O‘zbekiston Prezidenti kelgusi yilda agrar sohada 600 mingta ish o‘rni yaratish hamda eksportni 2 milliard dollarga yetkazish maqsadini belgiladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev bugun agrar sohada yil yakunigacha kutilayotgan natijalar va kelgusi yildagi vazifalar yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri davlatimiz rahbari matbuot xizmati maʼlumotiga tayanib.
Uch yil avval mamlakatimizda qishloq xo‘jaligini rivojlantirishning 2020-2030 yillarga mo‘ljallangan strategiyasi qabul qilinib, katta islohotlar boshlangan edi. Jumladan, meva-sabzavot eksporti 1,7 baravar oshib, 1,1 milliard dollarni tashkil etdi. G‘allachilikda bozor mexanizmlariga o‘tilgani natijasida fermerlar daromadi 2 baravarga oshdi. Aholiga yerlarni bo‘lib berish hisobiga bu yil qo‘shimcha 1 million tonnadan ziyod oziq-ovqat mahsulotlari yetishtirildi.
Iqlim o‘zgarishi va jahondagi murakkab vaziyat sababli oziq-ovqat xavfsizligi asosiy masalaga aylanmoqda. Jahonda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining narxi oshishi kutilmoqda. Bunday vaziyatda, avvalo, aholi talabini qondirish hamda eksport imkoniyatlaridan to‘liq foydalanish kerak.
Yig‘ilishda qishloq xo‘jaligi vaziri shu boradagi rejalar haqida axborot berdi.
Davlatimiz rahbari sohadagi dolzarb vazifalarni ko‘rsatib o‘tdi.
– Qishloq xo‘jaligi masalasini alohida eʼtiborga olib, tez-tez muhokama qilib borayotganimiz bejiz emas. Chunki bu iqtisodiyotimizning to‘rtdan bir qismini tashkil qiladigan muhim soha. Buning zamirida xalqimiz farovonligi, narx-navo barqarorligi, qancha ish o‘rinlari yotibdi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Avvalo, yer va suv resurslaridan samarali foydalanib, hosildorlikni oshirish masalasi ko‘rildi. Fermerlarga tuproqning tarkibini aniqlash, urug‘lik tanlash, ekinni sug‘orish va zararkunandalardan himoyalashda ko‘maklashish kerakligi taʼkidlandi.
Shu maqsadda 200 ming gektar maydonni lazerli tekislash taklifi maʼqullandi. Bunda hosildorlik oshgan maydonlar uchun subsidiya ajratiladi, lazerli tekislash uskunasini sotib olgan fermerlar xarajati qoplab beriladi.
Xorijiy kompaniyalar bilan hamkorlikda hududlarda suv resurslarini samarali boshqarish loyihalarini ishga tushirish vazifasi qo‘yildi.
Dehqonchilik uchun yer va suv kabi eng zarur manbalardan biri bu mablag‘. Fermer xo‘jaliklarining moliyaviy imkoniyatlarini kengaytirish, kredit va subsidiya olishni yengillashtirish zarurligi qayd etildi.
Yana bir muhim yo‘nalish meva-sabzavotlarni chuqur qayta ishlash. Lekin, hozircha bu boradagi ko‘rsatkich past. Bog‘ va uzumzorlarning 20 foizida, sabzavot maydonlarining atigi 7 foizida intensiv usul joriy qilingan.
Shu bois oziq-ovqat sanoatida 2 ming 163 ta loyiha shakllantirilgan. Ularning natijasida 25 turdagi oziq-ovqat mahsulotlari importi qisqarib, eksport imkoniyati ochiladi. 37 mingdan ziyod kishi ish bilan taʼminlanadi.
Davlatimiz rahbari meva-sabzavotlarni chuqur qayta ishlash orqali qo‘shilgan qiymatni bemalol 3-4 baravarga oshirish mumkinligini taʼkidladi. Mirzaobod, Denov, Parkent, O‘rta Chirchiq, Urganch va Quva tumanlarida shunga ixtisoslashgan oziq-ovqat sanoat parklarini tashkil qilish bo‘yicha topshiriq berildi.
Prezidentimiz qishloq xo‘jaligini raqamlashtirish masalasiga alohida to‘xtaldi.
