O‘zbekiston Prezidenti kelgusi yilda agrar sohada 600 mingta ish o‘rni yaratish hamda eksportni 2 milliard dollarga yetkazish maqsadini belgiladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev bugun agrar sohada yil yakunigacha kutilayotgan natijalar va kelgusi yildagi vazifalar yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri davlatimiz rahbari matbuot xizmati maʼlumotiga tayanib.
Uch yil avval mamlakatimizda qishloq xo‘jaligini rivojlantirishning 2020-2030 yillarga mo‘ljallangan strategiyasi qabul qilinib, katta islohotlar boshlangan edi. Jumladan, meva-sabzavot eksporti 1,7 baravar oshib, 1,1 milliard dollarni tashkil etdi. G‘allachilikda bozor mexanizmlariga o‘tilgani natijasida fermerlar daromadi 2 baravarga oshdi. Aholiga yerlarni bo‘lib berish hisobiga bu yil qo‘shimcha 1 million tonnadan ziyod oziq-ovqat mahsulotlari yetishtirildi.
Iqlim o‘zgarishi va jahondagi murakkab vaziyat sababli oziq-ovqat xavfsizligi asosiy masalaga aylanmoqda. Jahonda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining narxi oshishi kutilmoqda. Bunday vaziyatda, avvalo, aholi talabini qondirish hamda eksport imkoniyatlaridan to‘liq foydalanish kerak.
Yig‘ilishda qishloq xo‘jaligi vaziri shu boradagi rejalar haqida axborot berdi.
Davlatimiz rahbari sohadagi dolzarb vazifalarni ko‘rsatib o‘tdi.
– Qishloq xo‘jaligi masalasini alohida eʼtiborga olib, tez-tez muhokama qilib borayotganimiz bejiz emas. Chunki bu iqtisodiyotimizning to‘rtdan bir qismini tashkil qiladigan muhim soha. Buning zamirida xalqimiz farovonligi, narx-navo barqarorligi, qancha ish o‘rinlari yotibdi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Avvalo, yer va suv resurslaridan samarali foydalanib, hosildorlikni oshirish masalasi ko‘rildi. Fermerlarga tuproqning tarkibini aniqlash, urug‘lik tanlash, ekinni sug‘orish va zararkunandalardan himoyalashda ko‘maklashish kerakligi taʼkidlandi.
Shu maqsadda 200 ming gektar maydonni lazerli tekislash taklifi maʼqullandi. Bunda hosildorlik oshgan maydonlar uchun subsidiya ajratiladi, lazerli tekislash uskunasini sotib olgan fermerlar xarajati qoplab beriladi.
Xorijiy kompaniyalar bilan hamkorlikda hududlarda suv resurslarini samarali boshqarish loyihalarini ishga tushirish vazifasi qo‘yildi.
Dehqonchilik uchun yer va suv kabi eng zarur manbalardan biri bu mablag‘. Fermer xo‘jaliklarining moliyaviy imkoniyatlarini kengaytirish, kredit va subsidiya olishni yengillashtirish zarurligi qayd etildi.
Yana bir muhim yo‘nalish meva-sabzavotlarni chuqur qayta ishlash. Lekin, hozircha bu boradagi ko‘rsatkich past. Bog‘ va uzumzorlarning 20 foizida, sabzavot maydonlarining atigi 7 foizida intensiv usul joriy qilingan.
Shu bois oziq-ovqat sanoatida 2 ming 163 ta loyiha shakllantirilgan. Ularning natijasida 25 turdagi oziq-ovqat mahsulotlari importi qisqarib, eksport imkoniyati ochiladi. 37 mingdan ziyod kishi ish bilan taʼminlanadi.
Davlatimiz rahbari meva-sabzavotlarni chuqur qayta ishlash orqali qo‘shilgan qiymatni bemalol 3-4 baravarga oshirish mumkinligini taʼkidladi. Mirzaobod, Denov, Parkent, O‘rta Chirchiq, Urganch va Quva tumanlarida shunga ixtisoslashgan oziq-ovqat sanoat parklarini tashkil qilish bo‘yicha topshiriq berildi.
