bo‘ladi. Yoshlarimiz uchun sport inshootlari qurish bilan birga metodikani ham rivojlantirib borish kerak.
Taqdimotda Parkent tumanida turizmni rivojlantirish loyihasi ham namoyish qilindi.
Bu haqda shu yil 22 sentyabr kuni Xalq deputatlari Toshkent viloyati kengashining sessiyasida aytilgan edi. Prezidentimiz viloyatda turizm imkoniyatlari juda yuqoriligini taʼkidlab, tumanlarda bundan foydalanish bo‘yicha ko‘rsatmalar bergan edi.
Shunga muvofiq, Zangiota, Chinoz, Ohangaron, Angren, Parkent va Bo‘stonliq tumanlarini bog‘laydigan «Toshkent viloyatining oltin halqasi» tashkil etilmoqda. Masalan, Parkent tumanida Kumushkon, Zarkent va So‘qoq qishloqlari atrofida dam olish maskanlari ko‘p. Lekin infratuzilma yetarli bo‘lmagani sababli xizmatlar rivojlanmagan.
Shu bois bu bo‘yicha alohida bosh reja ishlab chiqildi. Unga ko‘ra, Parkentdagi turizm hududiga olib boruvchi yo‘llar yaxshilanib, elektr energiyasi, ichimlik suvi tarmoqlarining quvvati oshiriladi. Qarovsiz adirliklarga suv chiqarilib, soya-salqin maskanlar ko‘paytiriladi. Umuman aytganda, infratuzilma davlat tomonidan barpo etilib, turizm uchun istiqbolli hududlar auksionga qo‘yiladi.
Davlatimiz rahbari bu ham iqtisodiy, ham ijtimoiy loyiha ekanini taʼkidlab, infratuzilmani qurish ishlarini tizimli olib borish uchun boshqaruv kompaniyasi tuzish taklifini bildirdi.
Taqdimotda Surxondaryo viloyatidagi Hakim at-Termiziy maqbarasida ziyoratchilar uchun sharoitlarni kengaytirish rejalari ham ko‘rib chiqildi.

Президент обратил внимание на эффективность строительных проектов
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией проектов строительства ряда объектов, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По данным пресс-службы главы нашего государства, была представлена информация об Олимпийском городке. Этот комплекс предназначен для проведения юношеских Азиатских игр 2025 года. В соответствии с требованиями международных спортивных федераций подготовлены проекты строительства олимпийского стадиона, крытого и открытого комплексов, бассейнов для водных и гребных видов спорта.
В презентации были рассмотрены организационные и финансовые аспекты этого крупного проекта. Ответственные лица доложили о предложениях иностранных компаний, графиках поставок строительных материалов и спортивного инвентаря.
Наряду со строительством Олимпийского городка особое внимание глава государства уделил вопросу его эффективного использования в дальнейшем.
- В первую очередь, необходимо составить четкий план работы, построить качественный комплекс, провести Азиатские игры на высоком уровне. Следующий важный вопрос — как использовать этот городок в дальнейшем. Поэтому после соревнований необходимо превратить это место в центр подготовки тренеров и спортсменов. В административных зданиях можно будет разместить Министерство развития спорта и федерации. Тогда здесь будет целостная спортивная атмосфера. Наряду со строительством спортивных объектов для нашей молодежи необходимо развивать и методику, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На презентации также был представлен проект развития туризма в Паркентском районе.
Данный вопрос рассматривался на сессии Ташкентского областного Кенгаша народных депутатов 22 сентября текущего года. Президент подчеркнул, что у области очень большие туристические возможности, и дал указание задействовать потенциал районов.
Так, создается «Золотое кольцо» Ташкентской области, которое соединит Зангиатинский, Чиназский, Ахангаранский, Ангренский, Паркентский и Бостанлыкский районы. Например, в Паркентском районе много зон отдыха вокруг сел Кумушкан, Заркент и Сукок. Но из-за недостаточной инфраструктуры имеющийся потенциал не реализован полностью.
В связи с этим был разработан отдельный мастер-план, которым предусмотрены улучшение состояния дорог, ведущих к туристической зоне Паркента, расширение поставок электроэнергии и питьевой воды, осуществление мероприятий по обводнению и озеленению горных склонов. В целом государством будет создана инфраструктура, а перспективные для туризма участки - выставлены на аукцион.
Глава нашего государства, указав не только на экономическую, но и социальную значимость проекта, предложил создать управляющую компанию для системной организации работ по строительству инфраструктуры.
В ходе презентации также обсуждены планы по расширению условий для паломников в мавзолее Хакима ат-Термизи в Сурхандарьинской области.