– Raqamlashtirish bo‘lmasa, sohada haqqoniy statistika bo‘lmaydi. To‘g‘ri maʼlumot bo‘lmagach, agroxizmatlar rivojlanmaydi, fermerlar qachon nimani eksa, ko‘proq daromad olishini bilmaydi. Shuning uchun bu jarayonni tezlashtirish kerak, – dedi davlat rahbari.
Shu yil yakunigacha 3 ta, kelgusi yilda 4 ta loyihani yakunlab, yer hisobi, subsidiya ajratish, ekin maydonlarini monitoring qilishni to‘liq raqamlashtirish vazifasi qo‘yildi.
Umuman, kelgusi yilda sohada 600 mingta ish o‘rni yaratish hamda eksportni 2 milliard dollarga yetkazish maqsadi belgilandi.

Президент Узбекистана определил цель создать в аграрной отрасли 600 тысяч постоянных рабочих мест и увеличить экспорт до 2 миллиардов долларов в следующем году
Президент Шавкат Мирзиёев сегодня провел совещание по ожидаемым по итогам года результатам в аграрной сфере и задачам на следующий год, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации пресс-службы главы государства, три года назад в нашей стране была принята Стратегия развития сельского хозяйства на 2020-2030 годы и начаты масштабные реформы. В частности, экспорт фруктов и овощей увеличился в 1,7 раза и составил 1,1 миллиарда долларов США. В результате перехода на рыночные механизмы в зерноводстве доходы аграриев увеличились в 2 раза. В этом году за счет раздачи земли населению дополнительно выращено более 1 миллиона тонн продовольственной продукции.
В связи с изменением климата и сложной ситуацией в мире продовольственная безопасность становится серьезной проблемой. Ожидается, что цены на сельскохозяйственную продукцию в мире будут расти. В такой ситуации в первую очередь необходимо удовлетворить спрос населения и в полной мере использовать экспортные возможности.
На совещании министр сельского хозяйства доложил о планах в этом направлении.
Глава государства обозначил актуальные задачи в сфере.
– Мы неспроста уделяем особое внимание и часто обсуждаем вопросы сельского хозяйства. Так как оно составляет четвертую часть нашей экономики. С ним связаны благополучие нашего народа, стабильность цен, рабочие места, – сказал Президент Шавкат Мирзиёев.
В первую очередь рассмотрен вопрос повышения урожайности за счет эффективного использования земельных и водных ресурсов. Указано на важность помощи фермерам в определении состава почвы, выборе семян, защите урожая от вредителей.
В связи с этим одобрено предложение о проведении лазерного нивелирования 200 тысяч гектаров площадей. Для земель, на которых выросла урожайность, будут выделяться субсидии, а расходы фермеров на приобретение лазерных нивелиров, будут компенсированы.
Поставлена задача запустить совместно с зарубежными компаниями проекты эффективного управления водными ресурсами в регионах.
В одном ряду с землей и водой в числе важнейших ресурсов сельского хозяйства стоит финансирование. В связи с этим на совещании отмечена необходимость расширения доступа фермерских хозяйств к финансовым ресурсам, упрощения получения кредитов и субсидий.
Еще одно важное направление – глубокая переработка фруктов и овощей. Но пока показатели в этом направлении низкие. Только в 20 процентах садов и виноградников, 7 процентах овощных полей внедрены интенсивные методы.
Поэтому для реализации в пищевой промышленности сформировано 2 тысячи 163 проекта. В результате их реализации сократится импорт продуктов питания 25 видов, расширится экспорт. Более 37 тысяч человек будут обеспечены работой.
Глава государства отметил, что добавленную стоимость в сфере можно легко увеличить в 3-4 раза за счет глубокой переработки плодоовощной продукции. Дано указание организовать специализированные парки пищевой промышленности в Мирзаабадском, Денауском, Паркентском, Уртачирчикском, Ургенчском и Кувинском районах.
Президент отдельно затронул вопрос цифровизации сельского хозяйства.
- Без цифровизации в сфере не будет реальной статистики. А без достоверной информации аграрные услуги не будут развиваться, фермеры не будут знать, когда и что сажать, что дает больше дохода. Поэтому этот процесс необходимо ускорить, - сказал Президент Шавкат Мирзиёев.
Поставлена задача до конца этого года завершить 3, а в следующем году – 4 проекта, полностью цифровизировать земельный учет, выделение субсидий, мониторинг посевных площадей.
В целом обозначена цель создать в отрасли 600 тысяч постоянных рабочих мест и увеличить экспорт до 2 миллиардов долларов в следующем году.