Prezidentimiz qishloq xo‘jaligini raqamlashtirish masalasiga alohida to‘xtaldi.
– Raqamlashtirish bo‘lmasa, sohada haqqoniy statistika bo‘lmaydi. To‘g‘ri maʼlumot bo‘lmagach, agroxizmatlar rivojlanmaydi, fermerlar qachon nimani eksa, ko‘proq daromad olishini bilmaydi. Shuning uchun bu jarayonni tezlashtirish kerak, – dedi davlat rahbari.
Shu yil yakunigacha 3 ta, kelgusi yilda 4 ta loyihani yakunlab, yer hisobi, subsidiya ajratish, ekin maydonlarini monitoring qilishni to‘liq raqamlashtirish vazifasi qo‘yildi.
Umuman, kelgusi yilda sohada 600 mingta ish o‘rni yaratish hamda eksportni 2 milliard dollarga yetkazish maqsadi belgilandi.

The President of Uzbekistan set the goal to create 600,000 permanent jobs in the industry and increase exports to $2 billion next year
President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on the expected end-of-year results in the agricultural sector and tasks for the next year, reports “Dunyo” IA correspondent.
According to the press service of the Head of our state, three years ago, Uzbekistan adopted the agricultural development strategy for 2020-2030 and launched large-scale reforms. In particular, the export of fruits and vegetables increased by 1.7 times and amounted to $1.1 billion. As a result of the transition to market mechanisms in grain farming, the incomes of farmers increased by 2 times. This year, more than 1 million tons of food products have been grown due to the distribution of land to the population.
Due to climate change and the difficult situation in the world, food security is becoming a serious problem. It is expected that the prices of agricultural products in the world will grow. In such a situation, first of all, it is necessary to meet the demand of the population and make full use of export opportunities.
At the meeting, the Minister of Agriculture reported on plans in this direction.
The Head of the state outlined the current tasks in the sphere.
“There is a reason why we pay special attention and often discuss agricultural issues. Since it makes up a quarter of our economy. The well-being of our people, price stability, jobs are connected with it”, Shavkat Mirziyoyev said.
The issue of increasing yields due to the effective use of land and water resources was considered. The importance of helping farmers determine the soil composition, choosing seeds, and protecting crops from pests was noted.
The proposal to conduct laser leveling of 200 thousand hectares of land has been approved in this regard. Subsidies will be allocated for the lands on which the yield has grown, and farmers’ expenses for the purchase of laser levelers will be compensated.
The task was set to launch projects of effective water resources management in the regions together with foreign companies.
Along with land and water, financing is among the most important resources of agriculture. In this regard, the need for expanding farmers’ access to financial resources, simplifying the obtaining of loans and subsidies was noted at the meeting.
Another important area is the deep processing of fruits and vegetables. But so far the indicators in this direction are low. Only 20 percent of orchards and vineyards, and 7 percent of vegetable fields have implemented intensive methods.
Therefore, 2 thousand 163 projects have been formed for implementation in the food industry. As a result of their implementation, imports of 25 types of food products will be reduced, exports will expand. More than 37 thousand people will be employed.
The Head of the state noted that the added value in the sphere can be easily increased by 3-4 times due to the deep processing of fruit and vegetable products. Instructions were given to organize specialized food industry parks in Mirzaabad, Denau, Parkent, Urtachirchiq, Urgench and Kuva districts.
The President discussed the issue of agriculture digitalization.
“Without digitalization, there will be no real statistics in the sphere. And without reliable information, agricultural services will not develop, farmers will not know when and what to plant, which gives more income. Therefore, this process needs to be accelerated”, Shavkat Mirziyoyev noted.
The task was set to complete 3 projects by the end of this year, and next year – 4 projects, to fully digitalize land accounting, allocation of subsidies, monitoring of acreage.
In general, the goal is to create 600,000 permanent jobs in the industry and increase exports to $2 billion next year.